Jak być lepszym rozmówcą

Porozmawiajmy trochę o umiejętnościach komunikacyjnych i tym, czego tak naprawdę potrzeba, aby je polepszyć. Zanim przejdziemy do tego – i dam ci sześć kluczowych punktów, które musisz wykonać, aby stać się niezapomnianym rozmówcą – porozmawiajmy trochę o tym, dlaczego jest to ważne, dlaczego jest to coś, na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Group of People Sitting Indoors
Jak być lepszym rozmówcą


Słabe umiejętności komunikacyjne to coś, co rujnuje życie ludzi. Jeśli brakuje ci umiejętności komunikacyjnych, będziesz mieć problem w intymnych relacjach. Będziesz mieć problem w pracy. Jeśli brakuje ci umiejętności komunikacyjnych, będziesz mieć problem z zarządzaniem pracownikami lub prowadzeniem firmy. Dlatego właśnie uważam, że umiejętności komunikacyjne są tak ważne.

Jak być lepszym rozmówcą

Znaczenie komunikacji

Ogólnie rzecz biorąc, posiadanie solidnych umiejętności komunikacyjnych jest ważne, aby Twoje życie przebiegało gładko. Wszystkie aspekty twojego życia będą działać lepiej, jeśli masz dobre umiejętności komunikacyjne. Nawet coś tak prostego, jak złożenie zamówienia w restauracji, złożenie jasnego zamówienia i zrobienie tego w sposób, w którym dostajesz to, czego chcesz od kelnerki, czy spytanie o drogę – jest to o wiele łatwiejsze, jeśli masz solidne umiejętności komunikacyjne. Kiedy nie umiesz się komunikować  jesteś niejasny, mamroczesz, nie jesteś pewny, czego chcesz, nie jesteś asertywny i masz wszystkie inne problemy z tym związane. Dlatego musisz nauczyć się być lepszym rozmówcą.


Umiejętności komunikacyjne to coś, nad czym chcesz popracować, ponieważ komunikacja trwa przez całe życie. W miarę upływu czasu napotkasz ludzi, będziesz mieć problemy z komunikacją. Będziesz mieć problemy z pisaniem. Będziesz mieć nawet problemy z marketingiem, bez względu na to, czy sprzedajesz siebie w formacie CV, gdzie trafiasz do nowego pracodawcy, próbujesz znaleźć pracę, czy sprzedajesz produkt czy usługę, którą stworzyłeś.


Aby skutecznie wykonywać te wszystkie czynności, musisz być w stanie skutecznie się komunikować. O tym właśnie porozmawiamy. Co tak naprawdę potrzeba do dobrej komunikacji? Powiedziałbym, że jest sześć filarów, na których można zbudować dobrą komunikacje
Wymienię je, a następnie omówimy każdy z nich szczegółowo, dzięki czemu lepiej je zrozumiesz. Następnie możesz iść i popracować nad tym, w którym z tych sześciu najwięcej ci brakuje. To tak, jakbyś patrzył na stabilność stołu albo swoją sylwetkę – gdzie potrzeba najwięcej pracy?


Numer jeden to asertywność. Dwa to autentyczność. Trzy to otwarty umysł. Numer cztery to empatia. Pięć to jasność. Numer sześć to słuchanie. Porozmawiajmy trochę o każdym z nich.


Bycie asertywnym

Zjawisko komunikacji i powodów, dla którego w ogóle coś komunikujesz działa tak, że zazwyczaj chcesz, aby coś się wydarzyło z powodu twoich słów lub komunikowania się. Możesz komunikować się nie tylko za pomocą słów – możesz komunikować się za pomocą języka ciała, zdjęć i innych rzeczy.


W końcu próbujesz przekazać jakąś wiadomość, mieć jakiś wpływ. Wiele osób będzie komunikować się, ale wtedy nie dostaną tego, czego faktycznie chcą, ponieważ ich komunikacja nie jest asertywna. Tak naprawdę nie dążą do osiągnięcia własnych celów. Nie trzymają się żadnego celu.
W końcu nie dostają tego, czego chcą. Może dzieje się tak w związku. A może dzieje się tak podczas debaty. Może dzieje się to na spotkaniu w biurze lub w innym miejscu w życiu. Musisz być asertywny. Oznacza to, że nie możesz być wycieraczką, o którą ludzie wycierają buty. Nie możesz po prostu pozwolić innym osobom narzucać ci twoich planów.

Asertywność to szacunek


Twoja komunikacja musi być taka, aby ludzie postrzegali ją jako poważną. W ten sposób poważnie traktują twoje słowa i język. Poważnie podchodzą do twoich intencji i pomysłów. To jest bardzo ważne. Nie tylko to, ale także naleganie i wytrwanie w asertywności jeśli jest to potrzebne.
Znam ludzi, moich przyjaciół, którzy są w tym naprawdę dobrzy. Osobiście sam zmagałem się z asertywnością. Zawsze byłem łagodny w sposobie interakcji z ludźmi. Nadal jestem do pewnego stopnia. Dużo nad tym pracowałem, ale ten rodzaj łagodności naprawdę nas powstrzymuje. Wiele razy będziesz chciał czegoś prostego i nie będziesz w stanie tego zdobyć po prostu dlatego, że poddajesz się, zanim Twoja wiadomość zostanie dostarczona.
Czasami twoja wiadomość musi być powtarzana uporczywie, dopóki nie dostaniesz tego, czego chcesz. To może być prosta rzecz.

Może idziesz do hotelu, a oni nie mają twojego pokoju. Z jakiegoś powodu sprzedali twój pokój komuś innemu. Teraz potrzebujesz pokoju na noc. Co możesz zrobić? Możesz po prostu zaakceptować sytuacje taką, jaka jest i wyjść poszukać innego hotelu. Lub możesz być asertywny, możesz być wytrwały i zapytać ich, dlaczego spieprzyli twoją rezerwację i zaakceptować ją komuś innemu. Możesz sprawić, żeby kierownik wyszedł. Sprawić, żeby jego kierownik wyszedł. Możesz rozwalić cały system, dopóki coś nie kliknie i coś się stanie.


Zdziwiłbyś się, jak często w takich sytuacjach nagle pojawia się jakieś spontaniczne rozwiązanie. Gdybyś był cichy, to byłbyś po prostu olany. Przyjąłbyś to uderzenie. Ostatecznie nie uzyskałbyś tego, czego chciałeś z tej sytuacji. Asertywność jest ważna.


Bycie wiernym sobie

Następnym punktem jest autentyczność. Autentyczność ma kluczowe znaczenie. Autentyczność polega na byciu wiernym sobie. Jak często w swojej komunikacji jesteś wierny sobie? Większość ludzi powstrzymuje się. Chcą być grzeczni. Chcą być uprzejmi. Nie chcą kogoś urazić. Zrobią wszystko, aby transakcja słowna przebiegła dobrze, bezkonfliktowo.


Nie martwią się, czy są uczciwi i szczerzy wobec siebie, czy w tej sytuacji szanowane są ich własne wartości. Aby to zrobić, musisz wiedzieć, jakie jest twoje autentyczne ja. Musisz mieć jasność co do własnych wartości. Zawsze musisz wiedzieć, jaki jest twój własny plan i czego chcesz od życia, co jest prawdą, a co nie jest dla ciebie.


Musisz wiedzieć, gdzie są granice. Mieć odwagę, aby tam wyjść i walczyć o to. Będąc autentycznym, nie jest to coś, co przychodzi spontanicznie do większości ludzi. Dla większości ludzi wymaga to wysiłku i pracy. Wszyscy nas nauczono i uwarunkowano, abyśmy byli uprzejmi i sprawiali, że ten wielki uśmiech pojawiał się na naszej twarzy. W niektórych sytuacjach może to być w porządku, ale na dłuższą metę nie działa. Na dłuższą metę ludzie to widzą. Widzą Twoją nieautentyczność. Kiedy komunikujesz się z kimś nieautentycznym, możesz wyraźnie poczuć, że to ta osoba. Jej przesłanie i pomysły ulegają osłabieniu. Nie mają mocy, którą chcą mieć. Nie tylko to, ale osoba, która wykonuje tę komunikację, która jest nieautentyczna, jest ostatecznie niespełniona. Dlatego autentyczność ma kluczowe znaczenie.


Otwarty umysł

Trzy to otwarty umysł. Musisz mieć otwarty umysł podczas interakcji z innymi ludźmi. Otwartość umysłu oznacza, że jesteś gotów rozważyć inne perspektywy, alternatywne scenariusze i pomysły. Nie zamykaj swojego umysłu na alternatywne punkty widzenia. Będziesz miał kontakt z wieloma ludźmi w swoim życiu.


Ich punkty widzenia mogą być inne niż twoje. Wiele razy naszą reakcją wrodzoną jest po prostu powiedzenie „Nie, to nie jest coś, co mnie interesuje. Nie tego chcę. To bez sensu. To okropne.” Osądzasz i krytykujesz, i rysujesz ścianę między sobą a drugą osobą lub jej pomysłami. Kiedy tak się dzieje i między wami jest ta ściana, nie może dojść do skutecznej komunikacji. Jeśli wszystko, co robisz, polega na naleganiu na własne punkty widzenia, byciu bardzo dogmatycznym i opierającym się na tym, ale nie chcesz uwzględniać innych perspektyw, inni ludzie nie będą chcieli się z tobą komunikować. Będziesz bardzo upartą osobą, a ludzie będą cię tak klasyfikować, a wtedy będą cię unikać. Kto chce być w takim środowisku? Kto chce komunikować się z kimś takim? Ludzie chcą komunikować się z kimś, kto zechce ich wysłuchać, aby rozważyć ich pomysły nie tylko powierzchownie, ale szczerze.

Taka osoba powinna zawsze mieć szansę przekonać cię o swoich pomysłach. Jeśli ktoś z tobą rozmawia, nawet jeśli nie podoba ci się to, co mówią, nadal możesz tam zostać, słuchać i bawić się pomysłem tylko dlatego, że jesteś inteligentny. Jesteś gotów bawić się różnymi pomysłami, które niekoniecznie są twoje. To nie znaczy, że musisz je adoptować, ale możesz otworzyć się na nie. Możesz się nimi bawić. Potem od czasu do czasu faktycznie je adoptujesz. Jest to coś bardzo ważnego dla twojego osobistego rozwoju, ponieważ jeśli nie przyjmujesz tego rodzaju otwartego, otwartego sposobu myślenia, oznacza to, że utkniesz w swojej własnej klatce. Utknąłeś we własnych przekonaniach i pomysłach. To nie tylko stworzy problemy z komunikacją, ale także ograniczy twój rozwój jako człowieka. W ten sposób ranisz siebie. Otwartość jest bardzo ważna.


Empatia

Czwarty punkt to empatia. Empatia jest bardzo ważna dla komunikacji. Mamy coś, co nazywamy neuronami lustrzanymi. Lustrzane neurony to wyspecjalizowane neurony w mózgu. Pozwalają nam współodczuwać z innymi ludźmi, a nawet z innymi stworzeniami. Na przykład widzimy kogoś, takiego jak nasz przyjaciel lub małżonek, przechodzącego przez pokój i miażdżącego palec u nogi na stoliku do kawy. To on wali palcem u nogi na stoliku do kawy, a kiedy ja na to patrzę, skrzywię się. Widzę ból na jego twarzy. Widzę, jak chwyta się za palec u nogi. Wzdycham, bo czuję ból we własnym mózgu. Tak działają moje lustrzane neurony.

Neurony lustrzane pozwalają nam przeżywać emocje, których doświadczylibyśmy, gdybyśmy byli w takiej sytuacji. Ale nie jesteśmy. Kiedy widzę, jak ktoś uderza palcem o stolik do kawy, nie jestem w takiej sytuacji, ale widzę to i wyobrażam sobie to, a teraz trochę to odczuwam. Nie tak bardzo, ale trochę. To sprawia, że moja twarz drży i skrzywi się. To są neurony lustrzane. To jest empatia. Dlaczego empatia jest ważna dla komunikacji? Druga osoba chce się czuć, jakby ktoś ją usłyszał i zrozumiał. Empatia tworzy wspólną płaszczyznę. Kiedy możesz wczuć się w osobę, z którą się komunikujesz, ta osoba będzie się czuła, jakby „Och, OK, on mnie rozumie. Ona rozumie, mój punkt widzenia. On jest taki jak ja. Mamy wspólną płaszczyznę. Komunikujmy się. Zobaczmy, dokąd to zmierza ”. Tworzy to dynamikę współpracy.

Dobry rozmówca jest jak lustro


Podczas gdy jeśli nie masz empatii wobec drugiej osoby i nie rozumiesz jej emocji, nie możesz odnosić się do ich emocji, wyczują to od ciebie i pomyślą: „Ten facet, on nic nie wie o mnie. Nie zna moich problemów i wyzwań. Jak mogę go słuchać? Jego przesłanie nie będzie rezonować ze mną, ponieważ ma on bardzo różne doświadczenia. Jest przepaść separacji ”. Jeśli zauważyłeś, w wielu moich materiałach mówię o wielu problemach, które masz.

Kiedy zaczynam film, zaczynam mówić o problemie. Mówię o emocjach, ponieważ chcę budować empatię. Nie robię tego po prostu jak uprzejmej przysługi – robię to, ponieważ wiele razy przychodzę i doświadczam tych negatywnych rzeczy, o których mówię. Jeśli mówimy o jakiejś negatywnej emocji lub jakiejś negatywnej sytuacji życiowej, którą próbujesz naprawić, miałem takie sytuacje w życiu. Teraz mogę z nich korzystać i budować wspólną płaszczyznę między nami, abyście byli bardziej otwarci na to, co mówię. Empatia zapewni ci bardzo długą drogę w twoich umiejętnościach komunikacyjnych, szczególnie w relacjach intymnych. Empatia jest bardzo ważna.

Mówienie w jasny sposób

Następnym punktem, punktem piątym, jest jasność. Komunikacja musi być jasna. Jest stary pomysł – nie pamiętam, skąd go wziąłem, ale myślę, że to popularna idea – że komunikacja nie jest tym, co chciałeś powiedzieć, ale tym, co usłyszała druga osoba. Wiele razy myślimy, że coś powiedzieliśmy, a druga osoba usłyszy nasze słowa, usłyszy nasze przesłanie, a następnie zrobi coś innego lub uwierzy w coś innego, niż zamierzaliśmy. Tutaj, według tego bardziej rygorystycznego standardu oceniania naszej komunikacji, tak naprawdę chcemy powiedzieć, co druga osoba słyszy lub rozumie. To jest naprawdę przekazywane, a nie to, co zamierzaliśmy.

Jasność jest ważniejsza od elokwencji


Jasność polega na dostosowaniu intencji do tego, co faktycznie widzi druga osoba. Najlepszy rodzaj komunikacji jest wyjątkowo jasny. To jest dokładne. Innym ludziom łatwo jest zrozumieć, o co chodzi. Nie jest on ani głupkowaty, ani mglisty, ani zbyt abstrakcyjny, co pozwala na wiele rodzajów interpretacji. Jasność jest bardzo ważna, ponieważ jeśli nie masz jasności w komunikacji, to co komunikujesz, zostanie źle zinterpretowane.

Wtedy ludzie zaczną robić rzeczy, których tak naprawdę nie chcesz, żeby robili. Zaczną wierzyć, że wierzysz w rzeczy, w które tak naprawdę nie wierzyłeś.

Może to powodować problemy w Twojej firmie. Albo wtedy, gdy podajesz instrukcje innym. Może to powodować problemy z prostymi rzeczami. Dzwonisz do swoich dzieci przez telefon i mówisz im, aby zrobiły coś bardzo konkretnego, i nie mówisz tego jasno, we właściwy sposób, wtedy nie zrobią tego. Zrobią to, co chcą. Przejrzystość to coś, nad czym musisz popracować. Jeśli masz problemy, gdy ludzie błędnie rozumieją, co im mówisz, być może to nie oni, ale ty i sposób, w jaki się komunikujesz. Nie wyrażasz się dokładnie.

Uważne słuchanie

Ostatni punkt, punkt numer sześć, słuchanie. Komunikacja tak naprawdę nie działa, dopóki nie usłyszysz odpowiedzi. Jak powiedziałem wcześniej, ludzie chcą się czuć, jakby ich słuchano. Nie chcą po prostu rozmawiać. Trzeba ich wysłuchać. Słuchanie to nie tylko otwieranie uszu. Wiele razy jest to tak proste, jak otwarcie uszu, ale musisz też powiadomić drugą osobę, że ich słuchasz, a oni zostali usłyszani. Na przykład będąc aktywnym odbiorcą. To oznacza kiwanie głową, kiedy tam stoisz i słuchasz kogoś. Kiwasz głową, aby pokazać, że rejestrujesz to co mówią. Od czasu do czasu mówiąc „Mhm”. „Mhm. Rozumiem. W porządku. Ciekawe. ” Robiąc takie małe komentarze.

Pytania to tajna broń do bycia lepszym rozmówcą

Zadawanie pytań, pytań poszerzających na temat tego, co zostało powiedziane, aby osoba miała wrażenie, że faktycznie słuchasz, że jesteś zaangażowany i chcesz wiedzieć więcej. To szczególnie krytyczne, gdy siedzisz z kimś twarzą w twarz. Zwłaszcza, gdy stawki są wysokie, gdy problem jest duży. Musisz poinformować drugą osobę, że faktycznie jej słuchasz i ją słyszysz. Musisz naprawdę to zrobić.


Teraz musisz zadać sobie pytanie. Który z tych sześciu aspektów jest tym, który naprawdę Cię powstrzymuje, powodując najwięcej zgrzytów w twojej komunikacji? Czy to asertywność, autentyczność, brak otwartości, brak empatii, niejasności czy słuchanie?

Czas na stanie się lepszym rozmówcą

Wybierz jeden lub dwa z nich, a następnie powiedz „OK, chcę to poprawić. Chcę nad tym popracować. Poświęcę następne trzydzieści, sześćdziesiąt lub dziewięćdziesiąt dni, koncentrując się na tym i szukając sposobów na poprawę ”. Powiedzmy, że chcesz poprawić swoją jasność.
„Przyjrzę się, jak mogę poprawić swoją jasność. Jak mogę napisać wyraźniejsze e-maile? Jak mogę przedstawić bardziej przejrzyste prezentacje w pracy? Co to znaczy? Czego muszę się uczyć? Czy muszę czytać książki? Może muszę robić notatki? Czy muszę poświęcać więcej czasu na przygotowanie prezentacji? A może muszę otrzymywać informacje zwrotne od mojego szefa w sposób, którego wcześniej nie otrzymywałem? Czy muszę nauczyć się nowego słownictwa? Może muszę uprościć moje słownictwo, zamiast być bardzo zawalonym i starać się być wyrafinowanym. Może powinienem po prostu sprowadzić moje słownictwo do czegoś bardzo prostego, aby ludzie mogli zrozumieć to, co mówię, zamiast próbować wywrzeć na nich wrażenie dzięki mojemu dużemu użyciu fantazyjnych słów. ”


W ten sposób możesz pracować nad klarownością. Możesz to zrobić dla wszystkich pozostałych aspektów. Następnie ćwicz – ćwicz w pracy, ćwicz w swoich intymnych relacjach, ćwicz w prostych miejscach na codzień. Kiedy wychodzisz i zamawiasz kawę w Starbucks, ćwicz tam, rozmawiając z kasjerem. Możesz ćwiczyć wszystkie te rzeczy przez cały czas swojego życia, a im więcej wchodzisz w interakcje z ludźmi, tym lepiej sobie z tym radzisz. Myślę, że ważne jest, aby zwrócić na to uwagę, ponieważ wiele osób po prostu uzna, że komunikacja jest czymś, co przychodzi naturalnie. Jeśli pracujesz w jakimś profesjonalnym otoczeniu, wiesz, że naprawdę dobra komunikacja jest bardzo trudna. Możesz dołączyć do organizacji – Toastmasters – i być może zgłosić się na ochotnika, aby robić więcej wystąpień publicznych, inne rodzaje rzeczy w pracy, aby stać się lepszym rozmówcą.

Podsumowanie


Problemy w komunikacji mogą być druzgocące dla kariery i bliskich związków. I odwrotnie, zaradzenie problemom z komunikacją przyniesie korzyści przez całe życie. Jest 6 obszarów , na których warto się skupić komunikując się z kimkolwiek Sześć filarów skutecznej komunikacji to: asertywność, autentyczność, otwartość, empatia, jasność i słuchanie.


Jeśli masz coś do powiedzenia, powiedz to asertywnie, abyś został potraktowany poważnie. Zidentyfikuj swoje wartości, granice i własny plan, abyś mógł je autentycznie przekazać. Uśmiech i obawa, że ktoś może zaprzeczyć, może być interpretowany jako nieautentyczny. Bądź otwarty na pozycje innych, co pomoże ci wzrastać wewnętrznie.
Bądź empatyczny dla swojego słuchacza, który buduje z Tobą wspólną płaszczyznę. Im więcej jasności użyjesz w komunikacji, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostanie źle zinterpretowany. I nie tylko słuchaj; słuchaj aktywnie.

Sprawdź też:
DARMOWY TEST OSOBOWOŚCIOWY: https://antonilacki.com
FANPAGE ANTONIEGO: https://www.facebook.com/antonilacki
INSTAGRAM: https://instagram.com/antonilacki
PODCAST: https://open.spotify.com/show/52nTVaezzJbI0yMMRQ4wFR
YOUTUBE: https://www.youtube.com/antonilacki
Grupa do zadawania pytań i odpowiedzi: https://facebook.com/groups/antonilackicom

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Daj znać co myślisz o tym wpisie komentując go.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap