Jak szybko się uczyć ? 📚 – 15 metod, których MUSISZ spróbować

Chcesz wiedzieć, jak szybko się uczyć? To dobry cel. Każdy z nas ma 24 godziny, ale wszyscy różnimy się umiejętnościami, które dyktują to, co przez te 24 godziny zrobimy. W tym artykule przedstawię Ci 15 metod popartych nauką na to, aby znacznie przyspieszyć proces uczenia się czegokolwiek. 🧑‍🎓

Uczenie się nowych rzeczy to ogromna część życia – zawsze powinniśmy dążyć do rozwoju i uczenia się nowych umiejętności. Niezależnie od tego, czy uczysz się hiszpańskiego, czy chcesz szybko rozwiązywać równanie matematyczne, każda lekcja wymaga czasu, a czas jest cenny. Jak więc najlepiej wykorzystać swój czas, przyspieszając proces uczenia się?

Dzięki neuronauce mamy teraz lepsze zrozumienie tego, jak się uczymy i najskuteczniejsze sposoby, w jakie nasz mózg przetwarza i zatrzymuje informacje.

Pamiętaj – ​​im szybciej się uczysz, tym większy możesz odnieść sukces. I wiem, że wielu osób może brzmieć to przaśnie, ale taka jest prawda. Także bez zbędnego przeciągania, przejdźmy do rzeczy. ⬇️

1. Powiedz głośno, co chcesz zapamiętać. – jak szybko się uczyć?

Badania pokazują, że w porównaniu z czytaniem lub myśleniem po cichu (jak gdyby istniał inny sposób myślenia 😅, ale wiesz, o co chodzi), akt mówienia jest potężnym mechanizmem poprawiającym pamięć wybranych informacji.

Według naukowców uczenie się i pamięć czerpią korzyści z aktywnego zaangażowania. 🧠 Kiedy dodamy do słowa aktywność w postaci wypowiedzenia go na głos, a najlepiej zapisania na kartce, słowo to staje się bardziej wyraźne w pamięci długotrwałej, a tym samym bardziej zapada w pamięć.

Krótko mówiąc, podczas gdy próby mentalne są dobre, głośne próby są jeszcze lepsze. Przypomnij sobie, jak szybko zapominamy sny. Jeśli opowiemy sen na głos lub zapiszemy go na kartce, istnieje duża szansa, że nie zapomnimy o nim tak łatwo. Ta analogia odnosi się do wszystkiego.

2. Rób notatki ręcznie, nie na komputerze. 💻

Większość z nas potrafi pisać na klawiaturze znacznie szybciej niż na kartce. ✍️ A do tego już na pewno bardziej schludnie i czytelnie.

Ale badania pokazują, że odręczne pisanie notatek zwiększa poziom zapamiętanej treści. Co dziwne, odręczne robienie notatek poprawia nie tylko zrozumienie, ale i zapamiętywanie. Być może dlatego, że zamiast zapisywać treść dokładnie tak jak ją uslłyszysz, musisz formułować własne zdania, których tworzenie, angażują twój mózg bardziej niż zwykłe notowanie słowo w słowo.

Oznacza to, że ​​o wiele dłużej zapamiętasz to, co usłyszałeś. ☝️

Może dlatego Richard Branson przez całe życie ma zwyczaj prowadzenia odręcznie pisanego dziennika?

Efektywna nauka to klucz do sukcesu. Dowiedz się również, jak te umiejętności mogą pomóc Ci zarabiać w Internecie.

Jak szybko się uczyć ?

3. Naucz się efektywnego robienia notatek. – jak szybko się uczyć?

Umówmy się, im większy masz porządek w pokoju, tym szybciej znajdziesz to, czego szukasz. A im lepsze są Twoje notatki, tym szybciej nauczysz się tego, czego one dotyczą. 🤷‍♂️ Umiejętność robienia dokładnych i skrupulatnych notatek pomoże Ci zapamiętać pojęcia, lepiej zrozumieć temat i rozwinąć znaczące umiejętności uczenia się.

Tak więc, zanim nauczysz się nowego tematu, upewnij się, że znasz różne strategie robienia notatek, takie jak metoda Cornella, która pomaga uporządkować notatki z zajęć w łatwe do przyswojenia podsumowania.

Czy też metoda robienia map myśli 🗺️, które pozwalają znacznie szybciej znaleźć szczegółowe informacje, kiedy ich potrzebujesz.

Niezależnie od wybranej metody, kilka podstawowych wskazówek dotyczących robienia notatek obejmuje:

  • Słuchaj i rób notatki własnymi słowami.
  • Zostaw odstępy i linie między głównymi pomysłami, aby móc je później ponownie odwiedzić i dodać informacje.
  • Opracuj spójny system skrótów i symboli, aby zaoszczędzić czas.
  • Pisz wyrażeniami, a nie pełnymi zdaniami.
  • Naucz się wyciągać ważne informacje i ignorować błahe informacje.

4. Podziel sesje nauki.

Jesteś zajęty. Czekasz więc do ostatniej chwili, aby dowiedzieć się, co musisz wiedzieć: prezentacja dla zarządu, demo sprzedażowe, prezentacja dla inwestorów…

Słaby pomysł. Dobrze o tym wiesz. Badania pokazują, że tzw. rozproszona praktyka jest znacznie skuteczniejszym sposobem uczenia się. 📚

Wyobraź sobie, że chcesz nauczyć się prezentacji inwestora, którą przygotowałeś. Kiedy już sporządzisz szkic, przejrzyj go raz. Następnie poświęć kilka minut na wprowadzenie poprawek i poprawek.

Następnie odejdź na kilka godzin, a nawet na dzień, zanim powtórzysz proces. 🌅

Dlaczego rozproszona praktyka działa? Teoria mówi, że za każdym razem, gdy próbujesz odzyskać coś z pamięci, a odzyskiwanie jest bardziej skuteczne, pamięć staje się trudniejsza do zapomnienia. 🧠 (Jeśli wielokrotnie przeglądasz swoją prezentację, znaczna część prezentacji jest nadal najważniejsza… co oznacza, że ​​nie musisz jej odzyskiwać z pamięci).

Inna teoria dotyczy zmienności kontekstu. Kiedy informacja zostaje zakodowana w pamięci, część kontekstu jest również zakodowana. (Dlatego słuchanie starej piosenki może sprawić, że przypomnisz sobie, gdzie byłeś, co czułeś itp., kiedy po raz pierwszy usłyszałeś tę piosenkę). Ten kontekst tworzy przydatne wskazówki do wyszukiwania informacji w twojej głowie.

Niezależnie od tego, jak to działa, najważniejsze jest to, że zdecydowanie działa. Daj więc sobie wystarczająco dużo czasu na rozłożenie sesji edukacyjnych. Nauczysz się sumarycznie mniejszym kosztem a do tego skuteczniej. 💪

To jak z budowaniem mięśni. Lepiej 3 razy w tygodniu pójść na siłownie na 30 minut niż raz w tygodniu na 1,5h.

Oprócz technik szybkiego uczenia się, odkryj, jak medytacja może poprawić Twoją zdolność koncentracji i przyswajania wiedzy.

Jak szybko się uczyć ?

5. Testuj się. 🧩 Często. – jak szybko się uczyć?

Szereg badań pokazuje, że testowanie siebie jest niezwykle skutecznym sposobem na przyspieszenie procesu uczenia się.

Częściowo wynika to z dodatkowo stworzonego kontekstu; jeśli sprawdzisz siebie i odpowiesz niepoprawnie, nie tylko bardziej prawdopodobne jest, że zapamiętasz prawidłową odpowiedź po jej wyszukaniu, ale także będziesz pamiętać, że nie pamiętasz.

Zrobienie czegoś złego to świetny sposób na zapamiętanie tego następnym razem, zwłaszcza jeśli masz tendencję do bycia surowym dla siebie. 👀

Więc nie tylko ćwicz prezentację od A do Z. Sprawdź się na tym, co pojawi się po Twoim wstępie. Sprawdź się, wymieniając pięć głównych punktów, które chcesz poruszyć. Spróbuj przytoczyć kluczowe statystyki, szacunki sprzedaży lub prognozy finansowe.

Nie tylko zyskasz pewność co do tego, ile wiesz, ale szybciej nauczysz się rzeczy, których nie wiesz. I to natychmiast.

6. Zmień sposób, w jaki się uczysz.

Powtarzanie czegokolwiek w kółko w nadziei, że opanujesz to zadanie, nie tylko nie pozwoli ci poprawić się tak szybko, jak to tylko możliwe, ale w niektórych przypadkach może faktycznie obniżyć twoje umiejętności, przez powtarzanie tego w nieodpowiedni sposób. ☝️

Według ostatnich badań, jeśli ćwiczysz nieco zmodyfikowaną wersję zadania, które chcesz opanować, uczysz się więcej i szybciej, niż gdybyś po prostu ćwiczył dokładnie to samo wiele razy z rzędu. 🔁 Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest rekonsolidacja, czyli proces, w którym istniejące wspomnienia są przywoływane i modyfikowane nową wiedzą.

Chcesz opanować nową prezentację. Spróbuj tego:

  1. Przećwicz podstawową wersję.
    Przejrzyj prezentację kilka razy w tych samych warunkach, z którymi na końcu spotkasz się na żywo. Oczywiście drugi raz będzie lepszy niż pierwszy; tak działa praktyka. Ale potem, zamiast przechodzić przez to po raz trzeci…
  2. Poczekaj.
    Daj sobie co najmniej sześć godzin, aby twoja pamięć mogła się skonsolidować. (Co prawdopodobnie oznacza czekanie do jutra, zanim znowu zaczniesz ćwiczyć, co jest w porządku.) Ćwicz ponownie, ale tym razem…
  3. Mów trochę szybciej.
    Mów trochę – tylko trochę – szybciej niż zwykle. Przejrzyj slajdy nieco szybciej. Zwiększenie szybkości oznacza, że ​​będziesz popełniać więcej błędów, ale to jest w porządku – w trakcie tego procesu będziesz modyfikować starą wiedzę nową wiedzą – i kładziesz podwaliny pod ulepszenia. Lub …
  4. Mów trochę wolniej.
    Stanie się analogiczna rzecz. (Ponadto możesz poeksperymentować z nowymi technikami – w tym z wykorzystaniem pauzy dla uzyskania efektu – które nie są widoczne, gdy prowadzisz prezentację z normalną prędkością.) Lub…
  5. Podziel prezentację na mniejsze części.
    Prawie każde zadanie obejmuje serię dyskretnych kroków. Tak jest z pewnością w przypadku prezentacji. Wybierz jedną sekcję swojej prezentacji. Zdekonstruuj to. Opanować to. Następnie złóż całą prezentację. Lub …
  6. Zmień warunki.
    Użyj innego projektora. Albo inny pilot. Albo mikrofon w ręce zamiast mikrofonu zestawu słuchawkowego. Nieznacznie zmień warunki prezentacji. Nie tylko pomoże ci to zmodyfikować istniejącą pamięć, ale także sprawi, że będziesz lepiej przygotowany na nieoczekiwane zdarzenia
  7. I dalej modyfikuj warunki.
    Możesz rozszerzyć ten proces na prawie wszystko. Chociaż jest wyraźnie skuteczny w nauce umiejętności motorycznych, proces ten można również zastosować do uczenia się prawie wszystkiego.

Szybka nauka to nie tylko techniki pamięciowe, ale też umiejętność przyjmowania i wykorzystywania informacji zwrotnej.

Jak szybko się uczyć ?

7. Ćwicz regularnie. 🤸‍♂️ – jak szybko się uczyć?

Badania pokazują, że regularne ćwiczenia mogą poprawić naszą pamięć. 🧠 Inne badanie wykazało, że ćwiczenia o wysokiej intensywności są dobre dla sprawności i pamięci:

Ćwiczenia spowodowały znaczną poprawę pamięci o wysokich zakłóceniach. (Zakłócenia mają miejsce, gdy informacje, które są podobne, stają na drodze informacji, które próbujesz przypomnieć).

Powszechnie używanym przykładem pamięci o wysokim poziomie zakłóceń jest zapamiętywanie twarzy, umiejętność szczególnie przydatna dla osób, które chcą nawiązać kontakty. 🙂

Ćwiczenia spowodowały również wzrost poziomu substancji chemicznej zwanej BDNF (neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego), białka, które wspiera funkcję, wzrost i przeżycie komórek mózgowych.

A więc: nie tylko poczujesz się lepiej, jeśli będziesz ćwiczyć, ale także poprawisz swoją pamięć. 🏆

8. Zadbaj o nawodnienie.

Wiemy, że powinniśmy pić wodę, ponieważ jest ona dla nas dobra – jest dobra dla naszej skóry, układu odpornościowego oraz zapewnia optymalne funkcjonowanie naszego organizmu. W końcu składamy się z wody w 70%. 💧 Utrzymanie nawodnienia jest również kluczem do naszych zdolności poznawczych. Woda pitna może faktycznie uczynić nas mądrzejszymi.

Według jednego z badań studenci, którzy zabrali ze sobą wodę do sali egzaminacyjnej, radzili sobie lepiej niż ci, którzy tego nie robili. Z drugiej strony odwodnienie może poważnie wpłynąć na nasze funkcje umysłowe. Kiedy nie pijesz wody, twój mózg musi pracować ciężej niż zwykle. 🏋

9. Spij więcej. 💤 – jak szybko się uczyć?

To podczas snu zachodzi większość procesów konsolidacji pamięci. Dlatego nawet krótka drzemka może poprawić twoją pamięć.

W jednym z badań uczestnicy zapamiętywali ilustrowane karty, aby sprawdzić ich pamięć. Po zapamiętaniu zestawu kart zrobili 40-minutową przerwę i jedna grupa drzemała 🛌, podczas gdy druga grupa nie spała.

Po przerwie obydwie grupy zostały przetestowane z pamięci kart. Grupa śpiąca radziła sobie znacznie lepiej, zachowując średnio 85 procent wzorców w porównaniu z 60 procentami w przypadku osób, które nie spały.

Naukowcy odkryli również, że brak snu może wpływać na zdolność do zapisywania nowych informacji w pamięci i utrwalania wszelkich krótkotrwałych wspomnień.

Konkluzja? Śpij więcej. A jeśli nie możesz, spróbuj uzupełnić braki drzemkami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czy warto drzemać i jak robić to dobrze? Zajrzyj tutaj: https://lacki.pro/sen-polifazowy/

Jak szybko się uczyć ?

10. Naucz się kolejno kilku rzeczy.

Zamiast ograniczać się (skupiać się na jednym przedmiocie, jednym zadaniu lub jednej umiejętności podczas sesji uczenia się) naucz się lub ćwicz kilka przedmiotów, lub umiejętności po kolei. 👀

Proces ten nazywa się przeplataniem: równoległe studiowanie powiązanych pojęć lub umiejętności. Okazuje się, że przeplatanie jest znacznie skuteczniejszym sposobem trenowania mózgu (i umiejętności motorycznych).

Czemu? Jedna z teorii głosi, że przeplatanie poprawia zdolność mózgu do rozróżniania pojęć lub umiejętności. Kiedy ograniczasz praktykę do jednej umiejętności, możesz drążyć, aż pamięć mięśniowa przejmie kontrolę i umiejętność stanie się mniej lub bardziej automatyczna. ⚙️ Kiedy przeplatasz kilka umiejętności, żadna z nich nie może stać się bezmyślna – i to dobrze.

Zamiast tego jesteś nieustannie zmuszany do dostosowywania się i dostosowywania. Jesteś stale zmuszony widzieć, czuć i rozróżniać różne ruchy lub różne koncepcje. Jesteś bardziej uważny.

A to pomaga naprawdę nauczyć się tego, czego próbujesz się nauczyć, ponieważ pomaga ci to uzyskać zrozumienie na głębszym poziomie.

11. Wypróbuj techniki mnemoniczne. – jak szybko się uczyć?

Jednym z najlepszych sposobów szybkiego zapamiętania dużej ilości informacji jest użycie technik pamięciowych, takich jak techniki mnemoniczne: wzór liter, dźwięków lub innych skojarzeń, które pomagają w nauce czegoś.

Jednym z najpopularniejszych technik mnemonicznych jest ten, którego uczyliśmy się na lekcjach angielskiego przy nauce alfabetu. Jeśli uczyłeś się angielskiego. Pewnie do dziś mówisz alfabet po angielsku w rytm tej piosenki. 🎵

Mnemotechnika pomaga uprościć, podsumować i skompresować informacje, aby ułatwić naukę nowego słowa lub nowej umiejętności. 🤹 Może być bardzo przydatny dla studentów medycyny lub szkoły prawniczej, lub osób uczących się nowego języka.

Tak więc, jeśli potrzebujesz zapamiętać i przechowywać duże ilości nowych informacji, wypróbuj mnemonik, a przekonasz się, że pamiętasz informacje na długo po teście.

12. Połącz to, czego się uczysz, z czymś, co znasz.

Im więcej możesz powiązać nowych koncepcji z pomysłami, które już rozumiesz, tym szybciej nauczysz się nowych rzeczy. Według książki „Make It Stick” wiele powszechnych nawyków związanych z nauką przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Mogą tworzyć iluzję mistrzostwa, ale informacje szybko znikają z naszych umysłów. 🌬️

Pamięć odgrywa kluczową rolę w naszej zdolności do wykonywania złożonych zadań poznawczych, takich jak aplikacja wiedzy do problemów, z którymi wcześniej się nie spotkaliśmy 🤔 i wyciąganie wniosków z już znanych faktów.

Znajdując sposoby na dopasowanie nowych informacji do istniejącej wiedzy, odkryjesz dodatkowe warstwy znaczenia w nowym materiale. 📖 Pomoże ci to zasadniczo lepiej go zrozumieć i będziesz mógł go sobie dokładniej przypomnieć.

Elon Musk, założyciel Tesli i SpaceX, używa tej metody. Powiedział, że postrzega wiedzę jako „drzewo semantyczne”. Kiedy uczy się nowych rzeczy, jego rada brzmi: „upewnij się, że rozumiesz zasady, tj. pień i duże gałęzie, zanim przejdziesz do liści/szczegółów, w przeciwnym razie nie ma się czego uczepić”.

Kiedy łączysz nowe ze starym, dajesz sobie mentalne „haki”, na których możesz zawiesić nową wiedzę.

Jak szybko się uczyć ?

13. Naucz kogoś innego. 👨‍🏫 – jak szybko się uczyć?

Czasami może być prawdą, że ci, którzy nie potrafią robić – uczą…

Ale badania pokazują, że zdecydowanie prawdą jest, że ci, którzy uczą, przyspieszają naukę i więcej rozumieją. Nawet samo myślenie, że będziesz musiał kogoś uczyć, może sprawić, że będziesz uczyć się bardziej efektywnie.

Według naukowców, kiedy nauczyciele przygotowują się do nauczania, mają tendencję do wyszukiwania kluczowych punktów i organizowania informacji w spójną strukturę. 🛠️ Nasze wyniki sugerują, że uczniowie również zwracają się do tego rodzaju skutecznych strategii uczenia się, gdy mają zamiar uczyć innych.

Akt nauczania pomaga również w doskonaleniu wiedzy. Zapytaj każdego, kto szkolił kogoś innego, czy również skorzystał z tego doświadczenia. Większość osób zdecydowanie by to powtórzyła.

14. Buduj na rzeczach, które już potrafisz.

Odnoszenie czegoś nowego do czegoś, co znasz, nazywa się uczeniem asocjacyjnym. Nie chodzi tu o tresurę na wzór psa Pawłowa, ale o naukę, w której uczysz się relacji między pozornie niepowiązanymi rzeczami. 🤔

Mówiąc prościej, za każdym razem, gdy mówisz: „Och, rozumiem… to podobnie jak w …”, używasz uczenia asocjacyjnego.

Chcesz nauczyć się czegoś nowego? Spróbuj skojarzyć to, przynajmniej częściowo, z czymś, co już znasz. 🤓 Wtedy musisz tylko nauczyć się różnic lub niuansów. I będziesz w stanie zastosować szerszy kontekst — który pomoże w przechowywaniu i przypominaniu — do nowych informacji, których się uczysz.

Wszystko to oznacza, że ​​będziesz musiał się uczyć znacznie mniej.

15. Używaj przerw, aby przywrócić koncentrację. 🧠 – jak szybko się uczyć?

Przeciążenie informacjami to prawdziwa rzecz. Aby nauczyć się czegoś nowego, nasze mózgi muszą wysyłać sygnały do ​​naszych receptorów czuciowych, aby zapisać nowe informacje, ale stres i przeciążenie uniemożliwią mózgowi efektywne przetwarzanie i przechowywanie informacji. 🛑

Kiedy jesteśmy zdezorientowani, niespokojni lub przytłoczeni, nasz mózg skutecznie się wyłącza. Widać to, gdy uczniowie słuchający długich, szczegółowych wykładów „odlatują” i przestają zwracać uwagę na to, co zostało powiedziane.

Po prostu nie są w stanie skutecznie przenieść tych informacji do swoich banków pamięci, więc uczenie się kończy. 🤷‍♂️ Najlepszym sposobem na zwalczenie tego jest zrobienie sobie „przerwy w pracy mózgu” lub po prostu zmiana aktywności, aby skupić się na czymś nowym. Nawet pięciominutowa przerwa może złagodzić zmęczenie mózgu i pomóc Ci się skupić.

Jak szybko się uczyć ?

Jak szybko się uczyć – Podsumowanie

Jak szybko się uczyć?

1. Powiedz głośno, co chcesz zapamiętać.
2. Rób notatki ręcznie, nie na komputerze. 💻
3. Naucz się efektywnego robienia notatek
4. Podziel sesje nauki.
5. Testuj się.
6. Zmień sposób, w jaki się uczysz.
7. Ćwicz regularnie. 🤸‍♂️
8. Zadbaj o nawodnienie.
9. Spij więcej. 💤
10. Naucz się kolejno kilku rzeczy.
11. Wypróbuj techniki mnemoniczne.
12. Połącz to, czego się nauczyłeś, z czymś, co znasz.
13. Naucz kogoś innego. 👨‍🏫
14. Buduj na rzeczach, które już potrafisz.
15. Używaj przerw, aby przywrócić koncentrację. 🧠

Dlaczego zapominam to, czego się uczę? 😥

Zazwyczaj zapominamy rzeczy, których uczymy się intensywnie, w ostatniej chwili. Dzięki regularnemu harmonogramowi uczenia się i odpowiednim powtórkom poprawia się zdolność mózgu do zatrzymywania, a treść jest osadzona w znacznie głębszy sposób.

Jaki jest najlepszy czas na naukę? 🤔

Południe/Wieczór. Jest to ogólnie preferowane przez studentów, którzy nie są ani porannym ptakiem, ani nocnym markiem Tak, dobrze to przeczytałeś. Studenci, którzy wstają późno rano, zwykle śpią do północy. Zazwyczaj ci uczniowie, którzy mają krótszą koncentrację, postępują zgodnie z tą rutyną nauki