Feedback co to? | Jak powinna wyglądać DOBRA informacja zwrotna 💪 (PRZYKŁADY)

Feedback co to może być? Otóż feedback może podciąć komuś skrzydła 🕊️ albo pomóc mu je rozwinąć. To jak udzielimy informacji zwrotnej, może zdeterminować nie tylko jakość pracy osoby, która ją otrzyma.

Może też zadecydować czy ta osoba będzie chciała z nami dalej współpracować. Źle sformułowany feedback potrafi zdemotywować pracownika lub kolegę z pracy. A czasem może nawet wpłynąć na jego samoocenę. 😢

W tym artykule 🔎 dowiesz się:

 • Czym jest feedback wzmacniający?
 • Dlaczego warto dawać feedback wzmacniający?
 • Jak dawać feedback korygujący?
 • Jak dać konkretne przykłady feedbacku wzmacniającego?
 • Czym jest ‘radykalna szczerość’?

Kiedy ludzie otrzymują szczerą, profesjonalną informację zwrotną, zyskują wgląd w swoje sukcesy i możliwości poprawy. Wzmacniająca informacja zwrotna jest szczególnie ważna, ponieważ podnosi morale, zachęca do dobrej pracy i pomaga zapewnić poczucie celu.

W tym artykule omówię szczegółowo kwestię feedbacku. Przedstawię też kilka przykładów wzmacniających informacji zwrotnych, które możesz przekazać swojemu zespołowi w określonych sytuacjach. 👀 Przyjrzymy się także aspektowi radykalnej szczerości w informacji zwrotnej.

feedback co to

Czym jest feedback wzmacniający? – informacja zwrotna przyklady?

Wzmacniający feedback to forma informacji zwrotnej, która koncentruje się na mocnych stronach, talentach i osiągnięciach pracownika. Jako menedżer, przełożony lub lider, przekazując wzmacniający feedback, dajesz członkom swojego zespołu znać, co robią prawidłowo 👌 i co powinni robić dalej. Korygujący feedback jest odwrotny, ponieważ koncentruje się na tym, co zrobili źle lub co powinni poprawić.

👉 Wskazówka: pamiętaj, aby chwalić wszystkich członków zespołu, gdy na to zasługują (najlepiej publicznie). Dzięki temu każdy poczuje się ważną częścią zespołu.

Tutaj warto też zaznaczyć, że feedback korygujący nie jest niczym złym, pod warunkiem, że będzie on przedstawiony w konstruktywny sposób. Nawet feedback wzmacniający nie przyniesie dużo dobrego, jeśli przedstawimy go w sposób niekonstruktywny.

Efektywny feedback jest kluczowy w wielu aspektach, w tym w blogowaniu. Naucz się, jak tworzyć lepsze treści na blogu dzięki konstruktywnej informacji zwrotnej.

informacja zwrotna przyklady

Przykłady pozytywnych opinii – Feedback co to?

Oto kilka typowych sytuacji, które mogą zajść w miejscu pracy, których możesz użyć, aby przekazać pracownikom wzmacniający feedback. Dla każdego scenariusza podano konkretne przykłady wzmacniających informacji zwrotnych. 💪

Osiągnięcia indywidualne – Feedback co to?

Zacznijmy od kontekstu, w którym pracownik jest bardzo skuteczny w realizacji zadań przypisanych do stanowiska, które pełni. Jak możemy poinformować go o tym, że doceniamy jego wysiłek?

👉 Wskazówka: pamiętaj, aby feedback wzmacniający dawać jak najszybciej po odnotowaniu zachowania, które było pozytywne.

Pracownik wykonał trudne zadanie – informacja zwrotna przyklady

Dorota stara się wykonać zadanie, którego nigdy wcześniej nie wykonywała. Nie ma też w firmie dokładnej procedury opisującej, jak powinna je wykonać. Przez cały ten trudny proces zachowała pozytywne nastawienie 🤩 i dawała z siebie wszystko. Poinformuj ją, że byłeś przekonany, że poradzi sobie z wyzwaniem i że pomoże to jej w rozwoju kariery.

⬇️ Wzmacniający feedback, który możesz przekazać:

„Twoja determinacja, aby ukończyć ten projekt, jest godna podziwu. Wiem, że nie było to łatwe, ale wiedziałem, że dasz radę. Twoja postawa jasno pokazuje, że możesz nadal podejmować nowe wyzwania i rozwijać się wraz z firmą. Dziękuję za twoje zaangażowanie”.

Pracownik dostarcza więcej niż od niego oczekujesz

Wyznaczyłeś ambitny cel Robertowi, ale do końca kwartału przekroczył go o 25%. 📈 Niech wie, że jego ciężka praca nie przeszła niezauważona.

⬇️ Wzmacniający feedback, który możesz przekazać:

„Czasami jestem tak skupiony na liczbach, że nie przestaję celebrować indywidualnej pracy, która została włożona, aby to osiągnąć. Robert, przez ostatnie trzy miesiące nie tylko zrealizowałeś wyznaczony cel, ale po osiągnięciu go nie zatrzymywałeś się i udało Ci się go nawet przekroczyć. Dajesz wspaniały przykład wszystkim w zespole. Tak trzymaj!”

Pracownik wykonuje pracę na wysokim poziomie – informacja zwrotna przyklady

Marta skończyła całą swoją pracę na czas i nie wymagała ona żadnych poprawek. 🏅 Powiedz jej, że spełnia ona oczekiwania Twojej firmy i jest wzorem pracownika.

⬇️ Wzmacniający feedback, który możesz przekazać:

„Marta, twoja praca wygląda świetnie! Widać, że zależy ci na pracy i poświęcasz czas na jej prawidłowe wykonanie. Szczególnie podobało mi się, że zapytałaś klienta o jego preferencje projektowe przed utworzeniem strony internetowej i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co zrobisz przy następnym projekcie”.

Dobry feedback może rozwinąć Twoje kompetencje miękkie. Zobacz, jak skuteczna informacja zwrotna wpływa na Twoje umiejętności interpersonalne.

feedback co to

Pracownik realizuje nadgodziny – informacja zwrotna przyklady

Aby sprostać potrzebom klienta, Adam pracował nadgodziny. 🕣 Robi to z pozytywnym nastawieniem i rozumie, że przyniesie to korzyści jego zespołowi. Przekaż mu informację zwrotną, która pokaże, jak bardzo doceniasz jego dodatkowe wysiłki.

⬇️ Wzmacniający feedback, który możesz przekazać

„Dziękuję za twój dodatkowy wkład. Szczególnie w tym intensywnym okresie. Rozumiem, że zostawanie do późna nie jest łatwe, ale zespół naprawdę to docenia. Jesteś cennym członkiem naszego zespołu, a Twoje pozytywne nastawienie pomogło nam wszystkim nadal czuć wysokim poziom motywacji”.

Praca zespołowa – Feedback co to?

Teraz spójrzmy na przykłady sytuacji, w których pracownik zachował się wzorowo w kontekście pracy zespołowej. Taka informacja zwrotna bardzo dobrze sprawdza się, jeśli jest dawana przy całym zespole. 👏

Pracownik pomaga swojemu współpracownikowi

Witek pomaga nowemu stażyście Krzysztofowi w jego szkoleniu. Odpowiadał na wszystkie pytania Krzysztofa, pomagając mu poczuć się komfortowo w nowej roli. Chcesz powiedzieć Witkowi, że wchodząc w ten sposób w rolę przywódcy pomaga nie tylko Krzysztofowi, ale całemu zespołowi.

⬇️ Wzmacniający feedback, który możesz przekazać:

„Wszystkie szkolenia, które odbyłeś z Krzysztofem, były bardzo pomocne. Zapewniłeś mu świetny początek stażu. Zauważyłem twoje zdolności przywódcze i będę o tym pamiętał przy przyszłych projektach”.

Pracownik wykonuje dodatkowe zadania poza swoją rolą – informacja zwrotna przyklady

Po wykonaniu całej swojej pracy Kamil organizuje imprezy dla swoich współpracowników. Wszyscy lubią chodzić na te wydarzenia, co podnosi morale firmy. Pokaż Kamilowi, że ta dodatkowa praca jest doceniana.

⬇️ Wzmacniający feedback, który możesz przekazać:

„Hej, Kamil, zauważyłem, że podjąłeś się organizowania spotkań integracyjnych. Świetnie Ci to idzie! Wszyscy genialnie się bawią na twoich imprezach. Daj mi znać, jeśli będziesz potrzebować pomocy w przyszłości wydarzenia”.

feedback co to

Komunikacja – feedback co to

Teraz przejdziemy do sytuacji związanych ze skuteczną komunikacją. Kiedy ktoś wykaże się zachowaniem, które chcemy powielać w naszym zespole, warto powiedzieć o tym głośno. 📢

Pracownik dobrze radzi sobie z konfliktami

Byłeś świadkiem, jak Kasia rozwiązała konflikt między dwoma jej rówieśnikami, Arturem i Maksem podczas spotkania zespołu. Umiejętności rozwiązywania konfliktów są niezwykle cenne w pracy zespołowej. Daj jej do zrozumienia, że doceniasz jej pomoc w znalezieniu rozwiązania tej sytuacji.

⬇️ Wzmacniający feedback, który możesz przekazać:

„Kasiu, wykonałaś fantastyczną robotę, zarządzając konfliktem, który pojawił się podczas dzisiejszego porannego spotkania. Konflikty są nieuniknione, zwłaszcza gdy gonią nas terminy i ludzie są zestresowani. Ale Ty wiedziałaś, jak sprawić, by obie strony poczuły się wysłuchane. Gdyby nie twoja uprzejma i szybka reakcja, myślę, że nadal byśmy sobie z tym radzili.

Pracownik aktywnie uczestniczy w spotkaniach

Podczas spotkań Tomek podzielił się wieloma nowymi pomysłami i spostrzeżeniami, które są pomocne dla zespołu. Poinformuj go, jakie korzyści przynosi to Twojemu zespołowi.

⬇️ Wzmacniający feedback, który możesz przekazać:

„Dziękuję za przygotowanie się do naszych spotkań Tomku! Przychodząc na każde spotkanie z dobrze zbadanymi i przemyślanymi pomysłami, pomagasz nam posuwać się naprzód w naszym procesie. Nie mogę się doczekać kolejnego spotkania”.

Zachęta

Czasem wzmacniający feedback może służyć jako zachęta, kiedy ktoś przechodzi przez gorszy okres w życiu. Pamiętaj, że wydajność pracowników nie jest zależna jedynie od tego, co dzieje się w pracy. Czasem dobre słowo może wyciągnąć kogoś z dołka, w który wpadł z zupełnie innych powodów. 🤝

Pracownik potrzebuje podniesienia morale – informacja zwrotna przyklady

Można powiedzieć, że ostatnio Markowi brakowało pewności siebie. Powiedz mu, w czym jest dobry i że jesteś tutaj, aby pomóc mu, jeśli tylko tego potrzebuje

⬇️ Wzmacniający feedback, który możesz przekazać:

„Hej, Marek! Chciałem Ci powiedzieć, że ostatnio wykonujesz świetną robotę. Jesteś bardzo utalentowany i masz elastyczne podejściu do każdego projektu, co pomaga wszystkim w zespole. Bardzo rozwinąłeś się w swojej roli, odkąd tu jesteś. Tylko tak dalej! Daj mi znać, jeśli jest coś, co mogę zrobić, aby praca tutaj była dla Ciebie lepsza”.

feedback co to

Przywództwo

Ostatnią kategorią, którą sobie omówimy, jest przywództwo i rozwijanie nowych pracowników. Kiedy ktoś zmienia pozycję, a tym samym zmieniają się jego obowiązki, może zwyczajnie czuć się niepewnie. Zwykle wystarczy kilka słów otuchy, aby jego pewność siebie wróciła. ⭐️

Pracownik ma nowe obowiązki

Michał niedawno awansował i dobrze radzi sobie z nowymi obowiązkami. Widać jednak, że czasami brak mu pewności siebie. Przekaż informację zwrotną, która pozwoli mu wiedzieć, że był właściwym wyborem na to stanowisko.

⬇️ Wzmacniający feedback, który możesz przekazać:

„Awansowanie cię na nowego głównego projektanta graficznego było najlepszym wyborem dla naszej firmy. Cieszę się, że stawiasz sobie wyzwania i jesteś otwarty na więcej obowiązków. Kierownictwo szczególnie doceniło, że przywiązujesz dużą wagę do szczegółów, co czyni cię odpowiednim kandydatem na to stanowisko. Cała twoja ciężka praca się opłaciła i będzie kontynuowana w przyszłości”.

Więcej wskazówek dotyczących wzmacniającego feedbacku

Ważne jest, aby przekazywać swoim pracownikom pozytywne informacje zwrotne, które są również przemyślane. 🧠 Ludzie chcą dogłębnej, przemyślanej oceny zamiast zwykłej pochwały od niechcenia.

Chcą wiedzieć, dlaczego coś jest dobre, co działa i w jakich umiejętnościach a wybitni. 🏅 Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas pisania pozytywnej opinii:

 • Bądź szczery: dawaj pozytywne opinie, gdy jest to uzasadnione. Dzięki temu będzie to jeszcze bardziej znaczące, gdy pracownicy je otrzymają.
 • Przekaż opinię bezpośrednio: przekaż swoją pozytywną opinię bezpośrednio, a nie za pośrednictwem kogoś innego. Poinformuj pracownika, że zauważyłeś jego pracę i jesteś wdzięczny za jego wkład.
 • Bądź konsekwentny: przekazując pozytywne opinie, upewnij się, że przekazujesz je w równym stopniu w całym zespole. Jeśli jeden członek zespołu zostanie doceniony za swoją pracę nad projektem, to samo powinno zostać w odpowiednim czasie rozszerzone na innego członka zespołu, który osiągnie podobne zwycięstwo.
 • Wyjaśnij ich wpływ: Kiedy członkowie zespołu wiedzą, w jaki sposób ich praca przyczynia się do ogólnego sukcesu firmy, czują, że to, co robią, jest ważne. Bądź konkretny i daj im znać.
 • Doceń ich wysiłek: Wykrzycz wysiłki i zachowania pracownika w porównaniu z jego obecnym zestawem umiejętności lub talentami. Na przykład możesz pochwalić to, co pracownik robi dla zespołu, swoim krytycznym myśleniem, a nie po prostu powiedzieć, że ma świetne umiejętności logiczne.

Dlaczego w feedbacku korygującym należy dawać priorytet “radykalnej szczerości”

Teraz skoro już znasz podstawy dawania feedbacku wzmacniającego, czas przejść na kolejny poziom. 📈 Poziom radykalnej szczerości w feedbacku korygującym. (z angielskiego radical candor)

Jeśli podobnie jak większość ludzi, nie lubisz procesu udzielania informacji zwrotnych, ale wiesz też, że jest to istotna część bycia w zespole.

W trakcie swojej kariery w świecie technologii Kim Scott zafascynowała się feedbackiem. Zaczęła badać, co łączy ten skuteczny feedback przynoszący wyniki, a co charakteryzuje ten, którego najbardziej nie lubimy. 🤔 Sprowadza to do dwóch rzeczy:

 1. musi nam zależeć
 2. musimy mieć odwagę do bezpośredniej konfrontacji.

Są to dwa kluczowe elementy praktyki, którą Scott nazywa radykalną szczerością.

Definicja radykalnej szczerości (Radical Candor)

Kim Scott definiuje radykalną szczerość (ang. radical candor) ją jako udzielanie informacji zwrotnych swoim współpracownikom w sposób, który pokazuje, że ci na nich zależy, a jednocześnie pozostając bezpośrednim i szczery. 👌 Aby pomóc ludziom w przekazywaniu lepszych informacji zwrotnych, opracowała prosty wykres, który pokazuje, jak wygląda zdrowy feedback, a jak nie.

To jest to, do czego chcesz dążyć w swoim feedbacku, czyli idealna równowaga ⚖️ między tym, że ktoś cię “obchodzi” ale nie boisz się konfrontować z nim bezpośrednio. Pod wieloma względami jest to całkowicie intuicyjne.

Jeśli zależy ci na kimś, będziesz chciał, aby odniósł sukces. Kiedy ci na tym zależy, będziesz zmotywowany do udzielania bezpośrednich informacji zwrotnych dla ich dobra, a nie z jakiegokolwiek innego powodu. 🤷‍♀️

Bezpośrednia konfrontacja oznacza, że nie owijasz w bawełnę ani nie zabezpieczasz się przed swojim feedbackiem. Najbardziej pomocne jest, gdy możesz być tak bezpośredni, jak to tylko możliwe. Bycie bezpośrednim oznacza również odpowiednie wyczucie czasu.

Według Kim Scott, radykalną szczerość najlepiej jest okazywać natychmiast, gdy wszystkie wydarzenia są jeszcze świeżo w pamięci, zamiast tygodni lub miesięcy później.

Teraz omówmy sobie alternatywne, ale niestety często spotykane kombinacje tych 2 osi.

Niszcząca empatia (ang. Ruinous empathy)

Kiedy zależy ci na kimś, ale nie masz odwagi powiedzieć mu tego, co powinien usłyszeć.

Troska jest czymś, co jesteś winien wszystkim, z którymi pracujesz, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Jednak zbyt duża troska o kogoś może często zaślepić cię, jeśli chodzi o udzielanie informacji zwrotnych. Jeśli tak jest, być może zmierzasz do następnego elementu, niszczącej empatii. 😖

Masz w pracy osoby, które po prostu uwielbiasz? Są zabawne, rozśmieszają, uwielbiasz być w ich towarzystwie. Jak możesz powiedzieć im coś negatywnego? 😱

Czasami siła osobistych relacji może stanąć na drodze do szczerości. Myślisz: „Tak, widzę kilka oczywistych błędów, które popełnia ta osoba, ale są one tak świetne, że nie chcę przebić ich bańki”. Nie wpadnij w tę pułapkę. 🚨 Robisz krzywdę tej osobie, bo to ktoś kiedyś może zwrócić jej na to uwagę bez należytej troski, którą ty ją darzysz.

Jeśli nie przekażesz ważnej informacji zwrotnej temu współpracownikowi, możesz przyczynić się do jego upadku. Pomyśl o tym w ten sposób: gdyby twój współpracownik nagle został za coś zwolniony i wrócił do ciebie z pytaniem: „Dlaczego mi nie powiedziałeś?” oznaczałoby to, że działałeś w sferze niszczącej empatii.

Ale co z tymi współpracownikami, z którymi nie lubisz się za bardzo? A może nawet wcale? Łatwiej wtedy zwracać im uwagę, ale wtedy możesz wpaść w inną niezdrową kategorię: bezczelną roszczeniowość.

Bezczelna roszczeniowość (ang. Obnoxious aggression)

Kiedy rzucasz wyzwanie bezpośrednio, ale nie zależy ci na drugiej osobie.

To, że coś jest prawdą, nie oznacza, że nie będzie bolało. 🤕 Tutaj wchodzą w grę twoje osobiste relacje. Osoba otrzymująca Twoją informację zwrotną musi wiedzieć, że naprawdę zależy Ci na jej sukcesie i dobrym samopoczuciu i to właśnie motywuje Cię do udzielania informacji zwrotnej.

Pytanie, które należy sobie zadać, aby uniknąć tej pułapki, brzmi: Czy informacja zwrotna, którą chcę przekazać tej osobie, jest odpowiednia dla moich relacji z nią? Szczerze mówiąc, możesz nie mieć relacji ze wszystkimi w swoim biurze, aby móc udzielać informacji zwrotnych w troskliwy sposób. 🤷‍♂️

Ostatni element radykalnej szczerości to taki, do którego niewielu z nas dobrowolnie by się przyznało, ale może łatwo wyjść na jaw, gdy próbujesz zachować twarz: fałszywa nieszczerość.

informacja zwrotna przyklady

Fałszywa nieszczerość (ang. Manipulative insincerity)

Kiedy oboje nie zależy wam na sobie i nie konfrontujecie się bezpośrednio.

To typ feedbacku, który prawdopodobnie znasz jako „kłamanie przez zęby”. Często przybiera formę “pochlebstwa” lub biernej agresji.

Wiele osób ucieka się do fałszywej nieszczerości, kiedy muszą ukryć błąd lub ukryć swój gniew, ale ludzie łatwo widzą kłamstwo. Aby wiedzieć, czy robisz to swoim współpracownikom, zadaj sobie pytanie: „czy kłamię?” i podjąć kroki, aby temu zaradzić. Spraw, aby opinie współpracowników działały na korzyść Twojego zespołu. 💪

Ożywienie tych elementów informacji zwrotnej może być bardzo pomocne w zrozumieniu tego, w jaki sposób zwykle udzielasz informacji zwrotnej i jak tego doświadczasz. Czy widzisz pułapkę, w którą wpadasz najczęściej?

Pomyśl o swojej karierze i informacjach zwrotnych, za które byłeś wdzięczny. Jakie elementy radykalnej szczerości wyraziła osoba, która Ci ją dała?

A co z informacją zwrotną, która sprawiła, że poczułeś się zaatakowany lub osądzony — w jaki sposób ta interakcja sprawiła, że poczułeś, że komuś na tobie nie zależy, albo że nie konfrontuje się z tobą bezpośrednio?

Zrozumienie i zaakceptowanie wymiarów radykalnej szczerości może całkowicie zmienić Twoje życie zawodowe i kulturę firmy. Ale to się nie stanie z dnia na dzień.

Aby zmienić kulturę, potrzebny jest zespół ludzi zaangażowanych w udzielanie lepszych informacji zwrotnych, więc jeśli ekscytują Cię elementy radykalnej szczerości, które tu znalazłeś, udostępnij ten artykuł.

➡️ Możesz też zamówić dedykowany webinar na temat dawania skutecznej informacji zwrotnej dla swojej firmy przez formularz TUTAJ.

Często Zadawane Pytania – Feedback co to?

Dlaczego pozytywne opinie są ważne? 🤔

Chociaż konstruktywna krytyka bywa ważna, dostarczanie wzmacniających informacji zwrotnych jest często bardziej korzystną taktyką. Może pomóc Twojemu zespołowi poczuć się zmotywowanym i zaangażowanym w swoją pracę. Pomaga im to również zrozumieć standardy Twojej firmy.

Nadmierna krytyka może obniżyć morale i sprawić, że członkowie zespołu poczują się skrępowani, jeśli chodzi o ich zdolność do wykonywania ich pracy. Jednak dzięki odpowiedniej kombinacji pozytywnych opinii i konstruktywnej krytyki mogą, zamiast tego czuć dumę ze swoich osiągnięć, jednocześnie rozumiejąc, jakie umiejętności muszą rozwijać.

Zawsze należy pamiętać o balansie.

Jak dać wzmacniający feedback? 🤩

Przekazuj pracownikom wzmacniający feedback, gdy coś, co robią, pomaga firmie, współpracownikom lub w rozwoju ich kariery. Ważne jest, aby przekazać pozytywną informację zwrotną, gdy pracownik wykona jedną z następujących czynności:
– Pracuje w nadgodzinach
– Aktywnie bierze udział w spotkaniach
– Bierze na siebie nowe obowiązki
– Pomaga współpracownikowi
– Przyjmuje dodatkowe zadania poza swoją rolą
– Kończy ambitny projekt

Dlaczego wzmacniający feedback bywa lepszy niż feedback korygujący? 👏

Pozytywna informacja zwrotna jest zwykle preferowana ze względu na to, jak inni myślą o sobie (tj. pozytywnie), co prowadzi do bardziej zmotywowanego i zdeterminowanego zespołu. Wyjaśnia również, co robią dobrze i powinni nadal robić. Chociaż pewna doza krytyki może być przydatna, pamiętaj, aby przekazać ją w sposób, który pomoże członkom zespołu i nie zrani ich uczuć.