Lucid Dream | Jak zacząć śnić ŚWIADOMIE? 😴

Lucid dream lub świadomy sen to niezwykły stan. Polega na tym, że podczas snu, zdajemy sobie sprawę z tego, że śnimy. To daje nam bardzo ciekawe możliwości. 🔥

Jeżeli interesują Cię świadome sny (ang. lucid dream) i chcesz poznać je lepiej, w tym artykule 🔎 dowiesz się:

 • Czym jest świadomy sen (ang. lucid dream)?
 • Kiedy występuje?
 • Co mówi o nim nauka?
 • Jak zacząć śnić świadomie?
 • Czym jest shifting?
lucid dream - swiadomy sen

Lucid dreaming — sztuka świadomego snu

Więc po co zawracać sobie głowę świadomym snem? Lucid dream jest przede wszystkim zabawą. Naprawdę fajną zabawą. 🚀 Mój pierwszy świadomy sen miał miejsce, gdy byłem nastolatkiem. Nie wiem, jak dokładnie natrafiłem na ten temat, ale pamiętam, że śniła mi się Galeria Bałtycka w Gdańsku, w której od czasu do czasu bywałem.

We śnie z jakiegoś powodu przyszła mi myśl, że może być to sen. 💤 Kiedy odzyskałem świadomość, spróbowałem zmienić kolor lamp na suficie. Podziałało. Nie wiedziałem, co robić dalej, więc spróbowałem zmienić twarze przechodniów. To też podziałało. Wtedy tak bardzo się podekscytowałem, że po chwili się obudziłem. 😅

Wtedy wiedziałem, że jest to coś, co musi zostać ze mną na dłużej, ponieważ była to nieporównywalna do czegokolwiek zabawa. 🤪

lucid dream - dla kogo

Lucid dream – Dla kogo lucid dreaming?

Lucid dream może zapewnić także inne możliwości, jeśli podejdziesz do niego poważnie. Nasze sny mogą być sanktuarium osobistej refleksji i głębokiej medytacji; miejscem do rozmowy ze swoim prawdziwym ja i zastanawiania się nad ważnymi decyzjami bez rozpraszaczy.

Sny mogą być również miejscem do ćwiczeń prawdziwych umiejętności. 🔥 Pomyśl o świecie snów jako o przestrzeni prób umysłowych, w której możesz przećwiczyć ważną prezentację do pracy, skoncentrować się na ćwiczeniach sportowych, a nawet kontynuować naukę przed dużym egzaminem. 🤯

Jeśli pracujesz kreatywnie, świadome sny mogą być niekończącym się źródłem inspiracji artystycznej. 🎨 Świat snów to twoje płótno i możesz w nim stworzyć wszystko, co tylko chcesz. Wreszcie sny są bezpiecznym miejscem do eksperymentowania i przezwyciężania lęku. Możesz przeciwstawić się tyranowi, ćwiczyć bycie towarzyskim, znaleźć odwagę, by poprosić szefa o podwyżkę lub pokonać lęk przed wystąpieniami publicznymi. 😎

Odkrywając świat świadomych snów, warto też poznać inne ciekawe aspekty snu, takie jak sen polifazowy.

lucid dream - kiedy występuje

Lucid dreaming — kiedy występuje?

Świadome sny są najczęstsze podczas snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM), okresu bardzo głębokiego snu, naznaczonego ruchem gałek ocznych, szybszym oddechem i większą aktywnością mózgu. 🧠 Szczególnie mowa tu o części mózgu odpowiedzialnej za odczuwanie emocji oraz tworzenie obrazów w głowie. Ponadto ten stan charakteryzuje się paraliżem sennym, który chroni nas przed przenoszeniem ruchów ze snu do rzeczywistości.

Zwykle wchodzisz w fazę REM około 90 minut po zaśnięciu. Trwa ona około 10 minut. Podczas snu każdy okres REM jest dłuższy niż poprzedni, ostatecznie trwając nawet do godziny. Dlatego też przy osiąganiu świadomych snów tak istotny jest długi, mocny sen. 😴

lucid dream - co mówi nauka

Lucid dream – co mówi nauka?

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak i dlaczego powstają świadome sny. Co więcej, do dziś nie do końca potrafimy wyjaśnić w 100% procesu śnienia, pomijając sen, w którym zachowujemy świadomość. Istnieje jednak kilka teorii:

Po pierwsze, badania wykazały fizyczne różnice w mózgach ludzi, którzy mają świadome sny i nie mają. 🧠 Przednia część mózgu, zwana korą przedczołową – miejsce wykonywania zadań wysokiego szczebla, takich jak podejmowanie decyzji i przywoływanie wspomnień – jest większa u ludzi, którzy mają świadome sny.

To sugeruje, że ludzie, którzy najprawdopodobniej mają świadome sny, są typami myślicieli, którzy często “mielą” myśli w swoich głowach. 🤔

Jedno małe badanie w Niemczech 🇩🇪 śledziło aktywność elektryczną mózgu u ochotników podczas snu. 🛏️ Na podstawie tych pomiarów naukowcy twierdzą, że świadome śnienie może być rodzajem „stanu pomiędzy”, w którym nie jesteś w pełni obudzony, ale też nie całkiem śpisz.

Niektórzy naukowcy zajmujący się snem uważają, że świadome sny mogą również mieć miejsce tuż poza fazą snu REM, o czym wielu długo myślało, że był to jedyny czas, w którym śnisz. 🤯

Dobrą strategią na świadome sny są drzemki. Dowiedz się jak robić to poprawnie tutaj.

lucid dream - korzyści

Lucid dream — Korzyści

Świadome sny mogą pomóc Twojemu życiu na jawie 👍 dzięki korzyściom takim jak:

 • Mniej niepokoju. 😱
  Poczucie kontroli, które odczuwasz podczas świadomego snu, może pozostać z tobą i sprawić, że poczujesz się wzmocniony. Kiedy masz świadomość, że jesteś we śnie, możesz kształtować historię i zakończenie. To może służyć jako terapia dla ludzi, którzy mają koszmary, ucząc ich kontrolowania swoich snów.
 • Lepsze zdolności motoryczne. ⛹️‍♂️
  Ograniczone badania sugerują, że możliwe jest ulepszenie prostych rzeczy, takich jak szybsze stukanie palcami, poprzez „ćwiczenie” podczas świadomego snu. Ta sama część mózgu staje się aktywna, niezależnie od tego, czy wyobrażasz sobie ruchy na jawie, czy przebiegasz przez nie podczas świadomego snu.
 • Ulepszone rozwiązywanie problemów. 🤔
  Badacze znaleźli dowody na to, że świadome sny mogą pomóc ludziom rozwiązywać problemy, które dotyczą kreatywności (takich jak konflikt z drugą osobą) bardziej niż z logiką (takie jak problem matematyczny).
 • Więcej kreatywności. 🖌️
  Niektórzy ludzie biorący udział w badaniach nad świadomymi snami byli w stanie wymyślić nowe pomysły lub spostrzeżenia, czasami z pomocą postaci ze swoich snów.

Lucid dream – niebezpieczeństwa

Mimo, że samodzielnie nie doświadczyłem żadnych negatywnych skutków świadomych snów, znalazłem w sieci realcje osób z takimi objawami. Dlatego też chcę się nimi z Tobą podzielić. Świadome sny mogą również powodować problemy 😕, w tym:

 • Mniejsza jakość snu. 👀
  Tak jak same świadome sny nie wpływają negatywnie na nasz sen, to podekscytowanie, które taki sen może wywołać, może w konsekwencji Cię obudzić i utrudniać ponowne zaśnięcie.
 • Dezorientacja, majaczenie i halucynacje. 😵
  U osób z pewnymi zaburzeniami zdrowia psychicznego (schizofrenia) świadome sny mogą zacierać granicę między tym, co prawdziwe, a tym, co wymyślone.

Warto w tym momencie również dodać, że w przypadku kiedy osoba praktykująca świadome sny cierpi na schizofrenię, może to ją pogłębić. Kiedy już na początku praktykujący ma problem z odróżnieniem jawy od snu, zacieranie tej granicy poprzez praktykę świadomego śnienia, może pogorszyć tę sytuację.

Dlatego uważam, że w tym konkretnym przypadku, nie warto zajmować się praktyką snów świadomych. 🚫 Prawdopodobnie możnaby znaleźć jeszcze pojedyncze sytuacje, w których taka praktyka wpływałaby na nas niekorzystnie, jednak są to na tyle rzadkie i specyficzne przypadki, że rozpisywanie się na ich temat nie ma większego sensu.

Zawsze warto podchodzić do tematu ze zdrowym rozsądkiem i nigdy nie forsować praktyki świadomego snu kosztem naszego samopoczucia i jakości naszego życia na codzień. Jak w wielu innych miejscach, ważny jest tutaj balans polegający na tym, aby snów nie bagatelizować i poświęcić i nieco więcej uwagi, ale nigdy kosztem naszej codzienności. 🙌

lucid dream - niebezpieczeństwa

Lucid dream — Świadomy sen technika

Badania wykazały, że możesz zwiększyć swoje szanse na świadome śnienie. 😴 Jednym ze sposobów na zrobienie tego może być przygotowanie umysłu do zauważenia niezwykłych szczegółów we śnie, aby ostrzec siebie, że nie jest on prawdziwy. Oto kilka metod, które mogą wesprzeć indukcję świadomych snów. 💤

 • 1️⃣ Testowanie rzeczywistości.
  Dzieje się tak, gdy zatrzymujesz się o różnych porach dnia, aby sprawdzić, czy śnisz. Możesz spróbować zrobić coś niemożliwego, na przykład wsunąć palec w dłoń lub zrobić wdech przez zamknięte usta. Lub możesz zrobić coś, co zwykle jest trudne do zrobienia we śnie, na przykład przeczytać stronę w książce.
 • 2️⃣ Dziennik snów.
  Niektóre badania wykazały, że ludzie mieli bardziej świadome sny, kiedy prowadzili dziennik swoich snów, ponieważ byli bardziej na nich skoncentrowani. Inne badania wykazały, że te czasopisma same w sobie nie pomogły, ale mogą być przydatne w połączeniu z innymi metodami.
 • 3️⃣ Budzenie z powrotem do łóżka.
  Budzisz się po 5 godzinach snu, nie śpisz przez krótki czas, a następnie wracasz do łóżka, aby spróbować wejść w fazę snu REM.
 • 4️⃣ Mnemoniczna indukcja świadomych snów (MILD).
  Budzisz się po spaniu przez 5 godzin i powtarzasz sobie kilka razy, że następnym razem, gdy będziesz śnić, przypomnisz sobie, że śnisz. Wykorzystuje to pamięć prospektywną – czynność pamiętania o zrobieniu czegoś w przyszłości – do wywołania świadomego snu.
 • 5️⃣ Leki.
  Badania skupiły się również na wpływie kilku leków, takich jak suplementy i rośliny lecznicze, na sen i sny. Ale nie jest jasne, czy są bezpieczne ani jak dobrze działają.
 • 6️⃣ Urządzenia.
  Niektóre maski i opaski na głowę, które mają dźwięki lub światła, mogą wprowadzać w stan świadomości. Inne urządzenia mogą nagrywać i odtwarzać wiadomości używane w technice MILD podczas snu.
lucid dream - testy rzeczywistości

Lucid dream – testy rzeczywistości

Testowanie rzeczywistości lub sprawdzanie rzeczywistości jest formą treningu umysłowego. Zwiększa poziom świadomości, ćwicząc umysł, aby zauważał własną świadomość. 🤯

Twój poziom świadomości jest podobny w stanie jawy i snu. Tak więc wyższy poziom świadomości, gdy nie śpisz, może prowadzić do wyższego poziomu świadomości, gdy śnisz. 🛏️ Może to być związane z korą przedczołową mózgu 🧠, która odgrywa rolę zarówno w testowaniu rzeczywistości, jak i świadomym śnieniu. Aby poprawić swój poziom świadomości, możesz wykonywać testy rzeczywistości, gdy nie śpisz.

Testowanie rzeczywistości musi odbywać się w pewnym stopniu automatycznie (musi stać się nawykiem), ale z drugiej strony powinno być wykonywane z zachowaniem uważności. Aby wypróbować testowanie rzeczywistości, wykonaj następujące kroki kilka razy dziennie:

 • Zadaj sobie pytanie: „Czy śnię?” 🥱 
 • Sprawdź swoje środowisko, aby potwierdzić, czy śnisz.
 • Zwróć uwagę na swoją własną świadomość i sposób, w jaki angażujesz się w otoczenie.
 • Możesz ustawić alarm co 2–3 godziny, aby przypomnieć sobie o sprawdzeniu rzeczywistości.

Jest wiele różnych czynności, które będą miały inny efekt we śnie, a inny efekt w rzeczywistości. Warto jest zmieniać je regulanie, aby nie popaść w rutynę i faktycznie “świadomie” wykonywać je w rzeczywistości. Oto typowe testy rzeczywistości, których ludzie używają do świadomego snu:

 • Lustra. 🪞
  Sprawdź swoje odbicie, aby zobaczyć, czy wygląda normalnie.
 • Obiekty stałe. 🪑
  Dociśnij rękę do ściany lub stołu i zobacz, czy przejdzie. Niektórzy ludzie wkładają palce w przeciwną dłoń.
 • Ręce. ✋
  Spójrz na swoje ręce. Czy wyglądają normalnie?
 • Czas. ⏰
  Jeśli śnisz, czas na zegarze będzie się ciągle zmieniał. Ale jeśli nie śpisz, czas prawie się nie zmieni.
 • Oddech. 🫁
  Ta popularna kontrola rzeczywistości polega na ściskaniu nosa i sprawdzaniu, czy możesz oddychać. Jeśli nadal możesz oddychać, śnisz.

Zaleca się, aby wybrać jeden test rzeczywistości i robić to kilka razy dziennie. To wytrenuje twój umysł do powtarzania sprawdzania rzeczywistości podczas śnienia, co może wywołać świadome śnienie.

lucid dream a shifting

Lucid dream a shifting – jak zacząć shifting?

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z terminem „shifting”, koniecznie czytaj dalej. To zjawisko polega na wykonywaniu różnych rytuałów, aby przenieść swoją świadomość do alternatywnej, pożądanej rzeczywistości. (w skrócie DR) gdzie możesz udać się dosłownie wszędzie (brzmi znajomo?🤔)

Aby zrozumieć koncepcję shiftingu, dobrą analogią jest film Matrix. 👩‍💻 Dowiadujemy się tam, że „żyjemy jedną egzystencją na powierzchni, ale istnieje wiele rzeczywistości lub wymiarów, które zachodzą jednocześnie”.

Istnieją różne rytuały i metody, których TikTokerzy używają do zmiany rzeczywistości i można to zrobić na jawie lub podczas snu. Na przykład popularna „metoda kruka” 🐦 polega na medytacji przez 10 minut, leżąc w pozycji rozgwiazdy. Następnie liczeniu do 100 podczas skupiania się na DR i mówieniu „przenoszę się (ang. I’m shifting)”, gdy zasypiasz… a następnie budzisz się w pożądanej pozycji rzeczywistość.

Istnieje również „metoda poduszki” 🛌🏻. Polega ona na zapisaniu (zwanej również „skryptowaniem”) 📜 pożądanej rzeczywistości na papierze. Ma to na celu nakarmić podświadomość szczegółami na temat tego, czego zamierzasz doświadczyć przed pójściem spać. Wtedy zasadniczo zasypiasz i budzisz się w tej alternatywnej rzeczywistości.

Ta treść jest importowana z TikTok. Możesz znaleźć tę samą treść w innym formacie lub możesz znaleźć więcej informacji na ich stronie internetowej. Podsumowując, zmiana zasadniczo łączy się z dwiema technikami: świadomym snem oraz autohipnozą, którą przechrzczono na różne inne „metody”. 🌝

czy shifting działa

Czy shifting działa?

Chociaż nie można mieć pewności, czy TikTokerzy, mentalnie przenoszą się do innej rzeczywistości, ten trend można przypisać naszej wyobraźni. Jest ona wystarczająco potężna, aby coś w pełni wyobrażonego wydawało się bardzo realne. Nawet martwienie się najgorszym scenariuszem jest po prostu procesem używania wyobraźni. 🔮

Warto zwrócić uwagę jak samo myślenie o negatywnym wyniku może spowodować reakcję organizmu. Uwolnienie kortyzolu, aktywację bólu głowy lub przyspieszone bicie serca, i tym samym, przenieść nas do “innej rzeczywistości”.

Lucid dream – Podsumowanie

Czym jest lucid dream (świadomy sen)? 😴

Świadomy sen, w skrócie LD – od lucid dream, to rodzaj śnienia, w którym osoba śniąca zdaje sobie sprawę z tego, że śni.

Jak zacząć śnić świadomie? 💤

Badania wykazały, że ludzie mieli bardziej świadome sny, kiedy prowadzili dziennik swoich snów, ponieważ byli bardziej na nich skoncentrowani. Pomocne są też testy rzeczywistości, które pozwalają odróżnić nam rzeczywistość od snu.

Po co śnić świadomie? 🤔

Sny mogą być również miejscem do ćwiczeń prawdziwych umiejętności. 🔥 Pomyśl o świecie snów jako o przestrzeni prób umysłowych, w której możesz przećwiczyć ważną prezentację do pracy, skoncentrować się na ćwiczeniach sportowych, a nawet kontynuować naukę przed dużym egzaminem.