jak powstał świat

Jak powstał świat?

Jak powstał świat – nauka kontra religia

Zastanawialiście się kiedyś jak powstał świat? Macie jakieś opinie na ten temat? Czy stworzył go Stwórca? Czy powstał w skutek wielkiego wybuchu?
Zastanów się – w co wierzysz w tej kwestii. 

Weighing Life on Earth | Spiral Inquiry
Jak powstał światNa początku warto się zastanowić dlaczego ludzie chcą wiedzieć takie rzeczy? Po co komu ta wiedza? Według mnie wynika to z psychologicznej potrzeby bezpieczeństwa. Czujesz się pewniej wiedząc jak powstał świat. Ale to trochę tak jakby sikanie na siedząco miało sprawić, że twoje życie jest bardziej stabilne.

Co mówi nauka

“Ziemia powstała jako część tworzącego się Układu Słonecznego, który uformował się z wielkiej wirującej chmury gazu, pyłu i skał. Zawarty w mgławicy wodór i hel pochodziły głównie z Wielkiego Wybuchu. Cięższe pierwiastki aż do żelaza mogły powstać w wyniku syntezy termojądrowej w gwiazdach, a pierwiastki o większych liczbach atomowych powstały podczas wybuchów supernowych. Oznacza to, że przynajmniej część materii obecnego Układu Słonecznego pochodzi z wcześniejszych gwiazd, w tym i z supernowych. Około 4,5 miliarda lat temu prawdopodobnie nieodległa gwiazda zapadła się w supernową, wyrzucając z siebie z dużą prędkością zewnętrzne fragmenty. Powstała w ten sposób fala uderzeniowa (strumień materii), przechodząc przez mgławicę słoneczną, zainicjowała zagęszczanie się materii, wprawiając ją w lub zwiększając jednocześnie jej ruch obrotowy. “


Tak opisuje to religia:

Opowiadanie to nazywane jest Heksaemeronem ponieważ według niego Bóg stworzył świat w ciągu sześciu dni, po których odpoczął w dniu siódmym. Jest ono przypisywane źródłu kapłańskiemu, akcentującemu odpoczynek szabatowy[8]. Jest opisem kosmologicznym i wyraża ówczesną wiarę w konstrukcję wszechświata. Z czternastu[9], zachowanych kosmologii starożytnych Heksaemeron wyróżnia się zasadniczo od innych wiarą w monoteistyczną naturę Boga[10].Schemat opowiadania jest następujący:

  • dzień pierwszy – stworzenie światła i oddzielenie go od ciemności,
  • dzień drugi – stworzenie sklepienia niebieskiego oddzielającego wody górne od dolnych,
  • dzień trzeci – stworzenie lądu i roślinności,
  • dzień czwarty – stworzenie Słońca, Księżyca i gwiazd,
  • dzień piąty – stworzenie zwierząt wodnych i latających,
  • dzień szósty – stworzenie zwierząt lądowych i człowieka,
  • dzień siódmy – liczenie tego dnia do aktu stworzenia uzależnione jest od używanych tekstów biblijnych. Tłumaczenia opierające się na Septuagincie (zwłaszcza katolickie) ten dzień traktują wyłącznie jako dzień odpoczynku Boga, uznając dzień szósty jako ostatni. W pozostałych tłumaczeniach opartych na tekście masoreckim dzień siódmy jest dniem ukończenia dzieła stworzenia przez Boga[11].

Źródło: Wikipedia

Jest jeszcze kilka innych teorii odnośnie tego jak powstał świat, ale każda z tych teorii jest według mnie bezsensowna. Prowadzi do głupich pytań i głupich odpowiedzi
Dlaczego 7 dni a nie 5? Co robił przedtem? Co robi od czasu stworzeniaSkąd wiadomo, że tyle lat? Co było przed wielkim wybuchem?
Tłumacząc rzeczy w ten sposób nie rozwiązuje się tajemnicy staje się ona tylko odrobine mniejsza

Dlaczego w ogóle poruszyłem ten temat. Żeby zwrócić Twoja uwagę na to, że są na świecie rzeczy, których po prostu nie wyjaśnisz. Ze kiedy probujesz nadać im jakieś etykiety i racjonalizować je to wcale nie zmienia faktu, ze nie masz totalnie pojęcia dlaczego to sie dzieje – tylko udajesz. 


Dlatego odpowiedz na pytanie jak powstał świat brzmi: nie wiadomo. Nikt tego nie wie. I watpię ze kiedyś sie dowie. Według mnie cala teoria tego ze powstał jest głupia bo rodzi niepotrzebne pytania – łatwiej uznać ze zawsze był i tyle. Wtedy przynajmniej nie pojawiają sie kolejne absurdy

Sprawdź też:
DARMOWY TEST OSOBOWOŚCIOWY: https://antonilacki.com
FANPAGE ANTONIEGO: https://www.facebook.com/antonilacki
INSTAGRAM: https://instagram.com/antonilacki
PODCAST: https://open.spotify.com/show/52nTVaezzJbI0yMMRQ4wFR
YOUTUBE: https://www.youtube.com/antonilacki
Grupa do zadawania pytań i odpowiedzi: https://facebook.com/groups/antonilackicom

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Daj znać co myślisz o tym wpisie komentując go.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap