strach przed porażką

Strach przed porażką

Czym jest strach przed porażką? Jest to coś, co każdy z nas ma. To powstrzymuje każdego z nas przed życiem pełnym życia lub pełnią naszego potencjału. Faktem jest, że świat jest niebezpieczny. Są rzeczy, na które musimy uważać i które w naszej biologii i psychologii, przez setki tysięcy lat ewolucji, zostały zaprogramowane w taki sposób, że ich unikamy. Strach to szybkie uderzenie stymulacji, które zmusza cię do zmiany zachowania. To jest jak motywacyjny model „marchewki i kija”. Tak działa nasz “gadzi” mózg.

Brass Wrought Container
Strach przed porażką to twoja klatka


Kiedy stajesz w obliczu prawdziwego niebezpieczeństwa, gdy przechodzisz przez las i nagle widzisz niedźwiedzia, masz fizyczną reakcję, która dzieje się w twoim mózgu – szczególnie w twoim gadzim mózgu – który po prostu przejmuje kontrolę nad Tobą Wysyła ci impuls do działania do działania. To odpowiedź to „walcz lub uciekaj”.
Nagle jesteś gotowy i zmotywowany. W ułamku sekundy napełniasz się adrenaliną i uciekasz, uciekasz lub łapiesz kij, aby odeprzeć niedźwiedzia lub cokolwiek innego. Jest to całkowicie naturalne w środowisku, w którym dorastaliśmy, ponieważ ewoluowaliśmy przez miliony lat według zasady „przetrwania najsilniejszych”.

Czasy się zmieniły

Jednak teraz, gdy żyjemy w bardziej humanitarnym społeczeństwie, w którym nie musimy cały czas walczyć ze sobą nawzajem, strach jest nadal obecny. Nadal mamy te wszystkie obawy, które nas ogarniają. Niebezpieczeństwa nie są tak wielkie, jak było kiedyś, a dzieje się tak, że strach nas paraliżuje i powstrzymuje. To sprawia, że jesteśmy konserwatywni i nastawieni na bezpieczeństwo, a nie na wzrost.

Boimy się próbować nowych rzeczy, a wiąże się to także z perfekcjonizmem. Uważa się, że kiedy coś zrobisz, będzie musiało pójść dobrze. Będzie musiało być idealne, a jeśli nie, to jakoś ci się nie udało i to jest najgorsze, co może ci się przydarzyć. Czuję się uprawniony do mówienia na ten temat, ponieważ bardzo się boję porażki. Mimo że przez lata pracowałem nad rozwojem osobistym i studiowałem tak wiele licznych technik, strategii i pomysłów związanych z tymi rzeczami, faktem jest, że trudno jest całkowicie pozbyć się lęku przed porażką. To jest coś, na co musisz powoli odpuszczać. Najlepszym sposobem radzenia sobie ze strachem przed porażką jest postawienie się w sytuacji, w której jesteś względnie bezpieczny. Jeśli jesteś w niebezpiecznym i wrogim środowisku, musisz sobie z tym poradzić. Nie mówię o wrogim środowisku w twoim umyśle.

Bezpieczeństwo a strach przed porażką


Jeśli jesteś w jakimś kraju w Afryce, w którym grozi ci odcięcie rąk maczetą, jest to wrogi środowisko, a przedmieścia Warszawy, nie są raczej wrogim środowiskiem. Jeśli znajdujesz się w wygodnym i bezpiecznym środowisku, w którym większość z nas mieszka (w kraju pierwszego świata), strach przed porażką zależy w dużej mierze od Twojego umysłu. Patrzy on na twoje dzieciństwo i przeszłe doświadczenia, a podświadomy umysł przedstawia rzeczy, których najbardziej się boisz. Dla wszystkich będzie to nieco inne. Może wychowałeś się w rodzinie, w której zawsze mówiono ci, że musisz być pewny siebie. W przeciwnym razie nie będziesz kochany. Teraz odczuwasz prawdziwy strach przed rozczarowywaniem ludźmi i istnieje prawdziwy strach, że jeśli nie spełnisz ludzkich oczekiwań, to odniesiesz porażkę i że nie da się ciebie kochać i akceptować

Strach przed porażką możemy wynieść z domu


Być może wychowałeś się w sytuacji rodzinnej, w której nie miałeś dużo pieniędzy, więc zaszczepiono ci strach, że będziesz biedny przez całe życie. Teraz jesteś dorosły i nawet jeśli masz stosunkowo dużą sumę pieniędzy na swoim koncie bankowym, możesz nadal chodzić po okolicy i utrzymywać to ograniczające przekonanie, że pewnego dnia, jeśli nie nie załatwisz właściwie wszystkich swoich spraw, skończysz na ulicy.


Twój umysł wymyśla różnego rodzaju historie i wymówki, dlaczego tak jest. W rzeczywistości, jeśli teraz odczuwasz ten strach, prawdopodobnie siedzisz tam i mówisz: „Cóż, to prawda. Jeśli nie pójdę do pracy ani nie zajmę się swoimi sprawami, będę dupkiem na ulicy ”. Tak, technicznie rzecz biorąc, jest to prawda w tym sensie, ale problemem z tym całym strachem przed porażką jest to, że jest to mechanizm, który stał się dysfunkcyjny. Strach może być funkcjonalny w odpowiednich sytuacjach. W przypadku niedźwiedzia na przykładzie dżungli była to odpowiednia reakcja na strach.
Jednak bardzo często odczuwamy strach w sytuacjach, kiedy wcale nie jest to wskazane. To powstrzymuje cię przed wykorzystaniem pełnego potencjału. Utrzymuje cię w strefie komfortu.

Twoja kariera na tym cierpi


Może masz wrażenie, że powinieneś zwiększyć wysiłek w pracy i poprosić o awans lub poprosić o podwyżkę, ale obawiasz się porażki. „Co jeśli pójdę i poproszę o podwyżkę, a oni powiedzą mi:„ Nie ”?” To będzie okropne. Zostanę odrzucony i co, jeśli nie tylko nie podniosą mi stawki, ale co, jeśli powiedzą mi, że mnie zwalniają, ponieważ byłem zbyt odważny wchodząc w górę i prosząc o podwyżkę? ”


Widzisz co się tam dzieje? Tworzysz ten najgorszy scenariusz, a to, co się dzieje, to to, że twoje niższe ja – ta konserwatywna strona ciebie – bierze scenariusz bycia dupkiem na ulicy i powiększa go i sprawia, że rozlewa się na każdy aspekt w waszym życiu. Faktem jest, że tak, może być pewne ryzyko, że pójdziesz i poprosisz o awans, ale z drugiej strony, jak chcesz żyć swoim życiem? Czy chcesz przeżyć swoje życie w ciągłym strachu przed porażką, czy też chcesz żyć, wychodząc poza strefę komfortu i próbując nowych rzeczy?


Oto moja perspektywa na temat porażki. Porażka jest naprawdę dobra. Porażka nie jest tak zła, jak przedstawia ją twój umysł. Niepowodzenia tworzą ludzi sukcesu. Nie jest tak, że od razu odniosły sukces. Przechodzą proces prób i błędów, popełniają wiele błędów i popełniają je wiele razy i potrafią nauczyć się wiele tych z tych trudnych lekcji i wykorzystać te lekcje, żeby potem wygrać. Dzięki temu mogą odnieść sukces, ponieważ próbowali wszystkiego i zawiedli tyle razy, że już ich to nie obchodzi. Właśnie to musisz zrobić.

Strach przed porażką jest w twojej głowie


Musisz zapomnieć o tym, że porażka jest zła. Nie jest zła. Kiedy małe dziecko zaczyna uczyć się chodzić, co robi? Nie mówi do siebie: „A jeśli zawiodę? Co jeśli zrobię ten pierwszy krok i to nie zadziała? ” W ogóle nie jest tego świadome.


Gdybyśmy mieli taki sposób myślenia, nikt z nas nigdy by nie chodził. Na szczęście, gdy jesteś w tym wieku, twoje instynkty po prostu zaczynają działać i zaczynasz chodzić i eksperymentować. Widzisz, jak walczą, próbują, upadają i krążą w kółko, ale czerpią z tego przyjemność.


To jest jak gra. Jak wyzwanie. To frajda próbować, nawet jeśli czasem lądują na tyłku, ranią się lub siniaczą. Mogą się poślizgnąć, wybić zęby lub uderzyć głową o ławkę. Uczą się przez ten proces i jest to konieczne. Boisz się porażki w karierze, firmie i związku – co z tego? Co jeśli zawiedziesz? Nic złego się nie wydarzy. Pomyśl o tym – jeśli przyjaciel przyszedłby do ciebie teraz i był zaniepokojony i nerwowy, że nie udaje mu się zrealizować jakiegoś projektu, nad którym pracuje, lub spieprzyć rozmowę z kimś, albo przemówienie i zrobić z siebie głupka, co byś mu powiedział ? Powiesz mu dokładnie to, co ci mówię.

Myślę, że jeśli chcesz tego ekscytującego życia i chcesz rozpocząć proces samorealizacji, jak to nazywam, musisz być gotów ponieść porażkę, musisz zaakceptować ryzyko i zejść z kanapy i robić rzeczy.

Czas coś z tym zrobić


W przeciwnym razie staniesz się jak ptak w klatce. Nigdzie nie dolecisz. Nie możesz wyjść z klatki. A potem nie chcesz wychodzić z klatki, nawet jeśli drzwi są otwarte. Nadal czujesz się komfortowo w klatce i jak możesz się rozwijać? Jak możesz żyć i doświadczać życia? Nie możesz Dlatego twoje życie jest przeciętne, nudne i przeciętne. Nie masz dobrych wyników w finansach, relacjach ani nigdzie indziej. Jesteś w klatce. Nie chcesz tego.
Najlepszym sposobem na wydostanie się z tej klatki jest dokonanie wyboru między wzrostem a komfortem. Abraham Maslow mówi o tym. On jest ojcem samorealizacji. Mówi, że każdego dnia masz niewiele wyborów, a wybór zawsze odbywa się między wzrostem a wygodą. Na przykład, kiedy budzisz się rano, czy naciskasz przycisk „drzemki”? To jest komfort. Czy zmuszasz się do wstawania i robienia tego, co musisz zrobić? To jest wzrost. Czy podczas lunchu bierzesz pączek lub zdrowy kawałek owoców lub sałatki? Ponownie, jest to wybór między komfortem a wzrostem. Czy podnosisz rękę na spotkaniu w pracy i wyrażasz swoje obawy? To jest wzrost. Czy każesz sobie usiąść, zamknąć się i nie odzywać? To jest komfort.

Strach przed porażką


Dostajesz te małe punkty decyzyjne każdego dnia. Wszyscy mamy ich dziesiątki. Im więcej możesz wybrać z wyborem wzrostu w porównaniu z komfortem, jest to mały krok w kierunku wyrwania się ze skorupy, strefy komfortu i klatki.


W ten sposób ostatecznie sam się urzeczywistniasz. W ten sposób pokonujesz lęk przed porażką.

Sprawdź też:
DARMOWY TEST OSOBOWOŚCIOWY: https://antonilacki.com
FANPAGE ANTONIEGO: https://www.facebook.com/antonilacki
INSTAGRAM: https://instagram.com/antonilacki
PODCAST: https://open.spotify.com/show/52nTVaezzJbI0yMMRQ4wFR
YOUTUBE: https://www.youtube.com/antonilacki
Grupa do zadawania pytań i odpowiedzi: https://facebook.com/groups/antonilackicom

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Daj znać co myślisz o tym wpisie komentując go.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap