Zarządzanie projektami

Zarządzanie projektami – 5 kroków do dobrego projektu

Każda praca to zarządzanie projektami. Jako przedsiębiorca zawsze podejmujesz projekty. Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, w zarządzaniu projektami twoja praca jest podzielona na różne grupy zadań wokół określonego celu (co będę nazywał “projektami”).

Najlepiej, jeśli Twoje zadania napędzają realizację Twoich projektów, a projekty realizują większe cele biznesowe.

Znalezione obrazy dla zapytania zarządzanie projektami
Zarządzanie projektami

Jednak nie częściej niż przedsiębiorcy – zwłaszcza ci, którzy dopiero zaczynają – nie traktują swoich projektów i zarządzania projektami wystarczająco priorytetowo. Zamiast tego starają się robić wszystko naraz. To jest zły pomysł. Zwiększa stres, zmniejsza prawdopodobieństwo ukończenia tego, czego potrzebujesz i sprawia, że ​​o wiele trudniej jest skutecznie przejść do celu biznesowego.

Aby pomóc Ci uniknąć tego losu, oto pięć najlepszych wskazówek dotyczących planowania projektu, aby rozpocząć lub dostosować własne zarządzanie projektem:

Określ swoje projekty.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą w planowaniu projektu jest dowiedzieć się, z jakimi projektami się borykasz. Po pierwsze, czym jest projekt? Moja definicja to wszystko, co wymaga więcej niż kilku prostych zadań. Konfigurujesz to nowe oprogramowanie sprzedaży? To jest projekt. Rozszerzanie sieci? Tak, to też jest projekt. Rozwijasz swój biznes? To zbiór projektów!

Niektóre z twoich projektów będą dość oczywiste, ale inne będą czają się w tle bez wiedzy. Aby odkryć wszystkie swoje projekty, zapisz wszystko, nad czym aktualnie pracujesz i wszystko, nad czym chcesz pracować. Następnie pogrupuj listę wokół określonych celów.

Ta akcja prawdopodobnie doprowadzi cię do twojej listy projektów. Możesz mieć od 10 do 20 (lub nawet więcej) projektów na tej liście, ale aby być skutecznym, będziesz chciał wybrać dwa do pięciu projektów, które są najważniejsze, i skupić się na tych dla pozostałych wskazówek.

Nadaj swoim projektom datę rozpoczęcia i zakończenia.

Powinieneś wiedzieć (lub decydować), kiedy każdy projekt powinien się rozpoczynać i kończyć. Umożliwi to sekwencjonowanie projektów poprzez ich priorytetyzację na podstawie czasu rozpoczęcia lub zakończenia. Daty rozpoczęcia i zakończenia pozwolą Ci również zaplanować własne cykle biznesowe i zapobiegać przedłużaniu projektów o wiele dłużej niż powinny. Zarządzanie projektami jest niemałym wyzwaniem.

Stwórz plan jednostronicowy.

Małe planowanie pomaga w powodzeniu projektu. Aby utworzyć jednostronicowy plan, zanotuj odpowiedzi lub notatki na każde z poniższych pytań:

 • Jaki problem rozwiąże projekt?
 • Jakie są korzyści dla organizacji?
 • Rodzaj personelu i budżetu potrzebuję?
 • Jakie są najważniejsze kamienie milowe?
 • Jakie są potencjalne przeszkody?
 • Co za ryzyko stwarza ten projekt?
 • Jaki jest mój plan pracy (lista zadań lub podpunktów do uzupełnienia)?
 • Jakie są konkretne wskaźniki sukcesu?
 • Skąd wiesz, że projekt jest gotowy?

Uwaga: jeśli plan ma zostać zachowany na jednej stronie, odpowiedzi muszą być stosunkowo zwięzłe!

Ustal nawyki komunikacyjne.

W przypadku każdego projektu, w którym uczestniczy wielu członków zespołu, należy wcześniej skonfigurować procedury komunikacyjne. Czy ktoś będzie raportować postępy tygodniowo? Miesięczny? Czy wystąpi powtarzające się wezwanie do zameldowania przez wszystkie strony? Kto jest odpowiedzialny za sprawdzenie, czy projekt spełnia swoje cele pośrednie?

Wiedz, czy i kiedy zrezygnować.

Chociaż najlepiej zakończyć to, co zaczynasz, czasami trzeba wyciągnąć wtyczkę. Jeśli masz wszystkie swoje projekty określone, daty rozpoczęcia i zakończenia oraz przejrzysty jednostronicowy plan, który zawiera kamienie milowe i wytyczne komunikacyjne, powinieneś mieć wszystkie informacje, które musisz wiedzieć, kiedy wyjść z projektu.

Z pewnością nie zawsze łatwo jest rzucić palenie, szczególnie jeśli poświęciłeś dużo czasu, energii i emocji. Jeśli jednak projekt się przeciąga, oto kilka pytań, które mogą pomóc Ci zastanowić się, czy go porzucić:

 • Czy cel tego projektu jest nadal ważny dla mojej organizacji?
 • Jaki był planowany ROI dla tego projektu? Jaki jest teraz ROI?
 • Mój koszt alternatywny w pracy nad tym? Czy mogę lepiej osiągnąć moje cele, spędzając ten czas na innych projektach?
 • Jakie są emocjonalne konsekwencje kontynuowania tego projektu.

Sprawdź też:
DARMOWY TEST OSOBOWOŚCIOWY: https://antonilacki.com
FANPAGE ANTONIEGO: https://www.facebook.com/antonilacki
INSTAGRAM: https://instagram.com/antonilacki
PODCAST: https://open.spotify.com/show/52nTVaezzJbI0yMMRQ4wFR
YOUTUBE: https://www.youtube.com/antonilacki
Grupa do zadawania pytań i odpowiedzi: https://facebook.com/groups/antonilackicom

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Daj znać co myślisz o tym wpisie komentując go.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap