Jak mieć bardziej atrakcyjny głos

Praca nad emisją głosu

Twój głos jest jedną z pierwszych rzeczy, które wpływają na to jak odbierają Cię ludzie, jakie generujesz pierwsze wrażenie, dlatego warto zadbać o to, aby mieć atrakcyjny głos.

W dzisiejszym wpisie powiem Ci co wpływa na to jak brzmi twój głos, jakie czynniki wpływają na to, że nie brzmi tak dobrze jak mógłby i dam Ci kilka prostych wskazówek dzięki którym poprawisz brzmienie swojego głosu, które sam stosuje, a jako, że głos w zawodzie trenera jest właściwie głównym narzędziem pracy – spędziłem sporo czasu, aby wykorzenić wiele złych nawyków i zadbać o to, żeby mój głos nie tylko brzmiał odpowiednio, ale też nie męczył się zbyt szybko.

Jak mieć bardziej atrakcyjny głos

Jako trener spędzam na sali szkoleniowej kilkanaście godzin w tygodniu. Natomiast nie zliczę jak często głosu używa z nas każdy, na codzień, rozmawiając z ludźmi i komunikując to co dla nas ważne.

To czy mamy atrakcyjny głos, w dużym stopniu zdeterminuje to w jaki sposób zostanie odebrane co mówimy.

Więc zacznijmy od tego co sprawia, że Twój głos może nie brzmieć tak jak powinien.
Wiele osób nosi w sobie przekonanie, że głos zależy tylko od krtani i gardła. Jest to nieprawda. Całe nasze ciało jest jednym wielkim instrumentem. To od naszej postawy w dużym stopniu zależy jak brzmi nasz głos. Jeśli się garbisz, dużo pracujesz na komputerze, masz spięte ciało – twój głos to odzwierciedla.

Ja sam bardzo długo nie zwracałem uwagi na swoją posturę – przez co mój głos był mało donośny i starając się mówić głośniej, po długiej sesji warsztatowej bardzo bolało mnie gardło.

Nasz emocjonalny stan definiuje też to jak będzie brzmieć – inaczej brzmisz będąc zdenerwowanym, wzruszonym, rozbawionym czy podekscytowanym albo zdziwionym. To można wykorzystać też na naszą korzyść, bo dzięki różnym emocjom nasz głos zmienia swoje brzmienie i staje się mniej monotonny, ale o tym później.

Kolejnych kilka rzeczy siedzi w głowie i czy tego chcesz Czy nie nasz umysł i ciało są ze sobą połączone więc wszytko co siedzi w Twojej głowie będzie manifestować się w Twoim ciele – może od dziecka wmawiano Ci, że nie należy mówić za głośno, że jest to niegrzeczne. Prawda jest taka, że większość ludzi mówi po prostu za cicho. Przez to ich głos nie jest słyszalny i do tego brzmi niepewnie.

Ładniejszy głos

Do tego często chcemy, żeby nasz głos brzmiał w określony sposób. Słyszeliśmy jakiegoś aktora, prelegenta lub znajomego, którego głos był dla nas wzorem. To sprawia, że podświadomie chcemy go odwzorować, przez co zaczynamy się zbyt starać i spinamy nasze ciało przez co nasz głos brzmi nienaturalnie.

Co więcej – możemy mieć różne naleciałości takie jak dźwięki namysłu, których nie jesteśmy nawet świadomi co bardzo zaburza nasz przekaz, nawet jeśli nasz głos jest bezbłędny. Czasami też jest to coś tak błachego jak ciągłe uśmiechanie się przez co mówimy mocno przez nos.

Więc jak sobie z tym radzić, o co powinniśmy zadbać, aby nasz głos był atrakcyjny?

Przede wszystkim postawa. Wyobraź sobie, że do czubka twojej głowy przyczepiony jest sznurek, ktoś Cię za niego podnosi i opuszcza tak, że stoisz zupełnie bez wysiłku, twój kręgosłup, twoje całe ciało stoją w linii prostej i nie musisz praktycznie wcale go balansować. Może być to problemem jeśli np masz szyję mocno wysuniętą do przodu, ale to wymaga już osobnej pracy, która nie jest tak bezpośrednio związana z głosem, ale jeśli będziecie chcieli omówię ją w osobnym video.

Następny krok to zupełne rozluźnienie – kiedy Twoje ciało jest spięte, Twój głos też będzie spięty – może brzmieć przez to zbyt wysoko lub zbyt nisko. Jak zweryfikować czy jesteś rozluźniony ? Spróbuj delikatnie pokaszleć, lub się pośmiać. Poczujesz wtedy wszystkie mięśnie, które powinieneś czuć – mówiąc. Nie chodzi o to, żeby były one napięte – chodzi o to żeby działały. 

Następna rzecz to poszerzenie spektrum dźwięków, które potrafisz z siebie wydać. Większość osób, kiedy mówi i usunąć z ich wypowiedzi treść i zagrać np na pianinie – można by użyć 1 klawisza. Ich głos jest po prostu monotonny i mało ciekawy. Dużo ciekawszą melodię można zagrać używając wszystkich klawiszy pianina. Tak samo jest z Twoim głosem. Możesz spróbować ćwiczenia z wideo. Przy nim poczujesz wibrację w twarzy, na zębach i właściwie w całym ciele. Ćwicząc to regularnie, zobaczysz, że będziesz mieć dostęp do szerszego spektrum dźwięków, przez co Twoje wypowiedzi będą bardziej bogate i dużo przyjemniejsze do słuchania.

Jeszcze 2 rzeczy, które nie są bezpośrednio związane z samym głosem ale z jakością Twoich wypowiedzi. 

  1. Rozgrzewanie aparatu mowy przed tym jak będziesz mówić, możesz to zrobić w sposób przedstawiony na wideo – dzięki temu twój aparat mowy będzie mniej sztywny i będziesz mniej przejęzyczać się i wyraźnie mówić.
  2. Dźwięki namysłu – tutaj pozbycie się tego dzieli się na 3 etapy. Pierwszy z nich jest prawdopodobnie teraz – nie zauważasz w ogóle, że je masz. A jeśli zauważasz, to bardzo rzadko. Kolejnym byłby moment, w którym zauważasz, że się pojawiają, ale nie możesz ich powstrzymać. Ale wraz z tą świadomością możesz przejść na 3 etap, kiedy będziesz wiedzieć kiedy dźwięk namysłu się pojawi i zamiast zrobić swoje eee,yyy zrobisz po prostu pauzę.

Ostatecznie to sprowadza się do 2 rzeczy – świadomości i skupienia na tym jak wydobywa się z Ciebie głos i regularnych ćwiczeniach.

Bonusowa porada, dla osób, które dużo pracują z głosem – np nauczycieli czy trenerów. Jeżeli twoje gardło po całym dniu mówienia jest bardzo suche i obolałe, bardzo możliwe, że wydychasz zbyt dużo powietrzna mówiąc. Jak to zweryfikować – postaw świeczkę przed ustami i zacznij mówić. Zobacz jak blisko możesz postawić świeczkę, żeby nie zgasła. Im bliżej, tym mniejsza ilość wydobywa się z Twoich ust podczas mówienia, kiedy to się dzieje, twoje gardło nie robi się suche tak szybko i nie powinno boleć Cię po sesji szkoleniowej czy też kilku lekcjach. Możesz też włączyć nagrywanie i spróbować 2 wizualizacji. Postaraj się mówić jak najgłośniej – do mikrofonu a potem spróbuj wizualizować sobie w głowie, że Twój głos ma dotrzeć za mikrofon , 2 razy dalej od miejsca gdzie on stoi, zobacz jak to wpłynie na jakość brzmienia Twojego głosu.

Sprawdź też:
DARMOWY TEST OSOBOWOŚCIOWY: https://antonilacki.com
FANPAGE ANTONIEGO: https://www.facebook.com/antonilacki
INSTAGRAM: https://instagram.com/antonilacki
PODCAST: https://open.spotify.com/show/52nTVaezzJbI0yMMRQ4wFR
YOUTUBE: https://www.youtube.com/antonilacki
Grupa do zadawania pytań i odpowiedzi: https://facebook.com/groups/antonilackicom

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Daj znać co myślisz o tym wpisie komentując go.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap