W poprzednim odcinku rozmawialiśmy o rzeczy, która jest absolutnie niezbędna przy próbach świadomego śnienia. Także, jeżeli nie zapoznałeś lub nie zapoznałaś się z tym materiałem, to koniecznie go sprawdź! Znajdziesz go TUTAJ.
Jest wiele technik, które pozwolą Ci osiągnąć świadomy sen. Możemy oceniać je w 3 wymiarach. 1 wymiar to ich łatwość — tzn. jak dużo pracy trzeba, aby dana metoda zadziałała. Kolejny to skuteczność — jak bardzo skutecznie wpływają na nasze świadome sny. Natomiast ostatni to jakość świadomego snu, który osiągamy. I tak jak najlepszą jakość świadomego snu osiąga się najtrudniejszymi metodami, które stają się skuteczne po długotrwałej praktyce, to są metody, które dają naprawdę przyzwoite efekty pod kątem jakości, a są drogi, które prowadzą nieco na skróty.
Zanim podzielę się z Tobą tą techniką — pokaże Ci jedną z najtrudniejszych i niezwykle skutecznych po opanowaniu oraz niezwykle prostą, ale niestety mało skuteczną dla porównania.
Według mnie najtrudniejszą metodą osiągnięcia świadomego snu, ale również najbardziej intensywna i satysfakcjonującą jest metoda WILD. Czyli świadome wejście w świat snu. Polega na zachowaniu przytomności, kiedy przechodzisz ze stanu pełnej gotowości (kiedy jesteśmy obudzeni) do momentu kiedy śpimy. Zwykle to przejście odbywa się nieświadomie. Kiedy zachowamy tę świadomość, efekty są niesamowite. No ale jak już wspomniałem, ta technika wymaga sporo praktyki i trzeba wiedzieć jak łączyć ją z pozostałymi technikami, aby osiągać najlepsze efekty. Metoda najprostsza to autosugestia. Polega ona na powiedzeniu sobie przed snem “dziś będę mieć świadomy sen. Może to brzmieć prosto, ale naprawdę są sytuacje, w których to działa. Jednak niestety nie zawsze w 100%. Metoda, o której chcę wam opowiedzieć, znajduje się gdzieś pośrodku tych 2 skrajności. Wymaga stosunkowo mało zaangażowania, ale ma jeden haczyk — i wiem, że nie każdemu ten haczyk przypasuje.

Nazywa się po angielsku bardzo ładnie, bo CAT, czyli Cycle Adjustment Technique. (Technika Dostosowania Cyklu Snu)
Technika regulacji cyklu to prosty sposób na nauczenie się świadomego snu poprzez naturalny wpływ na chemię ciała. Wymaga dostosowania cykli snu, aby podnieść świadomość podczas wczesnych porannych faz snu REM.
- Przez tydzień kładź się spać o tej samej porze każdej nocy i wstawaj 90 minut wcześniej niż zwykle. Poświęć te 90 minut na robieniu testów rzeczywistości co 2-3 minuty.
- Następnie co drugi dzień postępuj zgodnie z procedurą opisaną w 1 kroku. Podczas dni kiedy przesypiać będziesz całą noc, warunkowo będziesz sprawdzać rzeczywistość w czasie fazy REM.
Tutaj warto zaznaczyć: musisz mieć bardzo regularny cykl snu, aby to zrobić.
To znaczy, najlepiej chodzić spać codziennie o tej samej godzinie i wstawać o tej samej godzinie. Dzięki temu po kilkunastu dniach nasz organizm będzie automatycznie wytwarzać hormony budzące nas z rana i te, które nas usypiają wieczorem. Aby to wesprzeć, koniecznie odłóż wszystkie urządzenia emanujące białym światłem na co najmniej 2 godziny przed położeniem się spać. Na pewno pomoże jeżeli podczas dnia spędzisz trochę czasu na powietrzu i uprawiasz sport — wystarczy coś lekkiego — jak spokojna joga.
Dlatego ta technika jest dla leniwych, ale nie do końca. Bo w sumie, jedyne co musisz zrobić to wstać chwile wcześniej, nie musisz pamiętać przez cały dzień o testach, ani szczególnie zwraca uwagi na znaki snu. Wystarczy, że dostosujesz swój cykl według zaleceń i już.
Aby ułatwić Ci Tworzenie uregulowanie snu, co bardzo sprzyja tej technice, przygotowałem dla Ciebie PDF, który pomoże Ci dostosować swoje nawyki senne.
Możesz go odebrać, zostawiając pod postem na blogu, gdzie znajduje się to wideo komentarz z pytaniem, jakie masz na temat świadomego snu. Na wszystkie komentarz będziemy odpowiadać w formie sesji Q&A a do każdego, kto zostawi komentarz zostanie wysłany PDF z senną checklista i dobrymi sennymi nawykami
Pamiętaj, musisz dodać ten komentarz na wpisie na blogu! tylko tak będziemy mogli wysłać ci go na maila, takze jesli ogladasz to na youtube, słuchasz w formie podcastu, zerknij w opis – znajdziesz tam link do bloga.
Mi najbardziej przeszkadza brak mojej motywacji do zapisywania snów.
Determinacja i systematyczność, po kilku nieudanych próbach odechciewa mi się
Powtarzalnosc czynnosci pomagajacych w utrzymaniu swiadomego snu, zazwyczaj jest to szybkie przebudzenie ale bd sie starac 🙂
Czy mogę dojść do świadomego snu przez wild jeśli nie mam wystarczająco silnej woli i nie umiem zasnąć leżąc na wznak?
Nie mam pełnej regularności w zapisywaniu snów
Mi przeszkadza to, że jak już wejdę w świadomy sen to nie mogę się taam utrzymać
Doskonały materiał, jest czytelny i bardzo skuteczny.
Mi najbardziej przeszkadza słomiany zapał I lenistwo
Największa przeszkoda to ze jestem aż tak wytrwały próbowałem miesiąc z małymi postępami aż w końcu się podałem.
Nie chcę mi się mogę zacząć zapisywać snów
mi przeszkadza to, że mam chyba zbyt twardy sen i w ogóle nie pamiętam żadnego snu
Tracę nadzieję na ld. Przez to że go nigdy nie miałam nie potrafię pojąć że serio mogę coś takiego mieć
Mi najbardziej przeszkadza zbyt mała ilość snu
Największą przeszkodę jaką u siebie widzę to brak regularnego snu
Kiedy mi się nigdy nic nie śni 🙁
Nie potrafię zasypiac o tej samej porze.
trzymanie się planu działania, wytrwaniu w dążeniu do świadomego snu … serdecznie dziękuję za informacje ściskam
Dla mnie brak spokojnego rytmu 🙂 ciszy przed snem.
Najbardziej przeszkadza budzenie się w nocy
Moją największą przeszkodą do osiągania świadomych snów jest motywacja i korzystanie z telefonu przed snem.
Moim największym problemem jest technika autosugestii sama w sobie. Powtarzając w myślach chęć osiągnięcia świadomego snu dochodzę do momentu gdy wybudzam się zupełnie i już nie czuję się senna, wręcz rozdrażniona. Co ciekawe, gdy byłam nastolatką była to pierwsza metoda, ktora rozpoczęła moją przygodę ze świadomym snem.
zabrakło mi motywacji
przeszkadza mi to że co rano zapominam zapisać sny dosłownie budzę się i nie pamiętam żeby zapisać a gdy sobie już przypomnę to się okazuje że nie pamiętam już snów
Na pewno w dużym stopniu śnienie utrudnia mi duża ilość czasu spędzona przed monitorem i niezapisywanie snów :C
Mi przeszkadza, że za każdym razem kiedy uświadamiam sobie że śnie, od razu automatycznie się budzę.
słaba pamięć snów
Nie wiem bo dopiero 3 dzień mija jak zacząłem zgłębiać te tematykę 😂
Witam serdecznie…Bardzo bym chciał osiągnąć świadomy sen lecz nie bardzo wiem jak zacząć moją przygodę , jeżeli mozna to tak nazwać.
Proszę o wskazówki i pozdrawiam serdecznie…
Mi przeszkadza w technice CAT ze trzeba wcześniej wstać i wtedy jestem nie wyspany, w technice WILD za długo wchodzi się w sen, ciało się meczy leżąc w jednej pozycji i chce zmienić ułożenie w łóżku
Brak motywacji.
Mi najbardziej przeszkadza słomiany zapał I lenistwo
Zapominam robić w realu testy rzeczywistości żeby zrobić sobie nawyk
mojąnajwiekszom przeszkodą wtym to strzch ze sie ie wybudze
a jak mieć świadomy sen jak jestem w podeszłym wieku i mam zaburzenia snu z racji wieku?
U mnie od dzieciństwa sen przynosi coś co wprawia mnie albo w strach albo w zachwyt. A jestem osobą która codziennie śni i nad ranem pamięta zazwyczaj sny ze szczegółami. Moim życzeniem kiedyś było abym przestała wreszcie mieć sny bo chyba zwariuję od tych sennych wizji. Jednak stało się inaczej… Nagle dotarło do mnie, że te sny przynoszą mi często cenne wskazówki. Szczególnie te sny nad ranem dla mnie są niesamowite. Więc w sumie pytania nie mam, ale jestem bardzo zainteresowana świadomą pracą w tym temacie
najbardziej przeszkadza mi częste wybudzanie się śpię jak zając pod miedzą
Najbardziej przeszkadza mi lenistwo
nieregularne pory chodzenia spac
brak wiary
Regularność w robieniu testu rzeczywistości
Mnie przeszkadza hałas, ponieważ mam głośną rodzine, głośnych sąsiadów przez co cały czas się budzę :/
nie pamiętam snów wiec nie mam co zapisac do dziennika
Mnie najbardziej przeszkadza brak motywacji do regularnego cyklu snu.
Czy mogę kontrolować świadomy sen?
Jak prowadzić dziennik snów?
Za bardzo się stresuję
Mi najbardziej przeszkadza to że czasami nie zapamiętuje moich snów ale już nie które pamiętam
Za szybko się poddaje
Najbardziej mi chyba przeszkadza lenistwo i szybkie nudzenie sie pewnymi rzeczami.
Pomimo zapisywania snów od dłuższego czasu (kilka miesięcy ) udało mi się osiągnąć swiadomy sen dopiero może z 4 razy. Myślę że problemem jest brak silnej woli, nieregularne chodzenie spać.
Praca zmianowa