jak szybko zasnac

Jak szybko zasnąć

Jak szybko zasnąć czyli zasypianie w 2 minuty.

Szybkie zasypianie (nawet w 2 minuty!)

Chcesz szybko zasnąć, a zdarza Ci się sytuacja, w której po całym dniu na nogach, kładziesz się do łóżka, ale mimo tego, że jeszcze przed chwilą spałeś na stojąco, to po położeniu się w łóżku nie możesz zasnąć? Jeżeli jesteś jedną z tych osób i tych osób, które wiercą się, przez kilka godzin w łóżku, nie mogąc zasnąć, a chcesz zasypiać szybko, to ten materiał jest zdecydowanie dla Ciebie. Opowiem Ci, co robić i czego nie robić, aby szybko zasnąć — dosłownie w kilka minut. 

Woman Sitting on White Bed
Jak szybko zasnąć

Około 45% osób na świecie, ma problemy ze snem. Badania pokazują, że sen jest równie istotny co regularne ćwiczenia i dobrze zbilansowana dieta. Jakość naszego snu wpływa bardzo znacząco na naszą odporność, która szczególnie w dzisiejszych czasach, jest bardzo potrzebna. Technika, o której wam powiem, została rzekomo wynaleziona przez dowódców armii w Stanach Zjednoczonych, aby żołnierze zasypiali szybciej (nawet na siedząco) i byli bardziej wybudzeni rano. Zanim jednak sobie o niej powiemy, mam ogromną prośbę — przeczytaj to do końca, bo podzielę się w nim również błędami, które mogą sprawiać, że nie możesz zasnąć lub/i jakość twojego snu jest niska. Oraz strategiami, które pomogą Ci spać znacznie efektywniej. Także jeśli połączysz tę wiedzę, z techniką, której Cię nauczę, wyniki powinny być jak ze snu . 

Czego należy unikać, aby dobrze spać: 

Zacznę od bardzo konkretnej statystyki, która może tyczyć się również Ciebie. Według NSF (National Sleep foundation) 95% osób korzysta z jakiegoś gadżetu elektrycznego zaraz przed snem. Może to być komputer, laptop, tablet czy też telefon. Bardzo możliwe, że Ty też oglądasz ten film w łóżku, nie mogąc zasnąć. 

Powiedzmy sobie więc o efektach, które sztuczne światło generowane przez nasze gadżety ma na nas:

  • Światło to tłumi wydzielanie hormonu, dzięki któremu stajemy się senni i łatwo wchodzimy w stan snu, czyli melatoniny
  • Pobudza nas ono i zaburza nasz cykl dobowy, przez co chodzimy spać dużo później, a potem mamy problemy ze wstaniem, ponieważ nie śpimy efektywnie.

 Nie chodzi teraz o to, żeby w ogóle nie używać takich gadżetów, ale dobrym pomysłem byłoby odłożenie ich co najmniej 2, a nawet 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Sytuacja zdecydowanie się pogorszą, bo aktywnościami wykonywanymi przez sen bardzo często są np. oglądanie telewizji, granie w gry czy oglądanie YouTube na telefonie. 

Niektórzy nawet zostawiają telefon, na noc, koło głowy, nie wyłączając powiadomień! Czyli, jeżeli ktoś do ciebie napisze albo gra będzie chciała przypomnieć, że za tobą tęskni i fajnie byłoby w nią pograć — takie powiadomienie wybudzi nas bardzo łatwo. Zastanów się, czy na pewno musisz mieć ten telefon tak blisko siebie. Co jest takie ważne, że nie może poczekać? I jak już dojdziesz do wniosku, że w sumie to nic. To odłóż go do drugiego pokoju. (Chyba, że twoja profesja wymaga bycia pod telefonem w nocy np. na dyżurze) 

A co, jeśli nie używasz takich gadżetów a dalej nie możesz spać? 

Zastanów się — kiedy ostatnio piłeś kawę? Nasz organizm pozbywa się kofeiny z organizmu względnie długo, dlatego warto pić ostatnią kawę aż 6 godzin przed pójściem spać. Kiedy ostatnio piłeś herbatę? Red bulla? Cole?

Wszystkie te napoje mają w sobie kofeinę, przez którą proces zasypiania może być znacznie utrudniony. Kolejną kwestią kulinarną związaną ze snem, jest późne jedzenie. Kiedy najemy się solidnie zaraz przed snem, nie tylko zwiększamy ryzyko zwiększenia złego cholesterolu, ataku serca czy też cukrzycy typu II. W kontekście snu jest nam trudno wejść w stan spoczynku, kiedy nasz organizm musi być na pełnych obrotach, aby strawić to, co zjedliśmy. Utrudnia to wejście w fazę REM, której ilość definiuje, jak bardzo wyspani się obudzimy (powinniśmy mieć faz REM około 5 każdej nocy) Kiedy nie możesz zasnąć – Nie patrz ciągle na zegarek! To zdecydowanie nie pomaga, a wręcz jeszcze bardziej Cię stresuje, dlatego odłóż zegarek nieco dalej.  

O co warto zadbać, aby spać dobrze. 

Te same godziny zasypiania i budzenia się

My jako ludzie uwielbiamy pewną stałość działania. Kiedy już się do czegoś przyzwyczaimy – trudno nam się od tego odzwyczaić. Dlatego świetną taktyką jest kładzenie się spać oraz budzenie – o regularnych porach. TAK W WEEKENDY TEŻ! 

Co najmniej 30 min dziennie na powietrzu — jest to tak samo ważne jak unikanie sztucznego światła. Przebywanie na świeżym powietrzu sprawi, że dużo łatwiej zaśniesz. Pamiętasz, kiedy ostatnio cały dzień spędziłeś na dworze? Jak się po tym czułeś? Ja zwykle zasypiałem po takim dniu w kilka sekund. Świetnym pomysłem jest połączenie tego ze sportem, ponieważ sport również sprawia, że śpimy lepiej. Sport jest generalnie dobry na praktycznie wszystko. (byle nie zaraz przed snem, tylko nieco wcześniej) 

Przed snem warto też wziąć gorącą kąpiel, aby lepiej się rozluźnić 

I teraz kilka uwag odnośnie miejsca, gdzie śpimy: 

W pokoju powinno być zupełnie ciemno i zupełnie cicho. Jeśli nie możesz osiągnąć zupełnej ciszy warto włączyć sobie tzw. white noise.

W pokoju nie powinno być za ciepło. 18 stopni to idealna temperatura. Zawsze możesz się czymś przykryć, ale kiedy jest za gorąco, już bardziej się nie rozbierzesz.

Sypialnia powinna być do spania (no wiadomo, nie TYLKO) – ale nie oglądaj w niej telewizji, nie pracuj – zakoduj sobie, że kiedy tam wchodzisz to raczej w celu spania.  

A teraz obiecana technika – Jak zasnąć w 2 minuty? 

Jest to swego rodzaju progresywne rozluźnianie ciała oraz umysłu, ale zaczniemy od ciała. 

  • Kładziesz się w boku — najlepiej na plecach potem pozycje można zmienić  
  • Zamykasz oczy — relaksujesz całą twarz — skup się na tym, aby każdym wydechem kolejne mięśnie twojej twarzy się rozluźniały.
  • Następnie schodź w dół przez szyje, barki, klatkę piersiową.
  • Rozluźnij ręce ramiona, dłonie, wszystko po kolei biorąc głęboki wdech i wydech.  Następnie brzuch, uda, łydki, stopy. 

Kiedy ciało jest rozluźnione – przyszedł czas na umysł. 

Naszym nadrzędnym celem jest, podobnie jak w medytacji, wyłączenie natłoku myśli. Dobrym pomysłem jest skupienie się na oddechu – spróbuj liczenia oddechów. Można też powtarzać sobie mantrę — jestem śpiący, lub wyobrazić sobie, że leżymy w jakimś przyjemnym miejscu na hamaku i odpoczywamy.  

Pamiętaj ze ta technika jest jak większość rzeczy w życiu – żeby mieć efekty, potrzebna jest regularna praktyka. Być może nie zaśniesz w minutę albo 2 za pierwszym czy drugim razem. Natomiast 96% ludzi korzystających z niej zobaczyli solidne efekty już po 6 tygodniach.   

DARMOWY TEST OSOBOWOŚCIOWY: https://antonilacki.com
FANPAGE ANTONIEGO: https://www.facebook.com/antonilacki
INSTAGRAM: https://instagram.com/antonilacki
PODCAST: https://open.spotify.com/show/52nTVaezzJbI0yMMRQ4wFR
YOUTUBE: https://www.youtube.com/antonilacki
Grupa do zadawania pytań i odpowiedzi: https://facebook.com/groups/antonilackicom

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Daj znać co myślisz o tym wpisie komentując go.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap