Czym jest EGO

Cześć, tu Antoni. W tym odcinku porozmawiamy o tym, czym jest to słynne ego.

Czym jest EGO

Jestem pewien, że chociaż raz o tym słyszałeś. Jestem pewien, że słyszałeś ludzi mówiących o problemach, które ego może dla ciebie generować. Prawdopodobnie słyszałeś o śmierci ego. Prawdopodobnie słyszałeś też o pozytywnych i negatywnych stronach ego.
Porozmawiajmy dziś o tym, jak możesz zrozumieć tę koncepcję i odnieść ją do swojego sukcesu i rozwoju osobistego – czyli jak osiągnąć większy sukces w życiu poprzez zrozumienie ego.

Co to jest ego? Ego to w zasadzie ten aspekt ciebie, który uważasz za „ciebie”. Kiedy mówię twoje imię i myślisz: „Tak, to ja”, to jest ego. Ego to twoje wyobrażenie o tym, kim jesteś. Ego to złożona konstrukcja w twoim umyśle. Siedzi zarówno na poziomie świadomości, jak i głębokiej podświadomości.
Ego jest tym „ja”, , które siedzi w Tobie. To myśli i emocje, z którymi się identyfikujesz. To przekonania, które uważasz za solidne i całkowicie prawdziwe. To to jak postrzegasz rzeczywistość – co jest dla Ciebie prawdą a co nie.
Cały ten konstrukt jest wielką i głęboką górą lodową. To jest jak gigantyczna góra lodowa i tylko jej wierzchołek, jak 10 procent, wystaje z wody. Pozostałe 90 procent jest zanurzone i nie wiesz, co to jest. Po prostu działa. 

Silhouette of Person Raising Its Hand
Czym jest EGO

Ego to ty i ma kilka cech.

Podstawową rzeczą, którą robi ego, jest oddzielenie się od wszystkiego, co dzieje się na świecie. Jeśli funkcjonujesz z pozycji ego – a dotyczy to 99,999% procent ludzi to kiedy mówisz ja – identyfikujesz ze sobą np swoje ciało a cała reszta świata – natura, inni ludzie, rzeczy materialne – nie są już częścią Ciebie

To biurko nie jest tobą. Ta inna osoba nie jest tobą. Ten inny kraj to nie ty.

Jesteś odrębny. Identyfikujes zsię tylko z umysłem i ciałem. Jesteś skórą, którą masz, a wszystko poza nią jest czymś innym. Mamy tu wyraźne oddzielenie.

Jest to coś, co otrzymujesz jako byt biologiczny, jako organizm, który musi przetrwać i zależy od przetrwania i reprodukcji.
My, gatunek i każdy żywy organizm, mamy tego poczucie. To poczucie „ja”. To jest sens „To ja”. To jest ważne, a inne rzeczy nie są tak ważne.
Jasne – możesz kochać swojego małżonka i kochać swoje dzieci i biznes, który zbudowałeś, a nawet iPoda lub iPhone’a, ale nadal istnieje duża różnica między tym a utożsamianiem się ze sobą. Ego to identyfikacja z samym sobą.

Dlaczego w ogóle mówimy o ego? O co tyle szumu? Wydaje się, że jest to pojęcie intuicyjne.

Problem polega na tym, że ego jest przywiązane do tego co jest. Ego jest samozachowawcze. To, co robi, szczególnie jeśli próbujesz osiągnąć wyższy poziom sukcesu, osiągnięć i świadomości w swoim życiu, polega na tym, że powstrzymuje cię, ponieważ nie lubi zmian. Nie zawsze chce tam iść i odkrywać rzeczywistość taką, jaka jest.

Stało się to, że ego zostało zbudowane. Bez względu na to, jak bardzo jesteście teraz przywiązani do siebie, faktem jest, że ty i twoje wyobrażenie o tobie są iluzoryczne i fikcyjne.

Ego czyli zupa z naszych doświadczeń i przekonań

Wiem, że większość osób ktore tego słucha nie przyjmie tego do świadomości albo nie chcę tego słyszeć. Ego nie chce tego słyszeć. Jednak sposób, w który powstało ego jest dość prosty.. Stało się tak dzięki doświadczeniom, które miałeś we wczesnym dzieciństwie i we wczesnej dorosłości aż do teraz. Każde doświadczenie, które przeżyłeś przez całe życie, od urodzenia do chwili obecnej, dodało coś do twojego ego.

Tworzy tę gigantyczną kulkę złożoną z wszystkich różnych elementów, które są ściśle splecione. Teraz jest niemal namacalne. To jest czymś prawie fizycznym. Ma swoją własną masę i trudno ją zreorganizować. Trudno tam wejść i wyciągnąć nić i stworzyć coś, co jest naprawdę przydatne i coś, co poprawi wydajność.

Wiele rozwoju osobistego dotyczy pracy z twoim ego. Czasami mówimy: „On ma wielkie ego”. Co to zwykle oznacza? Oznacza to, że jest on upartym i nie jest otwarty. Tak to jest, ale to zrozumienie ego na poziomie powierzchownym. O wiele głębsze zrozumienie ego polega na tym, że macie ten twór, który nazywamy naszym ego jest odpowiedzialny za wszystkie twoje zachowania, działania, przekonania i myśli.

Uważamy, że jest to tak cenne, że nie możemy tego zmienić, a jeśli zmienilibyśmy nasze najbardziej cenione przekonania, wówczas wydarzyło się coś strasznego i świat by się skończył.

Co może się stać bez EGO?

W rzeczywistości świat się nie zawali. Upadnie tylko twoje ego. To, co by się stało, to że twoje ego ewoluuje do wyższego poziomu świadomości i osiąga nowy stan. Jeśli wykonasz ten proces poprawnie, ego zostanie osłabione. Będzie mniej osądzający oraz będzie mieć mniejszą granicę między sobą a resztą świata. Nie tylko – będzie bardziej spokojne i mniej neurotyczne. Będzie w stanie lepiej działać.


Uzyskujesz lepsze wyniki ze swojego życia, gdy odcinasz się od ego, wymazujesz je i zabijasz.
Ostatecznym celem tego jest proces i stan oświecenia. Możesz do niego dotrzeć tak, jak na przykład mnisi buddyjscy docierają do niego po dziesięcioleciach medytacji i kontemplacji.

To, co się dzieje, polega na tym, że dzięki rygorystycznemu procesowi treningowemu osłabiły one swoje ego do tego stopnia, że je rozpuszczają i nie mają już granicy między sobą a resztą świata. Czują jedność, której nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.
Przechodzą przez ten proces, a następnie mają poczucie jedności ze światem i wszechświatem. Nazywa się to przebudzeniem, oświeceniem, nirwaną.  Nie odróżniasz się już od niczego innego. Widzisz siebie jako część wszystkiego innego. Masz połączenie ze wszystkim innym. Nie oceniasz już rzeczy jako dobrych i złych. Ani nie tyle już trzymasz się swoich przekonań. Nie opierasz się już cierpieniu ani bólowi. Po prostu płyniesz z prądem. Bez wysiłku.

Kiedy to robisz, masz ogromne poczucie osobistej mocy. Masz kontrolę nad sobą i stabilność emocjonalną. Nic nie może cię wstrząsnąć, bo na czym ci zależy? Jesteś jednym ze światem. Nie obchodzi cię to, ponieważ wszystko postrzegasz jako część ciebie. Widzisz siebie jako część wszystkiego innego.
Nie ma dobra ani zła. Nic nie trzeba korygować. Nic nie różni się od ciebie. Twoje ciało zostaje skaleczone, a nawet śmierć nie jest wielką sprawą, ponieważ jesteś tylko częścią systemu.

Oświecenie

To jest głębokie pojęcie. Gdy usłyszysz o tym po raz pierwszy, możesz pomyśleć: „To głupie i dalekie, metafizyczne, filozoficzne i dla mnie”. Jednak faktem jest, że tak się dzieje.


Po prostu większość ludzi nie osiąga pełnego stanu oświecenia.


To, co się dzieje, polega na tym, że przez całe życie, niezależnie od tego, czy podejmujesz ten proces, czy nie, będziesz zmuszony dostosować swoje ego do okoliczności, które ci się przytrafiają. Jeżeli tego nie zrobisz, spotkasz się z dużym oporem.


Na przykład, może przechodzisz okropne rozstanie, np. rozwód.  To zostawia wielką traumatyczną bliznę na tobie i twoim ego. Teraz Twojego ego musi się zmienić, aby przystosować się do presji, jaka została na nie wywierana.


Może codziennie ćwiczysz trochę medytacji, a medytacja sprawia, że czujesz się nieco bardziej spokojny, zrelaksowany i związany ze światem. Nie jesteś całkowicie połączony. Nadal masz swoje ego, ale jest trochę wytarte. Jest trochę bardziej odrętwiałe.

Poprzez ten proces po prostu życia i uczenia się o życiu oraz doświadczania wzlotów i upadków, twoje ego ewoluuje. Zmienia się ono z ego, kiedy było się dzieckiem, kiedy było „Ja, ja, ja, ja, ja”. Krzyczeliście na mamę, aby przyszła wam pomóc i udzielić wam pomocy, przyjemności, bezpieczeństwa i wygody.

Rozbicie murów

Odchodzisz od tego i stajesz się bardziej odpowiedzialny, niezależny i otwarty. Powoli, gdy jesteś narażony na więcej doświadczeń w życiu, stajesz się bardziej otwarty. Zaczynasz dostrzegać, że dobro i zło jest bardziej względną rzeczą, niż kiedykolwiek myślałeś.
Kiedy zdobywasz tę wiedzę, a twoje ego rozwija się i rozpuszcza, zaczynasz zauważać, że łatwiej jest Ci kontrolować siebie. Zaczynasz zauważać, że nie jesteś aż tak nerwowy, niespokojny lub zmartwiony przez cały czas. Twoje myśli nie obejmują tylko Ciebie. Nie identyfikujesz się z pewnymi myślami w sposób, w jaki kiedyś to robiłeś, po prostu dlatego, że możesz z tego powodu cierpieć. Tak robią mnisi buddyjscy. Siedzą przez wiele godzin każdego dnia przez dziesiątki lat, aż w końcu ich ego rozpada się pod własnym ciężarem. Potem otrzymują tę ulgę. Myślę, że wszyscy przechodzimy przez ten proces.

Takie właśnie jest ego i myślę, że wszyscy śmiertelnicy, chyba że jesteśmy mnichami buddyjskimi, mają silne poczucie ego. Nie oczekuję, że teraz wszyscy zaczniecie medytować i próbować rozpuszczać swoje ego. Chcę tylko, żebyś był tego świadomy.
Chcę, żebyś zrozumiał, jak bardzo jesteś osądzający. To jest niesamowita rzecz. Ile osądów wydajesz dziennie?
Śledź to. Spędź tylko dzień, monitorując, jak oceniasz rzeczy. Przez „osądzanie” rozumiem nadanie mu wartości.
Istnieją dwa sposoby na życie. Życie to spektrum, ale porozmawiamy o dwóch biegunach tego spektrum.

Jeden koniec to miejsce, w którym wszystko ocenia się według pewnego rodzaju metryki lub wartości. Jestem jak Terminator. Skanuję wszystko i mam na myśli cel. Ten cel mówi: „Cel został osiągnięty. Dobry. Zły. Zrób to. Zrób to.” To jest jeden sposób.
Drugi sposób to po prostu być w życiu i być całkowicie w tej chwili. Wszystko jest w porządku. Nic nie jest złe. Nic nie jest dobre. Wszystko po prostu jest. To jest.

Życie do spektrum

Są to dwa odległe krańce spektrum i większość z nas jest gdzieś pośrodku. Chociaż mam wrażenie, że jesteśmy znacznie dalej w kierunku sposobu myślenia opartego na skanowaniu i ocenie.

W tym sposobie myślenia oceniasz i oceniasz wszystko, na co patrzysz. Myślisz: „On tego nie zrobił. Po prostu wyrzucił niedopałek papierosa przez okno. Zaśmieca. To źle ”lub„ Powiedziała mi, że nie lubi mojej koszuli. Była niegrzeczna. To źle.” Możesz pomyśleć: „Nie aprobowała mnie ze względu na to, co powiedziałem. To źle ”lub„ Zrobił tutaj coś, co jest dobre ”.

W ten sposób spędzamy cały dzień, tydzień i całe nasze życie. Osądzamy. Wszystko ma jakiś cel. Uwielbiamy rzeczy, które nam się przydają, które są korzystne dla naszego ego i jesteśmy z tego powodu podekscytowani. Jesteśmy przygnębieni, nieszczęśliwi lub sfrustrowani rzeczami niekorzystnymi.
To, co się dzieje, to przechodzimy przez życie, grając w tę grę w górę i w dół. Jest to gra polegająca na ściganiu dobrych rzeczy i unikaniu złych rzeczy.
Kiedy wasze ego rozpłynie się, a ty postrzegasz siebie jako część wszechświata, po prostu zaczynasz przyjmować istotę i być bardziej obecnym w chwili obecnej, zaczynasz się z tym identyfikować i wstrzymujesz się od sądu. Stajesz się bardziej spokojny i naturalny. Podnosisz swój poziom świadomości.
Właśnie o to chodzi w ego. Chodzi o podniesienie poziomu świadomości.

Sprawdź też:
DARMOWY TEST OSOBOWOŚCIOWY: https://antonilacki.com
FANPAGE ANTONIEGO: https://www.facebook.com/antonilacki
INSTAGRAM: https://instagram.com/antonilacki
PODCAST: https://open.spotify.com/show/52nTVaezzJbI0yMMRQ4wFR
YOUTUBE: https://www.youtube.com/antonilacki
Grupa do zadawania pytań i odpowiedzi: https://facebook.com/groups/antonilackicom

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Daj znać co myślisz o tym wpisie komentując go.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap