Nie wiem, co robić w życiu 🤷 — KIM zostać w PRZYSZŁOŚCI

Kim zostać w przyszłości

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się kim zostać w przyszłości, to dobrze wiesz, jak wiele frustracji i zakłopotania może spowodować to pytanie. W tym artykule 🔎 dowiesz się:

 • jak wybrać ścieżkę kariery,
 • identyfikując kluczowe umiejętności i zainteresowania,
 • dopasowując te cechy do potencjalnej branży,
 • i rozpoczynając karierę. 💼

Jeśli dorosły kiedykolwiek zapytał Cię „co chcesz zrobić ze swoim życiem”, wiesz, że nie jest to łatwe pytanie. 🤔 Większość ludzi nie może nawet zdecydować, co będą robić w najbliższy weekend. A co dopiero zdecydować, co będą robić przez najbliższe 40 lat.

Prawda jest taka, że ​​nasza kariera może odegrać naprawdę dużą rolę w naszym życiu. I jeśli nie poświęcimy wystarczająco czasu na zweryfikowanie, czego chcemy, może okazać się, że wspinamy się na górę, na której szczyt wcale nie chcemy dojść. 🤷

Kiedy byłeś młody i ludzie pytali, kim chcesz być, kiedy dorośniesz, pytali tak naprawdę o twoją upragnioną ścieżkę kariery. Niektóre ścieżki kariery są proste, ale inne mogą być nieco bardziej złożone. Aktywny wybór ścieżki kariery to jednak świetny sposób na zdobycie odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia oraz zbudowania odpowiednich umiejętności.

Aby to zrobić, ważne jest, aby zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami i celami zawodowymi. Szczególnie podczas dokonywania pewnych wyborów życiowych, takich jak wybór 🏫 szkoły, która praca na poziomie podstawowym jest dla Ciebie odpowiednia lub czy chcesz uzyskać tytuł podyplomowy, lub specjalistyczny certyfikat.

kim zostać w przyszłości

Kim chcesz zostać w przyszłości – Czym jest ścieżka kariery?

Ścieżka kariery składa się ze stanowisk, które zajmujesz w miarę rozwoju w swojej dziedzinie. Na przykład Twoja pierwsza praca lub stopień naukowy może oznaczać początek Twojej ścieżki kariery.

W miarę zdobywania dodatkowej wiedzy i umiejętności możesz rozwijać się lub „przesuwać się w pionie” do bardziej zaawansowanych ról. Niektórzy pracownicy również „przechodzą w bok” do równych, ale różnych ról zawodowych, gdy specjalizują się w danej dziedzinie lub zmieniają ścieżki kariery.

Przykładowe ścieżki kariery 🛣️ – Kim zostać w przyszłości

Oto kilka przykładów możliwych ścieżek kariery w różnych branżach:

 • Edukacja:
  nauczyciel → koordynator programu nauczania → zastępca dyrektora → dyrektor
 • Handel detaliczny:
  sprzedawca → kasjer → asystent kierownika → kierownik sklepu → kierownik regionalny
 • Restauracja:
  pomoc kuchenna → kucharz wstępny → kucharz liniowy → sous chef → zastępca szefa kuchni → szef kuchni
 • Redakcja:
  stażysta → asystent redakcji → asystent redaktora → redaktor → redaktor naczelny → redaktor naczelny → redaktor naczelny
 • HR:
  asystent HR → specjalista HR → zastępca dyrektora HR → dyrektor HR
 • Marketing:
  asystent ds. PR → przedstawiciel ds. PR → zastępca dyrektora PR → dyrektor ds. komunikacji
Nie wiem, co robić w życiu

Jak wybrać ścieżkę kariery – Kim zostać w przyszłości

Twoja ścieżka kariery powinna uwzględniać Twoje cele, plany na przyszłość i osobowość. Uwzględnienie tych czynników może pomóc Ci wybrać odpowiednią pozycję startową i z czasem podejmować strategiczne decyzje. 🎯

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, przygotowując ścieżkę kariery:

 • Nakreśl swoje cele zawodowe
 • Utwórz plan pięcio- i dziesięcioletni
 • Odkryj swój typ osobowości
 • Przejrzyj swoje poprzednie doświadczenia
 • Porównaj wymagania pracy ze swoim wykształceniem
 • Oceń swój obecny zestaw umiejętności
 • Zwróć uwagę na swoje zainteresowania
 • Określ swoje podstawowe wartości
 • Rozważ swoje potrzeby zarobkowe

Niepewność co do przyszłości często wiąże się z brakiem pewności siebie. Poznaj strategie budowania samooceny tutaj.

kim zostać w przyszłości

Nie wiem, co robić w życiu – Ustal swoje cele zawodowe

Przed wyborem kariery zacznij od autorefleksji, zadając i odpowiadając na określone pytania. Auto-refleksja pomaga zawęzić twoje wybory do czegoś bardziej konkretnego.
Zastanów się nad pytaniem:

 • Czego oczekuję od mojej kariery?
 • Jakie są moje podstawowe wartości?
 • Jakie zajęcia lubię najbardziej, zawodowo lub w wolnym czasie?
 • Jakie są moje zainteresowania?
 • Jakie są moje mocne strony i umiejętności? Umiejętności miękkie? Twarde umiejętności?
 • Czy chcę specjalizować się w określonych umiejętnościach technicznych lub pełnić funkcje kierownicze?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat umiejętności miękkich w kontekście kariery- zajrzyj tutaj.

Gdy odpowiesz na takie pytania – i na wszystkie inne, które są dla Ciebie ważne – możesz lepiej zbadać potencjalne ścieżki kariery. Ważne jest również, aby ponownie przyjrzeć się 👀 swoim celom zawodowym, gdy rozwijasz się osobiście i zawodowo, aby upewnić się, że Twoje cele pozostają osiągalne i zgodne z Twoimi zainteresowaniami.

Odkryj swój typ osobowości – nie wiem, co robić w życiu

Typ osobowości to zestaw cech osobowości, które można pogrupować. Istnieje wiele metod odkrywania swojego typu osobowości, z których wiele koncentruje się na reakcjach na różne sytuacje. ➡️ Różne typy osobowości mogą naturalnie skłaniać się ku różnym zainteresowaniom i rozwijać różne mocne strony, w tym kariery.

Różne testy wymieniają wspólne wybory zawodowe dla każdego typu osobowości. Jeśli przystępujesz do różnych testów i jedna lub dwie kariery pojawiają się w wielu testach, ta konkretna kariera jest prawdopodobnie warta zbadania. Niektóre popularne narzędzia, których możesz użyć do określenia swojego typu osobowości, obejmują:

 • 16 osobowości Myers-Briggs
  Kwestionariusz ten jest inwentarzem samoopisowym, który zawiera pytania introspekcyjne w celu zidentyfikowania twoich preferencji psychologicznych. 🧠 Wykorzystując te informacje, system wskaźników typu klasyfikuje osoby na podstawie czterech kluczowych dychotomii. Dzięki tym informacjom możesz określić swój typ osobowości jako 1 z 16 opcji.
 • Sorter temperamentu Keirsey
  To jest kwestionariusz samooceny. Chociaż jest podobny do wskaźnika typu Myers-Briggs, dokładniej identyfikuje role, które pasują do każdego typu temperamentu. Kwestionariusz koncentruje się na zachowaniach i temperamentach, a nie na preferencjach.
 • Indeks typów jungowskich
  Ta samoocena może zapewnić przegląd typu osobowości i zalecanych zawodów, identyfikując funkcje poznawcze Junga lub wyjaśnienia niektórych preferencji psychologicznych.

Niestety tylko 2 z powyższych dostępne są w języku polskim. Ostatni z nich dostępny jest jedynie w języku angielskim, jednak każdy z tych testów przedstawia zbliżone do siebie wyniki. Warto też zaznaczyć, że żaden z tych testów nie jest wyroznią. 🔮 Jedynie dodatkowa perspektywa, którą możemy wykorzystać, podejmując nasze wybory.

Nie wiem, co robić w życiu

Stwórz plan pięcio- i dziesięcioletni – Kim zostać w przyszłości

Po zawężeniu opcji rozważ ustanowienie kamieni milowych w swojej karierze. Zbadaj, gdzie inni ludzie w twojej dziedzinie są po pięciu lub dziesięciu latach swojej kariery i zanotuj tytuły pracy, które mają.

Zdecyduj, jaki tytuł lub postępy chcesz mieć w tych przyszłych punktach. Następnie sprawdź, co możesz zrobić, aby osiągnąć te cele. Być może będziesz musiał przejść programy szkoleniowe, podjąć określone obowiązki lub zająć wymagane stanowiska. 📈

Ustalając cele zawodowe, możesz planować na podstawie postępów, których powinieneś oczekiwać każdego roku. Planuj regularnie czas, aby zastanowić się nad swoją karierą i celami. 🎯

Możesz zainspirować się osobami, które aktualnie piastują twoją wymarzoną pozycję i zlokalizować je na LinkedInie. Dzięki temu dowiesz się dokładnie jaką drogę musieli przejść, aby znaleźć się na tym stanowisku, na którym się znaleźli.

kim zostać w przyszłości

Przejrzyj swoje poprzednie doświadczenia – Kim zostać w przyszłości

Twoja satysfakcja z pracy na poprzednich stanowiskach może również pomóc w wyborze kariery. Zidentyfikuj trendy na poprzednich stanowiskach, na przykład skupienie się na określonej umiejętności technicznej. Przejrzyj również swoją historię pracy, aby zidentyfikować stanowiska, które uważasz za spełnione. ✅

Czasem zdarza się tak, że stanowisko, które obejmowaliśmy, nie zawierało w sobie oficjalnie obowiązków, których wymaga nasza wymarzona pozycja.

Ale może być też ta, że pewne czynności, które tam wykonywaliśmy, możemy podciągnąć pod te obowiązki. Np. Jeśli w pracy w sklepie dokonywaliśmy codziennie liczenia produktów, możemy śmiało napisać, że posiadamy silne przywiązanie do detali oraz charakteryzujemy się dokładnością.

Umiejętności takie jak zwracanie uwagi na detale, bycie terminowym i przestrzeganie zasad są bardzo uniwersalne i doceniane na wielu różnych pozycjach.

Określ swoje podstawowe wartości – Kim zostać w przyszłości

Zidentyfikowanie swoich podstawowych wartości może pomóc Ci stworzyć swój osobisty kompas, pomagający przy podejmowaniu przyszłych wyborów.

Może również pomóc Ci znaleźć dziedziny lub obszary niszowe, które Cię pasjonują. 🤓 Rozważ sporządzenie listy cech, które Twoim zdaniem są ważne w firmie lub jej pracownikach. Możesz użyć tej listy, aby wyszukać firmy i opisy stanowisk, które mają te same wartości.

Często firmy kładą większy nacisk na zgodność kandydatów z wartościami niż na ich umiejętności techniczne. 💽 Wychodzą z założenia, że wszystkich kwestii technicznych mogą nas nauczyć, ale wartości i nasza postawa, to co trudno wygenerować od zewnątrz.

Nie wiem, co robić w życiu

Porównaj wymagania pracy ze swoim wykształceniem – Kim zostać w przyszłości

Wiele zawodów ma specyficzne wymagania edukacyjne dla kandydatów i nowych pracowników, takie jak uzyskanie dyplomu ukończenia szkoły średniej, ukończenie studiów licencjackich lub posiadanie tytułu magistra. Niektóre stanowiska wymagają również od kandydatów dyplomu z określonej dziedziny związanej ze stanowiskiem.

Mimo że w dzisiejszych czasach wiele karier można zacząć bez formalnego wykształcenia, na pewno jest to spore ułatwienie. Szczególnie jeśli jest to wymaganie konieczne, a przy wyższych stanowiskach się tak zdarza. W ostateczności możesz podjąć studia kiedy już zaczniesz pracę i skończyć je np. zaocznie. 👩‍🎓

Zapoznaj się z wymaganiami edukacyjnymi dla stanowisk, które Cię interesują i aplikuj na stanowiska, które akceptują Twój obecny poziom wykształcenia.

Przeanalizuj swoje zainteresowania – Kim zostać w przyszłości

W zależności od twojej osobowości możesz mieć zainteresowania, które nadają się do różnych karier. Zbadaj swoje hobby, doświadczenia z przeszłości i wolontariaty, aby zidentyfikować zajęcia, które lubisz. 💙

Chociaż te informacje wykraczają poza kontekst zawodowy, stworzenie listy działań może pomóc zawęzić ścieżkę kariery. Na przykład możesz cieszyć się karierą w cyberbezpieczeństwie, jeśli lubisz łamigłówki logiczne, lub możesz cieszyć się pracą w podróży, jeśli lubisz poznawać nowych ludzi. 🤝

Wykorzystaj tę wiedzę, aby ubiegać się o krótkoterminowe stanowiska lub możliwości wolontariatu, aby zbadać nowe możliwości kariery. To doświadczenie z pierwszej ręki pozwala sprawdzić, czy nadajesz się do kariery. Jeśli obecnie jesteś w szkole lub masz pracę, rozważ udział w kursie lub programie certyfikacji, który jest wymagany w dziedzinie, która Cię interesuje. To doświadczenie może pomóc ci określić, czy umiejętności i treści związane z karierą są czymś, co lubisz.

Oceń swój obecny zestaw umiejętności – Nie wiem, co robić w życiu

Zrób listę swoich aktualnych umiejętności, certyfikatów i obszarów specjalizacji. ✍️ Możesz również poprosić współpracowników i kolegów o opinię na temat swoich umiejętności technicznych, interpersonalnych i zarządzania ludźmi. Ta ocena może pomóc Ci znaleźć kariery, które pasują do Twojego doświadczenia.

Często poza formalną edukacją zdobywamy w życiu różnego rodzaju doświadczenia, uczęszczając na zajęcia sportowe, będąc harcerzem czy jeżdżąc na różnego rodzaju wyjazdy fakultatywne. Wszystko to może nauczyć nas umiejętności, które okażą się przydatne w kontekście zawodowym. 💪

Rozważ swoje potrzeby zarobkowe – Nie wiem, co robić w życiu

Różne ścieżki kariery mogą wiązać się z różnorodnymi dochodami. Znajdź średnie zarobki według stanowiska, firmy i lokalizacji na Glassdoor, lub na innych podobnych portalach. 💸 Może to być dobry punkt wyjścia do określenia, ile pieniędzy zarobisz w pierwszej pracy, a także Twojego potencjału zarobkowego po zdobyciu określonego stażu i doświadczenia.

Chociaż wynagrodzenie z pewnością nie równa się angażującej, satysfakcjonującej pracy, jest to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy planowaniu ścieżki kariery. ☝️

Kim zostać w przyszłości – Podsumowanie

Czasami najlepsza decyzja oznacza odłożenie decyzji na później. Ale odkładanie wszystkich decyzji do czasu, “wszystko się wyjaśni” nie jest realistyczne ani wskazane – kto wie, kiedy to się stanie? 🤷‍♂️

Zawsze możesz podjąć działanie – może to być tylko krótkoterminowa decyzja, a nie długoterminowe zobowiązanie. Bez względu na to, jakie masz teraz cele, mam dla Ciebie kilka sprawdzonych rad. 👌 Potraktuj je jako część swojego systemu wsparcia.

To trudny czas dla wszystkich. Na przykład nikt nie mógł przewidzieć pandemii COVID 19 lub recesji gospodarczej. I nikt nie wie, kiedy (i jak) powrócimy do przedpandemicznej „normalności”. Nie ma informacji, o których powinieneś był wiedzieć, ani działań, które powinieneś był podjąć, które miałyby jakiekolwiek znaczenie.

Chociaż ten brak kontroli nad naszym obecnym zdrowiem i warunkami ekonomicznymi jest wprawdzie przerażający, przypomina nam, że życie zawiera wiele rzeczy poza naszą kontrolą. 😶‍🌫️ Podejmowanie ważnych decyzji życiowych, takich jak wybór kariery, programu edukacyjnego lub zmiana kariery zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ nie możemy kontrolować wszystkich czynników.

Nadal nie wiesz, co chcesz zrobić?

Prawdopodobnie nie zdarzy się, że od razu przejdziesz do pracy, którą pokochasz. Może tak być, jasne. Ale często wymaga to czasu, wytrwałości i ciężkiej pracy.

W międzyczasie każde doświadczenie jest dobrym doświadczeniem. Jeśli nie masz pojęcia, od czego zacząć, po prostu wybierz cokolwiek – w ten sposób przynajmniej zaczniesz nabywać umiejętności, które są cenne w każdym miejscu pracy i uczyć się o tym, co robisz i czego nie lubisz w pracy, oraz o tym, jak to jest być zatrudnionym. Dobrą rzeczą jest to, że zmiana kariery to nic wielkiego. Zawsze możesz zmienić się na coś innego.

Jakie są najlepiej płatne zawody? 🤑

Naukowiec ds. danych. (Data Scientist)
Analityk danych. (Data Analyst)
Programista Blockchain. (Blockchain Developer
Marketingowiec cyfrowy. (Digital Marketer)
Specjalista w zakresie przetwarzania w chmurze. (Cloud Computing Professional)
Ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. (AI and Machine Learning Expert.
Menedżer (MBA) (Manager)
Programista. (Software Developer)

Jak wybrać ścieżkę kariery? 🧑‍💼

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, przygotowując ścieżkę kariery:
Nakreśl swoje cele zawodowe
Utwórz plan pięcio- i dziesięcioletni
Odkryj swój typ osobowości
Przejrzyj swoje poprzednie doświadczenia
Porównaj wymagania pracy ze swoim wykształceniem
Oceń swój obecny zestaw umiejętności
Zwróć uwagę na swoje zainteresowania
Określ swoje podstawowe wartości
Rozważ swoje potrzeby zarobkowe

Co oznacza odnieść sukces w karierze? 🏆

Tradycyjna definicja sukcesu zawodowego brzmi: „Sukces zawodowy to połączenie osiągnięcia rozsądnego poziomu stabilności finansowej podczas wykonywania pracy, którą lubisz, a następnie przekonania się, że jesteś również szczęśliwy i zadowolony ze swoich wyborów życiowych i zawodowych”.