Stres, co to? 😨| Jak ZAPRZYJAŹNIĆ się ze stresem?

Stres, co to tak naprawdę znaczy? Każdy z nas się z nim spotkał, ale czy faktycznie wiemy, co kryje się za tym słowem?
Z tego artykułu 🔎 dowiesz się:

 • Czym dokładnie jest stres?
 • Jak zachowuje się nasz organizm pod wpływem stresu?
 • Co możesz zrobić, a by go złagodzić, a nawet mu zapobiec?
 • Jakie są 2 typy stresu, którego można doświadczyć w pracy?
 • Jakie krótko-terminowe oraz długo-terminowe skutki może mieć stres, jeśli nie zaadresujemy go odpowiednio. 🧐

Jest to ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, ponieważ ilość stresorów, które do nas docierają, stale wzrasta, a radzenie sobie ze stresem, nie jest umiejętnością, którą nabywamy, kończąc formalną edukację. Ale skoro tu jesteś, to oznacza, że chcesz wziąć sprawy w swoje ręce i rozprawić się ze stresem w swoim życiu raz na zawsze. Zaczynajmy! 💪

stres co to

Stres co to?

Naturalną reakcją organizmu na zmiany jest stres. Często skutkuje to fizycznymi, emocjonalnymi i intelektualnymi reakcjami. Radzenie sobie 💪 ze stresem może pomóc ci radzić sobie zdrowiej ze zmianami, które spotykają Cię w życiu.

Jedną z najczęstszych (i naturalnych) reakcji człowieka jest stres. Zdarza się on każdemu. Nasze ciała są zaprojektowane, aby go doświadczać i reagować na niego. Kiedy stawiamy czoła zmianom lub wyzwaniom (inaczej stresorom), uruchamiają się nasze reakcje fizyczne i psychiczne. I tym właśnie jest stres!

Warto w tym momencie podkreślić, że ta reakcja nie jest w żadnym wypadku negatywna. Negatywne znaczenie jest nadawane przez nas po fakcie. Jej główną funkcją jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Kiedy spytasz stres – co to, zauważysz, że pojęcie stresu jest w dzisiejszych czasach bardzo negatywnie nacechowane. 👎

Warto zmienić perspektywę postrzegania stresu. Sama interpretacja go jako czegoś negatywnego, przynosi (jak na złość) więcej negatywnych skutków, niż w przypadku kiedy postrzegamy stres pozytywnie lub chociażby neutralnie. 🤷

Ciekawym porównaniem jest zestawienie zjawiska stresu oraz ekscytacji, ponieważ obydwa te pojęcia mają niezwykle podobne fizyczne objawy. 🙃Jedyna różnica między nimi to nasze oczekiwania, które w przypadku stresu są najprawdopodobniej negatywne, a w przypadku podekscytowania — raczej pozytywne.

Dowiedz się jak radzić sobie ze stresem z tego artykułu.

reakcja organizmu na stres

Reakcja organizmu na stres pomaga mu dostosować się do nowych sytuacji. 😶

W niektórych przypadkach stres może być pomocny, utrzymując w nas czujność i motywację. Na przykład, jeśli zbliża się ważny test, reakcja na stres może pomóc Twojemu ciału pracować ciężej i dłużej nie zasnąć. 💤 Ale kiedy stresory utrzymują się bez przerwy lub okresów relaksu, może to stać się problemem. ⚠️

Jednak warto pamiętać, że dzięki obecności stresu stajemy się znacznie bardziej uważni, przez co możemy szybciej zareagować na niespodziewane sytuacje. Jednak szybkość ta niesie za sobą także to, że decyzje przez nas podjęte (z uwagi na ich prędkość) nie zawsze będą tymi, które podjęlibyśmy “na chłodno”. 🥶

Podobny mechanizm możemy zauważyć, uprawiając różnego rodzaju sporty ekstremalne. 🏂 Kiedy jesteśmy początkujący i nie mamy zbyt dużych umiejętności, nawet najmniejsze trudności przy np. zjeździe powodują, że czujemy stres.

Następnie wraz ze wzrostem naszych umiejętności, sytuacje, które kiedyś powodowały gęsią skórkę, teraz są dla nas niczym wyjątkowym. 🤷 Niebezpieczeństwo zostało zażegnane i nie ma powodu do tego, aby nasza uważność była wyostrzona, a nasze serce biło szybciej. Dlatego, aby znowu poczuć ten dreszczyk emocji, potrzebujemy dużo silniejszego bodźca, w postaci trudniejszej trasy lub bardziej stromego zjazdu. 🚴

Chcesz lepiej radzić sobie ze stresem? Sprawdź, jak medytacja może Ci w tym pomóc.

stres w pracy

Stres co to – Stres w pracy

Warto cały czas pamiętać, że stres przynosi nam wiele korzyści. 👌 Kiedy na przykład mamy termin na oddanie pracy lub projektu, to z każdym dniem, który zbliża nas do tego terminu, czujemy coraz większy stres. Dzięki temu, mamy większą motywację do tego, aby to zadanie skończyć. Wiele osób (w tym ja) odkłada rzeczy na ostatnią chwilę, z uwagi na właśnie ten mechanizm. Dopiero przy solidnej dawce stresu związanej ze zbliżający się deadlinem, kończymy zaplanowane projekty.

Stres – co to dobry stres w pracy ⚙️

Jest jeszcze wiele scenariuszy, w których taki dobry stres nam pomaga. Przypomnij sobie ten dreszczyk emocji przed zmianą pracy, albo przy objęciu nowego stanowiska. 💼 Dla wielu osób jest to bardzo ekscytujące i właśnie w pierwszych miesiącach, kiedy to uczucie się utrzymuje, odnotowują najlepsze wyniki.

Tu warto ponownie wspomnieć o zestawianiu poziomu naszych umiejętności, do poziomu trudności zadania, z którym się mierzymy. Jeśli zadanie będzie zbyt łatwe, nie poczujemy nawet najmniejszego stresu, będzie ono dla nas po prostu nudne. 😩

Kiedy zadania trochę wykracza poza nasz aktualny zestaw umiejętności, czujemy ekscytację, zabierając się do niego, bo tak jak w przypadku sportów ekstremalnych, dostrzegamy wyzwanie, które wymaga od nas więcej niż pozostałe rzeczy. A co dzieje się, kiedy poziom zadania znacznie przekracza nasze umiejętności? Możemy doznać paraliżu, który nie pozwoli nam działać.

Stres – co to zły stres w pracy 🔨

Problem zaczyna się, kiedy stres jest na tyle silny, że nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Nie możemy się dobrze wyspać, tracimy apetyt i czujemy opór przed pojawieniem się w pracy. 😐 Wtedy stres, który odczuwamy, jest zdecydowanie zbyt intensywny i traci swoją konstruktywność. Dlatego konieczne jest stałe monitorowanie objawów, które odczuwamy. 👀

Robić można to, obserwując, między innymi, nasze nawyki żywieniowe. Częstą strategią radzenia sobie ze zbyt dużym stresem jest zajadanie go. 🍔  Tracimy też zwykle chęci do społecznych interakcji i ograniczamy nasz kontakty ze światem zewnętrznym. Kolejna cześć tego artykułu poświęcona objawom stresu może być bardzo pomocna w identyfikacji takich destrukcyjnych zachowań u Ciebie. 🔎

Radzenie sobie ze stresem jest kluczowe dla efektywnej nauki. Odkryj techniki szybkiego uczenia się, które pomogą Ci w zarządzaniu stresem.

stres objawy

Stres co to – Stres objawy

Objawy stresu to bardzo szeroki zakres reakcji. Zaczynając, od reakcji natychmiastowych, takich jak, spocone dłonie, czy też przyspieszone bicie serca, aż po cukrzycę, otyłość, czy zawał serca. Często bagatelizuje się te objawy, ponieważ jesteśmy już przyzwyczajeni do funkcjonowania z nimi. Jednak wartom mieć świadomość, które z nich oznaczają, że doświadczamy zbyt dużego stresu.

Jak diagnozuje się stres, jakie są objawy? 🕵️

Stres jest subiektywnym doświadczeniem, którego nie można zmierzyć testami. Tylko osoba, która go doświadcza, może określić, czy jest obecny w jej życiu i jak dotkliwy jest. Pracownicy służby zdrowia mogą korzystać z kwestionariuszy, aby zrozumieć Twój stres i jego wpływ na Twoje życie. 🔍

Jeśli cierpisz na przewlekły stres, Twój lekarz może ocenić objawy wynikające ze stresu. Na przykład można zdiagnozować i leczyć nadciśnienie.

Jako że stres jest kwestią niezwykle subiektywną (nie można go zmierzyć), należy zawsze podchodzić do niego indywidualnie. Pamiętaj, żeby nie porównywać się z nikim i nie czuć poczucia winy, kiedy ktoś na dane zdarzenie nie reaguje tak samo jak ty. 🙏 Wszyscy mamy inne historie oraz wrażliwość, które nie są zależne od nas.

Co dzieje się z ciałem podczas stresu?🧍

W reakcje stresową zaangażowany jest przede wszystkim nasz autonomiczny układ nerwowy. Autonomiczny układ nerwowy kontroluje tętno, oddychanie 🫁 i nie tylko.

Ma również wbudowaną reakcję na stres, „odpowiedź walki lub ucieczki”, która pomaga ciału stawić czoła stresującym sytuacjom bez zbędnego zastanawiania się nad reakcją. 🏃

Kiedy dana osoba cierpi na przewlekły stres, ciągła aktywacja reakcji na stres spowoduje eksploatację naszego ciała. 🥱

Pojawią się objawy fizyczne, emocjonalne i behawioralne. Zdarza się tak, że te objawy nie są przez nas łączone ze stresem. Zdarza się tak szczególnie wtedy, kiedy występują one tak długo, że zdążymy się do nich przyzwyczaić.

co się dzieje z ciałem podczas stresu

Stres to nie tylko dobrze wszystkim znana pustka w głowie. Bardzo wiele jego objawów odczuwanych jest w ciele. Natomiast to, na które zwracamy uwagę, jest swego rodzaju indywidualną preferencją.

Jednak objawy te zawsze występują w parze. 🧑‍🤝‍🧑 Co więcej, tworzą swego rodzaju błędne koło, w którym gonitwa negatywnych myśli powoduje napięcia w organizmie, a z kolei to samo napięcie, powoduje kolejną gonitwę negatywnych myśli. 🤭 Fizyczne objawy stresu obejmują:

 • Wyczerpanie lub kłopoty ze snem.
 • Słaby układ odpornościowy.
 • Ból w klatce piersiowej lub uczucie przyspieszonego bicia serca.
 • Bóle głowy, zawroty głowy lub drżenie.
 • Napięcie mięśni lub zaciskanie żuchwy.
 • Wysokie ciśnienie krwi.
 • Problemy żołądkowe lub trawienne.
 • Kłopoty z seksem.
stres co to stres w pracy

Największy problem zaczyna się, kiedy jesteśmy narażani na stres, z którym nie potrafimy sobie poradzić regularnie. A przy tym, nie mamy odpowiednich narzędzi do tego, aby przetrawić wszystkie te konsekwencje, które przyniósł nam stres. 😓 Przewlekły stres może prowadzić do objawów emocjonalnych i psychicznych, takich jak:

 • Niepokój.
 • Smutek.
 • Drażliwość.
 • Depresja.
 • Atak paniki.

Kiedy mamy do czynienia z powyższymi problemami, ciężko jest nam poradzić sobie z ich objawami. Wtedy zaczynamy opierać swoje dobre samopoczucie na aktywnościach 🧘 mających na celu odciągnięcie naszej głowy od źródła stresu.

Często osoby z przewlekłym stresem próbują sobie z nim radzić za pomocą niezdrowych zachowań, w tym:

 • Picie alkoholu. (za dużo lub za często)
 • Zażywanie narkotyków.
 • Palenie.
 • Hazard.
 • Przejadanie się lub rozwój zaburzeń odżywiania.
 • Kompulsywne uczestnictwo w seksie, zakupach lub przeglądaniu internetu.
radzenie sobie ze stresem

Stres co to – Sposoby na zapobieganie stresowi ✋

Dobrą postawą jest dbanie o swoją wrodzoną odporność na stres. To oczywiste, że kiedy właśnie przeszliśmy przez ciężką chorobę 🤢, nasza tolerancja na stres jest dużo niższa, niż w momencie kiedy cieszymy się pełnią zdrowia i jesteśmy w formie życia.

Wiele codziennych strategii może pomóc Ci w ograniczeniu stresu:

 • Spróbuj zajęć relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga, tai chi, ćwiczenia oddechowe i rozluźnienie mięśni. Programy są dostępne online, w aplikacjach na smartfony oraz w wielu siłowniach i domach kultury.
 • Dbaj o swoje ciało każdego dnia. Prawidłowe odżywianie, ćwiczenia i wystarczająca ilość snu pomagają organizmowi znacznie lepiej radzić sobie ze stresem.
 • Pozostań pozytywny i ćwicz wdzięczność, uznając dobre momenty swojego dnia lub życia.
 • Zaakceptuj, że nie możesz kontrolować wszystkiego. Znajdź sposoby na uwolnienie się od zmartwień o sytuacje, których nie możesz zmienić.
 • Naucz się mówić „nie” dodatkowym obowiązkom, gdy jesteś zbyt zajęty lub zestresowany.
 • Pozostań w kontakcie z ludźmi, którzy Cię uspokajają, uszczęśliwiają, zapewniają wsparcie emocjonalne i pomagają w praktycznych sprawach. Przyjaciel, członek rodziny lub sąsiad może stać się dobrym słuchaczem, lub dzielić się obowiązkami, aby stres nie był przytłaczający.

Stres co to – Stres test [TEST]

Czasami możemy nie być świadomi tego, jak dużą presję wywiera na nas nasza praca, nasz związek czy też sprawy rodzinne. 👪 Każdy z nas inaczej reaguje na każdy z tych stresorów i nie można porównywać swoich reakcji z nikim innym. Sprawdź, czy twój poziom stresu nie jest zbyt wysoki, wykonując stres test. 📝

stres test

Stres co to – Przewlekły stres

Najgorszym scenariuszem, kiedy mówimy o stresie, jest moment, w którym jesteśmy narażeni na stres z dużą częstotliwością. Wtedy mogą zacząć się wszystkie te poważne problemy, o których wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu. 😱

Nie jest możliwe, aby uniknąć stresu w stu procentach, ale dobrze jest minimalizować jego źródła, szczególnie te przysparzające nam wysoki i regularny poziom stresu. 🎚️

Jak długo trwa stres? ⏱️

Stres może być problemem krótkoterminowym lub długotrwałym, w zależności od zmian w Twoim życiu. Regularne stosowanie technik radzenia sobie ze stresem 😌 może pomóc w uniknięciu większości fizycznych, emocjonalnych i behawioralnych objawów stresu. Im lepiej potrafimy sobie z nim poradzić, tym krócej będzie trwać nasza reakcja na stres.

Kiedy powinienem porozmawiać z lekarzem o stresie? 🧑‍⚕️

Powinieneś zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli czujesz się przytłoczony, jeśli używasz narkotyków lub alkoholu, aby sobie z tym poradzić, lub jeśli myślisz o zrobieniu sobie krzywdy.

Twój lekarz 👨‍⚕️ podstawowej opieki zdrowotnej może Ci pomóc, oferując porady, przepisując lekarstwa lub kierując Cię do terapeuty.

Czasami stres jest czymś naturalnym i normalnym. Ale długotrwały stres może powodować objawy fizyczne, objawy emocjonalne i niezdrowe zachowania.

Spróbuj łagodzić i radzić sobie ze stresem za pomocą kilku prostych strategii. Ale jeśli czujesz się przytłoczony, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

sposób na stres

Sposób na stres 👀

Każdy z nas ma swego rodzaju wrodzoną tolerancję do tego jak wiele stresu potrafi znieść. Jednak niezależnie od niej, możemy dostosować naszą codzienność do tego, aby wyeliminować objawy stresu generowane, chociażby przez nas samych.

Łagodzenie stresu – strategie  📈 

Wiesz już, że nie ma możliwości, aby w 100% wyeliminować stres z naszego życia. Gdyby tak było, prawdopodobnie wszyscy bylibyśmy już martwi. 😵 Jego funkcją jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Jednak jeśli tej “ochrony” 🛡️ dostajemy zbyt wiele, może to nieść za sobą konsekwencje opisane wyżej. Jednak trzymając się kilku prostych strategii, możemy bardzo łatwo wyeliminować wiele czynników stresowych i zmniejszyć dawkę stresu otrzymywaną każdego dnia. Spróbuj tych metod:

 • Ćwicz, gdy poczujesz nadchodzące objawy stresu. Nawet krótki spacer może poprawić nastrój.
 • Wyznacz cele na swój dzień, tydzień i miesiąc. Zawężenie widoku pomoże Ci poczuć większą kontrolę nad chwilą i zadaniami długoterminowymi.
 • Rozważ rozmowę z terapeutą lub lekarzem o swoich zmartwieniach.
 • Pod koniec każdego dnia poświęć chwilę, aby pomyśleć o tym, co osiągnąłeś, a nie o tym, czego nie zrobiłeś.

Stres co to – Podsumowanie artykułu

Stres – co to? 🤔

Naturalną reakcją organizmu na zmiany jest stres. Często skutkuje to fizycznymi, emocjonalnymi i intelektualnymi reakcjami. Radzenie sobie ze stresem może pomóc ci radzić sobie zdrowiej ze zmianami, które spotykają Cię w życiu. 🙌 

Jakie są objawy stresu? 👀

Wyczerpanie lub kłopoty ze snem 😴, słaby układ odpornościowy, ból w klatce piersiowej lub uczucie przyspieszonego bicia serca, bóle głowy, zawroty głowy lub drżenie, napięcie mięśni lub zaciskanie żuchwy, wysokie ciśnienie krwi, problemy żołądkowe lub trawienne, kłopoty z seksem.

Co dzieje się z ciałem podczas stresu? 🧍

Autonomiczny układ nerwowy kontroluje tętno, oddychanie i nie tylko. Ma również wbudowaną reakcję na stres, „odpowiedź walki lub ucieczki”, która pomaga ciału stawić czoła stresującym sytuacjom bez zbędnego zastanawiania się nad reakcją. Kiedy dana osoba cierpi na przewlekły stres (częsty jest też stres w pracy), ciągła aktywacja reakcji na stres spowoduje eksploatację naszego ciała. Pojawią się objawy fizyczne, emocjonalne i behawioralne.

Jakie są strategie łagodzenia stresu? 😌

Ćwicz, gdy poczujesz nadchodzące objawy stresu. Nawet krótki spacer 🚶 może poprawić nastrój. Wyznacz cele na swój dzień, tydzień i miesiąc. Zawężenie widoku pomoże Ci poczuć większą kontrolę nad chwilą i zadaniami długoterminowymi. Rozważ rozmowę z terapeutą lub lekarzem o swoich zmartwieniach. Pod koniec każdego dnia poświęć chwilę, aby pomyśleć o tym, co osiągnąłeś , a nie o tym, czego nie zrobiłeś. ✅