Jak ogarnac swoje zyci

Jak ogarnąć swoje ŻYCIE

Jak ogarnąć swoje życie

Zastanawiałeś się kiedyś jak ogarnąć swoje życie? Czy udało Ci się zauważyć, że są w życiu oddziałowujące na nas 2 siły. Jedna każe nam robić rzeczy dla nas dobre. A ta druga ciągnie nas do wszystkiego co sprawia, że mamy potem wyrzuty sumienia i źle się czujemy. Ciężko się rozwijać przy obecności tej drugiej siły, prawda? Dlatego w dzisiejszym odcinku powiem Ci, dlaczego nigdy nie uda Ci się być najlepsza wersja Ciebie. I co robić ZAMIAST TEGO!

Photo of Man Leaning on Wooden Table
Co zrobić, żeby się ogarnąć?

Wiele szkoleń z zakresu szeroko pojętego rozwoju osobistego, zachęca nas do tego żebyśmy zostali najlepsza wersja siebie. Ba, ja sam wiele razy wspominałem, że to jeden z głównych celów tego kanału. Wiec skąd ta nagła zmiana? Jako trener, czuje znacznie większy obowiązek trenowania siebie, żeby podczas moich szkoleń wiedza przekazywana przeze mnie była jak najbardziej aktualna. I jestem w trakcie przechodzenia jednego z naprawdę dobrych kursów takiego Pana z Nowej Zelandii z ciekawym akcentem. I jedno z jego przemyśleń bardzo do mnie przemówiło. Dlatego chciałbym się nim z wami podzielić. Ale od początku.

Kiedyś na jednym ze szkoleń w którym brałem udział prowadzonym przez T.Harv Ekera. Kiedy pierwszy raz prowadził w Polsce jeden z najbardziej popularnych rozwojowych programów na świecie (Milioneire Mind Intensive). To szkolenie odnośnie zarządzania finansami, została tam przez niego użyta bardzo ciekawa metafora. Powiedział on, że to ze niektórzy ludzie maja dużo pieniędzy a inni mniej. Jest to bardzo mocno powiązane z tzw. wewnętrznym termostatem finansowym który mam w sobie. 

Jak ogarnąć swoje życie?

Co to termostat?

Dla tych co nie wiedzą. Termostat to coś co możemy mieć zainstalowane np. w domu. Wtedy ustawiamy tam temperaturę na np. 19 stopni. Kiedy w pokoju robi się zimniej – termostat dba o to żeby temperaturę podwyższyć – i kiedy jest za ciepło – na odwrót.

Dobra metafora

Metafora była bardzo trafna, bo w obrazowy sposób można było odnieść ja do stanu finansów osobistych każdego z nas. Jeżeli czyje termostat finansowy ustawiony jest np. na 3000 miesięcznie – to, jeżeli będzie zarabiać mniej? Zrobi wszystko, żeby dojść do tego progu – czuje się w nim komfortowo. I w sytuacji, kiedy na koncie w jakimś miesiącu znajdzie się np. 3000 zł to będzie bardzo starał się dorównać do liczby, która ma w sobie zaprogramowana. Natomiast jeżeli termostat innej osoby zaprogramowany jest na 10000 zł, taka osoba nie będzie czuć komfortu. Szczególnie jeśli ta kwota nie zostanie osiągnięta. Uważam ze mimo tego, że jest to bardzo uproszczone to ma w tym wiele racji. Jednak mydle ze ta kwestia może odnosić się nie tylko do tematu finansów, ale właściwie do każdego aspektu naszego życia. To ten termostat decyduje o tym jak ogarnąć swoje życie.

Ale co to ma w ogóle wspólnego z tym, dlaczego nie będą najlepsza wersja siebie? Spokojnie – już to tego zmierzam.

W życiu oddziałowej na nas takie 2 siły. Jedna z nich to właśnie my w najlepszej wersji – z posprzątanym pokojem. Oszczędnościami na koncie, regularnie ćwiczący i robiący to co jest dla nas istotne. Jednak jest tam tez zawsze druga siła. To ta wersja nas która ma burdel w pokoju. Ogląda 10 odcinków serialu dziennie, wydaje w weekend. Połowę pensji po czym nawet tego nie pamięta i umiera przez kolejne 3 dni jedząc 2 dniowa, wyschniętą pizzę. 

Jakość naszego życia jest zdefiniowana średnia tych sil. Jednak jedna z nich jest dużo silniejsza i niesie za sobą niesamowite konsekwencje. Mowie oczywiście o tej destrukcyjnej sile. 

Każdy z nas ma w życiu momenty, że wszystko idzie ekstra, jesteśmy zadowoleni z życia. Mamy odłożone pieniądze zdrowo się odżywiamy. Ale nagle ta destrukcyjna energia bierze górę. I wszystko co odłożyliśmy wydajemy na jakaś bezsensowna zachciankę, która nic nie wniesie do naszego życia. Albo przez Cały tydzień chodzimy na siłownię, zdrowo się odżywiamy. Ale nagle znajomi pytają, czy wyjdziemy z nimi w weekend i wszystko odpuszczamy. Żeby nadrobić wszystkie zbędne kalorie, które ominęliśmy w tygodniu. I niestety czy tego chcesz czy nie… Zanim wejdziesz na najwyższe obroty – znacznie częściej będziesz wpadać w domy niż wchodzić na szczyty. Nawet jeśli wejdziesz na szczycik to schodząc z niego albo spadając dłużej niż ponad poziomem Moza będziesz poniżej. Dlatego chcę żebyś zapamiętał jedna bardzo ważna rzecz i nigdy o niej nie zapominał. Nigdy nie zostaniesz najlepsza wersja siebie. Zostaniesz najniższa wersja siebie jaka jesteś w stanie zaakceptować. 

Jak to było ze mną

Ja miałem tak z wieloma rzeczami – chociażby z porządkiem w pokoju. Kiedy wszystko było posprzątane – czułem się super i pozwalałem sobie na dużo luzu. Przez to pokój stawał się zasyfiony i było mi źle, nie czułem się komfortowo, więc musiałem go posprzątać. I niestety najwcześniej w moim pokoju nie było idealnego porządku. Był po prostu lekki bałagan, taki który był do zaakceptowania. Tak samo z pieniędzmi. Kiedy udało mi się zarobić trochę więcej, ba nawet zanim to się stało. Wystarczyło, że pojawiła, perspektywa, że takie pieniądze mogą się pojawić – od razu były wydane. I kiedy poziom gotówki na moim koncie spadał poniżej pewnego pułapu… Wpadałem w panikę i przepracowywałem się, żeby tylko nadrobić ta stratę. A z kolei, kiedy wszystko było okej – znowu wracałem do poprzedniej sytuacji. 

Zachęcam Ci teraz do zastanowienia się – w których aspektach życia występuje taka zależność. I naprawdę bądź ze sobą szczery/a i zastanów się jaki jest minimalny poziom, na który sobie pozwalasz. Bo to on w większości zdefiniuje jak będzie wyglądać twoje Zycie. To, że raz w miesiącu zrobisz wszystko idealnie i przez 24 godziny będziesz najlepsza możliwa wersja siebie nic nie da. Jeśli przez pozostałe dni tego miesiąca będziesz robić rzeczy, które zniszczą twoje działania.

Sprawdź też:
DARMOWY TEST OSOBOWOŚCIOWY: https://antonilacki.com
FANPAGE ANTONIEGO: https://www.facebook.com/antonilacki
INSTAGRAM: https://instagram.com/antonilacki
PODCAST: https://open.spotify.com/show/52nTVaezzJbI0yMMRQ4wFR
YOUTUBE: https://www.youtube.com/antonilacki
Grupa do zadawania pytań i odpowiedzi: https://facebook.com/groups/antonilackicom

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Daj znać co myślisz o tym wpisie komentując go.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap