zle nawyki

Złe nawyki

Jak rzucić palenie ( i inne złe nawyki)

Wszyscy mamy złe nawyki, których skutki mogą być często łagodne, ale często też kosztowne i niebezpieczne. Kiedy w twoim umyśle pojawi się zły nawyk, może upłynąć wiele czasu, zanim uda Ci się z niego wydostać. W tym odcinku będziemy rozmawiać o złych nawykach – w szczególności, jak rzucić zły nawyk?

Porozmawiajmy o złych nawykach. Czym one są? Dlaczego się zdarzają? W tym odcinku chcę przeprowadzić cię przez proces, który pomoże ci na dobre rzucić zły nawyk.  Myślę, że musimy zacząć od przyjrzenia się niektórym przykładom złych nawyków i tego, co robią w twoim życiu. Naprawdę zmagałam się z kilkoma nawykami. Muszę naprawdę wrócić do przeszłości, aby odkryć niektóre z nich, ponieważ już zapomniałem, że je porzuciłem, a były to negatywne nawyki.

Man Wearing Gray Jacket Holding Cigarette
Jak rzucić palenie i inne złe nawyki


Spowiedź

Moje najgorsze negatywne nawyki to przejadanie się, oglądanie telewizji i gry wideo. Te trzy nawyki zapuściły korzenie, kiedy dorastałem, przez to, że dużo ćwiczyłem objadanie się nie sprawiło, że miałem nadwagę (to stało się dopiero potem) oglądałem ogromne ilości telewizji, marnowałem ogromną ilość czasu, a także spędzałem wiele godzin grając w gry wideo. 


Te trzy rzeczy były naprawdę czymś, co musiałem przezwyciężyć, aby zacząć iść w kierunku samorealizującego się życia, w którym teraz żyję, i które w miarę upływu czasu staram się osiągnąć jeszcze wyższy poziom. Twoje negatywne nawyki mogą być takie same lub mogą być różne. W końcu nie ma znaczenia, jaki jest zły nawyk. To wszystko to samo. To wszystko, na czym polegasz, aby dać Ci wsparcie emocjonalne, stymulację emocjonalną. To mogą być grube narkotyki. To może być pornografia, jedzenie. To może być alkohol albo imprezowanie. Może to być Internet, telewizja, gry wideo, lub dowolna liczba innych negatywnych nawyków. 

Jak rzucić palenie i inne złe nawyki


Oprócz tych oczywistych, są też bardziej subtelne

Masz więc zestaw nawyków bardziej akceptowalnych społecznie. Na przykład ciągłe plotkowanie i krytykowanie, bycie cynikiem, bycie pesymistą lub złoszczenie się na ludzi, bierna agresja, obgryzanie paznokci.Są to mniejsze nawyki, które nadal są bardzo toksyczne dla twojego życia. Możesz się ich pozbyć. Jeśli chcesz to zrobić, ten film jest dla Ciebie idealny. 


A więc, czego właściwie potrzeba, aby zacząć to robić? Największym wyzwaniem jest to, że wszyscy mamy złe nawyki i wielu z nas wie, że je mamy. Ale kiedy próbujemy je porzucić, co się dzieje? Na chwilę przestajemy, ale za chwilę znów wracamy do tego złego nawyku. To nic dziwnego. To jak przyzwyczajenie się do robienia wszystkiego prawą albo lewą ręką. Albo próba założenia ramion inaczej niż zwykle. Wydaje się to nienaturalne


Świadoma, oddana praca

Zmiana nawyków, będzie wymagać od ciebie dodatkowego wysiłku, dodatkowej świadomości i dodatkowej uwagi. Do tego wymagana jest świadomość, a także pewne zaangażowanie, trochę poświęcenia i chęć pracy. Aby to zrobić, musisz znaleźć naprawdę silną motywację. Dlaczego chcesz to zrobić? Najważniejszą rzeczą do rozważenia, gdy próbujesz porzucić zły nawyk, jest zadanie sobie pytania „Dlaczego w ogóle próbuję go rzucić?” W niektórych przypadkach może się to wydawać proste i oczywiste, ale nie zawsze tak jest.


Czasami chcesz go porzucić tylko z powodu jakiegoś zewnętrznego czynnika motywującego. Być może ktoś nie pochwala tego, że to robisz to. A może uważasz, że byłoby to właściwe dla twojej rodziny, przyjaciół lub kogoś innego, aby się dopasować, przynależeć. To nie jest zbyt dobry ani motywujący powód.

Zamiast tego należy zrozumieć, dlaczego to niszczy twoje życie, dlaczego powstrzymuje cię przed największym potencjałem w życiu. Jest to naprawdę ważne. Gdy znajdziesz taki powód, możesz naprawdę zacząć odpuszczać swój zły nawyk. Będziesz miał do tego emocjonalną dźwignię. Przeprowadzę cię przez ćwiczenie na końcu tego odcinka, które zapewni ci dużo emocjonalnej dźwigni.

Twoje złe nawyki to Ty


Następnym punktem jest to, że musisz wziąć pełną odpowiedzialność za swój zły nawyk. Wiele osób za swój zły nawyk będzie obwiniać innych. Wejdą w rolę ofiary. Masz naprawdę tylko dwie możliwości w życiu – możesz zostać ofiarą i utknąć, albo możesz przyjąć pełną odpowiedzialność i być gotowym zrobić wszystko, aby rozwiązać problem. Tak staje się panem swojego życia. Weź całkowitą odpowiedzialność za swoje życie. Nie możesz winić innych za swój nawyk. Jeśli cały czas się denerwujesz, to nie inni ludzie lub twoja sytuacja w pracy. To ty.


Jeśli pijesz cały czas, nie dzieje się tak dlatego, że masz złą pracę, twoja rodzina przygnębia cię lub twoi przyjaciele przysparzają kłopotów. To nie to. To ty. Masz problem z piciem. Jeśli cały czas oglądasz telewizję, grasz w gry wideo i utknąłeś w domu, a tak naprawdę nie żyjesz bogatym i pełnym życiem, to też nie ma nic wspólnego z mediami czy społeczeństwem, lub fakt, że jesteś zmęczony po pracy. To ty.


Jesteś za to odpowiedzialny. Weź na siebie pełną odpowiedzialność. Musisz to zrobić, w przeciwnym razie nie ma szans na odniesienie sukcesu. Następnym punktem jest to, że musisz wierzyć, że możesz to zrobić. To kolejne miejsce, w którym ludzie się potykają. Przybędą i powiedzą „Cóż, mam ten zły nawyk. Próbowałem, ale nie jest to dla mnie możliwe. Teraz już nic z tym nie zrobię. ” Utkną i zaczną narzekać na te wszystkie złe rzeczy, które są konsekwencją tego złego nawyku. Będą dużo narzekać, ale tak naprawdę nie wierzą, że mogą się zmienić. Jeśli nie wierzysz, że możesz się zmienić, to jak możesz to zrobić? 


Większy potencjał niż wiesz

Przy takim sposobie myślenia będziesz robił tylko to, co uznawałeś za możliwe do dziś.. To bardzo ograniczone myślenie. W rzeczywistości twoje możliwości i potencjał życiowy to o wiele więcej, niż sobie wyobrażasz, niż myślisz. Zawsze mówisz sobie, że nie możesz tego zrobić, nie możesz zrobić tamtego, to jest zbyt trudne, to nie w moim stylu. Musisz pozwolić temu odejść. Albo w życiu będziesz narzekać, albo wygrasz. Nie ma innej alternatywy. Nieważne co dzieje się w twoim życiu, zawsze masz te 2 wybory.


Nawet jeśli spróbujesz rzucić palenie dziesięć razy, to nie znaczy, że nie przyniesie to jedenastego razu. Spróbujesz jeszcze raz. Jeśli próbowałeś porzucić telewizję i zastąpić ją czymś zdrowym, takim jak czytanie, a nie zadziałało dla ciebie i próbowałeś tego pięć razy, idź i spróbuj po raz szósty. Taki sposób myślenia jest potrzebny, aby tak się stało. Przy wielu z tych nawyków prawdopodobnie nie zostanie porzucony przy pierwszej próbie. Może to zająć dwie, trzy, pięć, dziesięć prób. Ale wiesz co? To nadal jest tego warte, ponieważ ten nawyk pozbawia cię tak wiele w twoim życiu.


Następnym punktem jest prawo przyciągania. Jeśli znasz prawo przyciągania, oznacza to, że musisz skupić się na rzeczach, które chcesz w życiu, a nie na rzeczach, których nie chcesz. Przyciągasz to, co myślisz i na czym się skupiasz. Jeśli skupiasz się na dobrych rzeczach, przyciągniesz je. Nie będę wchodził w szczegóły wyjaśniłem prawo przyciągania w innym odcinku – znajdziecie go poniżej. Jeśli skupiasz się na negatywnych rzeczach, których nie lubisz w swoim życiu, przyciągniesz ich więcej.


Zastosujmy to prawo do złamania złego nawyku. Co to by znaczyło? Oznacza to, że zamiast po prostu zerwać ze złym nawykiem, a następnie siedzieć i nic nie robić, lub zastąpić go innym, złym nawykiem, chcemy skupić się na czymś dobrym i pozytywnym, co wprowadzimy w nasze życie. Zaszczepienie przeciwnego, dobrego nawyku lub po prostu posiadanie czegoś innego, co będziesz robić z tym wolnym czasem. Porzucenie złego nawyku może dać Ci naprawdę dużo czasu. Zrobią wszystko dobrze, pozbędą się nawyku, ale wtedy będą mieli cały ten wolny czas, a jeśli go nie wykorzystamy, może on zostać skierowany w złym kierunku.


Znajdź swoją misję

Jest takie stare powiedzenie  “bezczynne ręce wykonują pracę diabłów”. To sprawdza się doskonale w tym przypadku. Kiedy nie masz ważnej misji w życiu, kiedy nie masz wielkich, pozytywnych celów, które są dla Ciebie wyzwaniem, twoje życie będzie wypełnione złymi nawykami. Prawdopodobnie dlatego właśnie wpadłeś w ten nawyk, którego chcesz się pozbyć. Po prostu nie miałeś celu, który zajął by cię wystarczająco w czasie kiedy zyskasz odpuszczając złe nawyki.


Na przykład, zamiast przejadać się cały czas i chodzić do restauracji, spędzać dużo czasu i wydawać mnóstwo pieniędzy na restauracjach zrobić coś innego? Może zamiast cały czas jeść, będziesz spędzać więcej czasu ze swoimi dziećmi lub spędzać więcej czasu na tym projekcie, który realizujesz dla swojej firmy, którą chcesz kiedyś uruchomić. Lub spędzać więcej czasu ze swoim partnerem lub partnerką? Posprzątać mieszkanie? Możesz też znaleźć nowe hobby. Może pójdziesz na wspinaczkę górską, hiking, siłownie, rower? Kiedy wykonujesz jakąś aktywną aktywność, odwróci to twoją uwagę od faktu, że nie napełniasz się jedzeniem.


Dotyczy to wszystkich innych negatywnych nawyków, zwłaszcza takich jak telewizja i gry wideo. Powodem, dla którego tak często grasz w gry wideo i jesteś tak zanurzony w telewizji, że marnujesz godziny oglądając seriale, jest to, że nie masz nic innego do roboty. Nie masz nic lepszego do roboty.
Jestem naprawdę w dobrej pozycji w moim życiu. Ale mam wielkie ambicje. Dla mnie, aby usiąść i spędzić nawet godzinę na oglądaniu telewizji, mój mózg powie mi „Nie ma mowy”. Nie ma mowy, żebym to robił. Muszę czytać. Ciągle muszę wykonywać pracę. Muszę napisać scenariusze, odpowiedzieć na komentarz, nakręcić filmy. Muszę pracować nad marketingiem.
Mam tak wiele rzeczy, które chcę robić, a także relacje, w których chcę być. Zawsze mam na nie czas, ponieważ stawiam sobie ambitne cele. Musisz też wiedzieć co zrobisz z czasem, który zyskasz eliminując ten nawyk. 


Zaangażuj się na sto procent

Następnym punktem jest zaangażowanie. Naprawdę musisz włożyć w to całego siebie. Prawdopodobnie zdałeś sobie z tego sprawę wcześniej, ponieważ próbowałeś porzucić złe nawyki w swoim życiu i to nie zadziałało. Włożenie tej dodatkowej energii zajmuje około trzydziestu dni. Potem możesz zacząć płynąć, ponieważ nowe nawyki i nowe schematy są już zakotwiczone są w twoim umyśle. Jednak na początku będziesz musiał włożyć w to potężną ilość energii.


Często ludzie podejmują zobowiązanie w wysokości dziewięćdziesięciu procent, dziewięćdziesiąt pięć procent, a nawet dziewięćdziesiąt dziewięć procent. Powiedzą „OK, naprawdę zamierzam spróbować”. Mówią sobie: „Naprawdę spróbuję iść na siłownię. Naprawdę przestanę jeść tyle złego jedzenia. Naprawdę zamierzam rzucić palenie ”. To naprawdę bezsilny sposób na budowanie i łamanie nawyków. Ten jeden procent wystarczy, aby twój mózg zaczął wymyślać wymówki. Tworzy to śliskie zbocze, na którym pojawia się jedna wymówka, a ty mówisz „OK, może dziś nie powinienem chodzić na siłownię, bo to wakacje”. A więc nie chodzisz na siłownię.


Następnego dnia, ten 1% nadal tam jest. Ten śliski stok nadal czeka aż się poślizgniesz. „Cóż, jeśli nie pojechałem jednego dnia, co jest nie tak z brakującymi dwoma dniami?” Więc omijasz kolejne 2. Potem tracisz trzy dni i nagle przestajesz chodzić na siłownię.

To samo tyczy się każdego nowego nawyku. Musisz być zdyscyplinowany. Naprawdę musisz się zaangażować. Musisz powiedzieć sobie, że zrobisz to bez względu na wszystko. W ten sposób zerwałem z uzależnieniem od jedzenia, youtuba, Tibii i wielu różnych rzeczy. Musiałem zastosować wobec siebie bardzo surową dyscyplinę, co nie zawsze jest najlepszym podejściem, ale czasem jest to dobre podejście aby usunąć złe nawyki.


Kiedy naprawdę masz ciężkie uzależnienie – na przykład od jedzenia, narkotyków lub czegoś takiego, szczególnie chemicznego – czasami naprawdę musisz sobie powiedzieć: „Nie! To jest to. To już koniec. ” Właśnie w tyn chcę ci teraz pomóc. Chcę pomóc ci zaangażować się w to zobowiązanie, aby porzucić ten nawyk.


 Zrobimy sobie krótkie ćwiczenie. Usiądziesz wygodnie i zamkniesz oczy. Przeprowadzę cię przez to ćwiczenie. Zapewni ci dostęp do motywacji, której potrzebujesz, aby naprawdę zacząć działać w związku z tym złym nawykiem, który cię nęka.


Czas na działanie

W tej chwili, ponieważ jesteś w tym stanie, jesteś otwarty i jesteś zaangażowany. Jesteś gotowy. To jest czas na zobowiązanie. Chcę od ciebie w stu procentach zobowiązania, że porzucisz ten zły nawyk. Wiemy, jak toksyczny jest dla twojego życia. Wiemy również, ile Cię to kosztuje, biorąc pod uwagę cały Twój potencjał, wszystkie marzenia, które z tego powodu się nie spełniają. To tak bardzo cię obciąża. Zaangażuj się teraz, w stu procentach – a nie w dziewięćdziesiąt dziewięć – w stu procentach, że zrobisz wszystko, bez względu na to, co sprawi, że to zadziała. Bez względu na to, ile razy trzeba będzie próbować, zrobisz to i dasz z siebie wszystko aby odpuścić złe nawyki.

Podsumowanie:

Pierwszym krokiem do zerwania ze złym nawykiem jest rozważenie motywacji do zmiany. Zewnętrzna presja, by zadowolić lub nie zawieść innych, stwarza znacznie słabszą motywację niż obliczanie analizy kosztów i korzyści, która przekona cię do zrobienia tego dla własnego dobra. Drugim krokiem jest przyjęcie odpowiedzialności za swój nawyk. Nie możesz zerwać z nałogiem, jeśli obwiniasz kogoś innego za to, że to zrobiłeś. I wierzcie, że rzeczywiście możecie dokonać zmiany. Jeśli myślisz, że nie możesz, nie zrobisz tego.


Następnie podejmij 100% zobowiązania, nie poruszając się. Użyj Prawa Przyciągania, aby zastąpić swój zły nawyk pozytywnym. Aby jeszcze bardziej wzmocnić swoją determinację, zastosuj technikę wizualizacji poprzez przyszłe prognozy – zarówno mentalne, fizyczne, jak i finansowe koszty kontynuowania nawyku, a także poprawę we wszystkich tych obszarach życia, gdy zastąpisz pozytywny nawyk w jego miejsce.

Sprawdź też:
DARMOWY TEST OSOBOWOŚCIOWY: https://antonilacki.com
FANPAGE ANTONIEGO: https://www.facebook.com/antonilacki
INSTAGRAM: https://instagram.com/antonilacki
PODCAST: https://open.spotify.com/show/52nTVaezzJbI0yMMRQ4wFR
YOUTUBE: https://www.youtube.com/antonilacki
Grupa do zadawania pytań i odpowiedzi: https://facebook.com/groups/antonilackicom

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Daj znać co myślisz o tym wpisie komentując go.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap