Inteligencja emocjonalna – cechy charakteru

12 CECH OSÓB EMOCJONALNIE INTELIGENTNYCH wg Golemana

Cześć z tej strony Antoni. W dzisiejszym odcinku powiemy sobie o 12 cechach osób inteligentnych emocjonalnie.

Mimo tego, że coraz więcej badań przypisuje inteligencji emocjonalnej coraz to większy wpływ na szeroko pojęty sukces człowieka, wiele osób nie jest z nią wystarczająco zaznajomiona. 

Inteligencja emocjonalna


Chociaż gloryfikowanie IQ ponad wszelkie mierniki determinujące sukces danej osoby należy już raczej do przeszłości, wciąż zrozumienie pojęcia emocjonalnej inteligencji pozostaje dość płytkie.

Aby być w stanie stwierdzić jaki jest nasz punkt wyjściowy i podjąć decyzję, czy powinniśmy nad naszą inteligencją emocjonalną popracować, czy też jest ona wystarczająco dobra (chociaż pewnie zawsze może być lepsza), warto jest mieć świadomość z czego składa się to pojęcie. Inteligencja emocjonalna nie jest czymś co zmierzymy punktowo czy też zrobimy test, który pokaże nam jaki procentowy wynik otrzymamy.  

Daniel Goleman w swoim najnowszym artykule na podstawie którego nagrywam ten materiał podzielił cech osób inteligentnych emocjonalnie na 4 zbiory, w którym każdy posiada kilka elementów. Goleman jest psychologiem i najlepiej sprzedającym się autorem „Inteligencji emocjonalnej” i „Inteligencji społecznej”. 

Mamy czynienia z 4 kategoriami tych cech – Samswiadomosc, samozadzaradzanie, swiadomosc spoleczna, zarzadzanie relacjami.

Collage Photo of Woman
Inteligencja emocjonalna

1. Samoświadomość

Samoświadomość to zdolność do dostrojenia się do własnych emocji. Pozwala wiedzieć, co czujesz i dlaczego, a także jak te uczucia pomagają lub przeszkadzają w tym, co próbujesz zrobić. Zastanów się czy posiadasz podstawową kompetencję samoświadomości?

Samoświadomość emocjonalna: rozumiesz swoje mocne strony i ograniczenia; działasz na podstawie kompetencji i wiesz, kiedy polegać na kimś innym w zespole. Masz również jasność co do swoich wartości i poczucia celu, co pozwala ci być bardziej decydującym przy ustalaniu kierunku działania.

Rozwijanie umiejętności:

Każda chwila jest okazją do ćwiczenia samoświadomości. Jednym z największych kluczy jest uznanie swoich słabości. Jeśli na przykład zmagasz się z czymś w pracy, bądź pokorny w kwestii umiejętności, nad którymi musisz pracować, aby odnieść sukces. Bądź także uważny na sytuacje i wydarzenia w swoim życiu. W czasach frustracji wskaż źródło i przyczynę swojej frustracji. Pomyśl o wszelkich sygnałach towarzyszących temu, jak się czujesz w tym momencie.

2. Samozarządzanie

Samozarządzanie to zdolność do kontrolowania destrukcyjnych emocji i impulsów. Jest to potężna umiejętność dla liderów, szczególnie w czasie kryzysu – ponieważ ludzie będą szukać u nich otuchy, a jeśli ich przywódca będzie spokojny, oni też mogą. Jakie masz podstawowe kompetencje w zakresie samozarządzania?

Emocjonalna samokontrola: zachowujesz spokój pod presją i szybko dochodzisz do siebie po zdenerwowaniu. Wiesz, jak zrównoważyć swoje uczucia dla dobra siebie i innych lub dla dobra danego zadania, misji lub wizji.

Adaptowalność: To pokazuje się jako zwinność w obliczu zmian i niepewności. Możesz znaleźć nowe sposoby radzenia sobie z szybko zmieniającymi się wyzwaniami i zrównoważyć wiele wymagań jednocześnie.

Orientacja na osiągnięcia: dążysz do osiągnięcia lub przekroczenia standardu doskonałości. Naprawdę doceniasz informacje zwrotne na temat swojej wydajności i stale poszukujesz sposobów na zrobienie czegoś lepszego.

Pozytywne nastawienie: widzisz dobro w ludziach, sytuacjach i wydarzeniach. Jest to niezwykle cenna kompetencja, ponieważ może budować odporność i przygotowywać grunt pod innowacje i możliwości.

Rozwijanie umiejętności:

W chwilach udręki nie rozmyślaj ani nie panikuj. Weź głęboki oddech i sprawdź swoje emocje. Zamiast wysadzać ludzi w powietrze, daj im znać, co jest nie tak, i zaoferuj kilka rozwiązań. Zaakceptuj, że zawsze będą nagłe zmiany i wyzwania w życiu.

Spróbuj zrozumieć kontekst danej sytuacji i dostosuj swoją strategię lub priorytety w oparciu o to, co w danym momencie jest najważniejsze.

3. Świadomość społeczna

Świadomość społeczna wskazuje na dokładność w czytaniu i interpretowaniu emocji innych ludzi, często poprzez sygnały niewerbalne. Społecznie świadomi przywódcy są w stanie odnosić się do wielu różnych rodzajów ludzi. Uważnie słuchać i skutecznie komunikować się.Jakie posiadasz podstawowe kompetencje świadomości społecznej?

Empatia: zwracasz pełną uwagę na drugą osobę i poświęcasz czas na zrozumienie, co mówią i jak się czują. Zawsze starasz się w znaczący sposób postawić się w butach innych ludzi.

Świadomość organizacyjna: Możesz łatwo odczytać prądy emocjonalne i dynamikę w grupie lub organizacji. Czasami możesz nawet przewidzieć, jak ktoś z twojego zespołu lub liderów firmy, z którą prowadzisz działalność. Może zareagować na pewne sytuacje, umożliwiając ci strategiczne podejście do sytuacji.

Rozwijanie umiejętności:

Przede wszystkim świadomość społeczna wymaga dobrych umiejętności słuchania. Nie rozmawiaj o kimś innym ani nie próbuj przejmować porządku obrad. Zadawaj pytania i zapraszaj innych do zrobienia tego samego.Kluczowe jest także podważanie swoich uprzedzeń i odkrywanie podobieństw. Ćwicz przymierzanie butów innych ludzi. Kiedy to robimy, często jesteśmy bardziej wrażliwi na to, czego doświadcza ta osoba, i rzadziej dokuczamy im, oceniamy je lub zastraszamy.

4. Zarządzanie relacjami

Zarządzanie relacjami to zestaw umiejętności interpersonalnych, który pozwala działać w sposób, który motywuje, inspiruje i harmonizuje z innymi, a jednocześnie utrzymuje ważne relacje. Jakie masz podstawowe kompetencje w zakresie zarządzania relacjami?

Wpływ: jesteś naturalnym liderem, który może stosunkowo łatwo pozyskiwać wsparcie od innych, tworząc grupę zaangażowaną, zmobilizowaną i gotową do wykonania powierzonych zadań.

Trener i mentor: Wspierasz długoterminowe uczenie się, udzielając informacji zwrotnych i wsparcia. Umieszczasz swoje punkty w przekonujący i jasny sposób, aby ludzie byli zmotywowani, a także jasno określali oczekiwania.

Zarządzanie konfliktami: łatwo radzisz sobie z nieporozumieniami między wieloma stronami i możesz doprowadzić do otwartego sporu i znaleźć rozwiązania korzystne dla wszystkich.

Praca zespołowa: Dobrze współpracujesz jako członek grupy i możesz współpracować z innymi. Uczestniczysz aktywnie, dzielisz się odpowiedzialnością i nagrodami oraz przyczyniasz się do zdolności całego zespołu.

Inspirujące przywództwo: inspirujesz innych i kierujesz nimi w kierunku ogólnej wizji. Zawsze wykonujesz pracę i po drodze ujawniasz najlepsze cechy swojego zespołu.

Rozwijanie umiejętności:

Jeśli ciągle jesteś osobą negatywnie nastawioną,  na zarządzanie długoterminowymi relacjami przysporzy Ci sporo problemów. Zamiast skupiać się na „najgorszym, co może się zdarzyć”, spróbuj postrzegać siebie jako czynnik pozytywnych zmian.

Nie bój się też iść w sprzeczności z konwencjonalnymi normami i nie ryzykować. Tego rodzaju ludzie ostatecznie opuszczają ludzi, z którymi pracują, czując się zainspirowani, zmotywowani i połączeni ze sobą.Jak widzisz inteligencja emocjonalna to złożone zjawisko i praktycznie każdy ma przestrzeń do rozwijania jej.

Biorąc pod uwagę jak bardzo wpływa na jakość naszego życia, myślę że warto spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie szczerze – gdzie w skali od 1 do 10 jest moja inteligencja emocjonalna i co muszę zrobić, żeby podnieść ten poziom o 1 punkt wyżej?

Oparte o : https://www.cnbc.com/2020/06/09/harvard-psychology-researcher-biggest-traits-of-emotional-intelligence-do-you-have-them.html

Sprawdź też:
DARMOWY TEST OSOBOWOŚCIOWY: https://antonilacki.com/test
FANPAGE ANTONIEGO: https://www.facebook.com/antonilacki
INSTAGRAM: https://instagram.com/antonilacki
PODCAST: https://open.spotify.com/show/52nTVaezzJbI0yMMRQ4wFR
YOUTUBE: https://www.youtube.com/antonilacki
Grupa do zadawania pytań i odpowiedzi: https://facebook.com/groups/antonilackicom

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Daj znać co myślisz o tym wpisie komentując go.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap