Jak DOBRZE wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? 💼 | 33 sposoby, które MUSISZ poznać przed następną rozmową

Zastanawiasz się, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? To oznacza, że masz już zaplanowaną rozmowę o pracę – gratulacje! Teraz nadszedł czas na przygotowania. W tym artykule 🔎 dowiesz się:

 • Co możesz zrobić już teraz, aby lepiej wypaść?
 • Jak zachować się w trakcie rozmowy?
 • Co możesz zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej, aby zwiększyć swoje szanse?

Przed rozmową kwalifikacyjną – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Twoja rozmowa ma mieć miejsce za kilka dni (miejmy nadzieję) 😅. Nawet jeśli ma odbyć się jutro lub za kilka godzin, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

1️⃣ Zrób research firmy i rekruterów.

Zrozumienie kluczowych informacji o firmie, z którą przeprowadzasz rozmowę, może pomóc Ci w prowadzeniu rozmowy na innym poziomie. Korzystanie ze strony internetowej firmy 🧑‍💻, postów w mediach społecznościowych i najnowszych komunikatów prasowych zapewni solidne zrozumienie celów firmy i tego, jak twoja osoba się do niej wpasuje. (lub nie)

Rekruter może cię spytać, jak postrzegasz pozycję firmy na tle branży. Może spytać: kim są konkurenci firmy, jakie są jej przewagi konkurencyjne i jak najlepiej powinna iść naprzód. A nawet jeśli o to nie spyta, to jeśli o tym wspomnisz, to na pewno postawi Cię w dobrym świetle.

Właśnie dla tego lepiej jest szukać pracy w jednej branży. Ogranicza to zakres prac przygotowawczych. Skoncentruj swoje poszukiwania pracy na zaledwie kilku branżach i poznaj je dobrze. 💯

jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej

2️⃣ Przećwicz odpowiedzi na często zadawane pytania – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Przygotuj odpowiedź na pytania często zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych. Nie wiem, jak ty, ale ja na każdej z rozmów kwalifikacyjnych proszony byłem o to, aby opowiedzieć o coś o sobie.

To nie jest miejsce na opowiadanie całej historii swojego życia, tylko na krótkie i zwięzłe przedstawienie punktów z twojej kariery 💼, które wypozycjonują Cię jako odpowiedniego kandydata na dane stanowisko.

Częste pytania, które możesz usłyszeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej to między innymi:

 1. Co wiesz o naszej firmie?
 2. Dlaczego chcesz zmienić pracę?
 3. Co motywuje Cię do pracy?
 4. Jak układała się współpraca z poprzednimi przełożonymi?
 5. Jaka jest Twoja wymarzona praca?
 6. Jakie masz cele zawodowe?
 7. Opowiedz nam o sobie.

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, ważne jest także umiejętne przyjmowanie i wykorzystywanie informacji zwrotnej.

3️⃣ Przygotuj swoje mocne strony i powody, dla których chcesz tę pracę.

Przygotuj się na każdą rozmowę kwalifikacyjną, mając na uwadze trzy do pięciu kluczowych mocnych stron. Takich jak to, co czyni Cię najlepszym 🏅 kandydatem na dane stanowisko. Przygotuj przykłady do każdej mocnej strony:

(„Mam dobre umiejętności komunikacyjne. Na przykład przekonałem cały zespół do…”).

I bądź przygotowany, aby powiedzieć rozmówcy, dlaczego chcesz tę pracę. W tym, co Cię w niej interesuje, jakie oferuje benefity, które uważasz za wartościowe i jakich umiejętności wymagają od ciebie.

Jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną nie uważa, że ​​naprawdę interesuje cię ta praca, nie złoży Ci oferty. Bez względu na to, jak dobry jesteś! 🤷‍♂️ (Chyba że naprawdę będą cię potrzebować)

4️⃣ Przeczytaj wielokrotnie opis stanowiska – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Możesz go wydrukować i podkreślić konkretne umiejętności, których szuka pracodawca. Tak samo, jak w przypadku swoich mocnych stron, poszukaj przykładów potwierdzających posiadanie umiejętności wymaganych na danym stanowisku.

Najlepiej zapisać je gdzieś na kartce ✍️, aby nie były tylko w twojej głowie. Możesz nawet przygotować konkretne odpowiedzi i dokładnie je przećwiczyć. Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna wiąże się ze stresem. Stres sprawia, że nie myślimy tak szybko i sprawnie jak w momencie, kiedy się przygotowujemy. 😰

Im więcej razy przećwiczysz swoje odpowiedzi, tym bardziej wyryją się one w twojej pamięci. I nawet pod wpływem stresu będziesz w stanie udzielić zwięzłej i konkretnej odpowiedzi.

jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej

5️⃣ Odpowiadaj na pytania metodą STAR. ⭐️

Wiele firm stosuje metodologię opowiadania na pytania metodą STAR. Jest to akronim, który oznacza:

 • Sytuacja (ang. Situation)
 • Zadanie (ang. Task)
 • Działanie (ang. Action)
 • Skutek (ang. Result)

Po polsku akronim nie jest taki chwytliwy, ale myślę, że angielska wersja nie powinna sprawić Ci problemu. Metoda STAR to ustrukturyzowany sposób odpowiadania na behawioralne pytanie rekrutacyjne poprzez omówienie konkretnej sytuacji, zadania, działania i skutku sytuacji, którą opisujesz.

W ten sposób rekruter otrzymuje szerszy kontekst sytuacji. Może też lepiej zrozumieć zarówno samą sytuację, jak i twój wkład w jej rozwiązanie. 💪

6️⃣ Zwerbuj znajomego, aby przećwiczył odpowiadanie na pytania.

Kiedy masz zamiar wygłaszać jakąkolwiek przygotowaną odpowiedź lub prezentację musisz pamiętać o jednej rzeczy. Trening mówienia jej w głowie 🧠 jest niczym w porównaniu do mówienia tego na głos. Wypowiadanie słów na głos zapada w naszej pamięci dużo głębiej i na dużo dłużej.

Jeżeli chcesz naprawdę solidnie się przygotować, możesz nagrać 🎙️ swoją wypowiedź a następnie ją odsłuchać. Usłyszysz wtedy znacznie więcej szczegółów i wyciągniesz lepsze wnioski niż bez tego. Zamiast nagrania (lub w dodatku do niego) możesz też poprosić znajomego, aby przećwiczył z tobą rozmowę.

Najlepszy sposób na próby? Zbierz dwóch przyjaciół i przećwicz przeprowadzanie ze sobą rozmów „okrężnych”: jedna osoba działa w roli obserwatora, a druga „rekrutera”. Otrzymujesz informacje zwrotne zarówno od obserwatora, jak i od „rekrutera”.

7️⃣ Przygotuj listę referencji – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Rzadko, ale zdarza się, żę rekruter spyta cię o referencje. Bycie przygotowanym pod kątem wydrukowanych referencji będzie miłym zaskoczeniem. A nawet jeśli takie pytanie nie padnie, na pewno się one nie zmarnują. Możesz zaprezentować je rekruterowi pod koniec rozmowy. Na pewno będzie mile zaskoczony. 😎

8️⃣ Przygotuj się na przykłady swojej pracy.

Podobnie jak w kontekście swoich mocnych stron, przygotuj mocne przykłady doświadczenie potwierdzające ☑️ to, że poradzisz sobie na nowym stanowisku. Każda oferta pracy ma kilka punktów, które opisują oczekiwania wobec kandydata.

Upewnij się, aby jak najwięcej z tych punktów miało przypasowane doświadczenie z Twoich poprzednich stanowisk. To nie pozostawi żadnych wątpliwości wobec tego, czy będziesz w stanie realizować swoją nową rolę bez zastrzeżeń.

jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej

9️⃣ Przygotuj (dobre) pytania dla rekrutera. – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Przyjdź na rozmowę kwalifikacyjną z kilkoma inteligentnymi pytaniami dla rekrutera 🤔, które pokażą twoją wiedzę o firmie, a także twoje poważne zamiary. Rekruterzy zawsze pytają, czy masz jakieś pytania. bez względu na to jak przebiegłą rozmowa, powinieneś mieć kilka przygotowanych.

Jeśli powiesz: nie, może to zostać zinterpretowane jako brak zainteresowania stanowiskiem. 🤷 Mimo, że dla ciebie będzie to oznaczać, że wiesz wszystko co chcesz. Dobre, uniwersalne pytanie to na przykład:

„Gdybym zaczynał jutro, co byłoby pierwszą rzeczą, na której powinienem się skupić?”

Rozmowy kwalifikacyjne to nie tylko sprawdzenie czy Ty nadajesz się na stanowisko. To też okazja dla Ciebie, aby sprawdzić 🕵️ czy to stanowisko jest dla Ciebie. Pracodawcy oczekują od Ciebie zadawania pytań. Chcą wiedzieć, że poważnie traktujesz ich propozycję. Oto kilka pytań, które warto zadać rekruterom:

 • Jakie wyzwania napotykasz obecnie na swojej roli?
 • Czy możesz wyjaśnić niektóre z codziennych obowiązków związanych z tą pracą?
 • Jak opisałbyś cechy osoby, która odniosłaby sukces w tej roli?
 • Gdybym był na tym stanowisku, jak mierzyłbym moje wyniki? Jak często?
 • Z jakimi działami regularnie współpracuje ten zespół?
 • W jaki sposób te działy zazwyczaj współpracują?
 • Jak wygląda ten proces?

1️⃣0️⃣ Wypisz potencjalne obawy i zastrzeżenia rekrutera.

Możemy spokojnie założyć, że przy większości rekrutacji jest więcej kandydatów na stanowiska niż wolnych miejsc (chyba, że jesteś wybitnym specjalistą). Dlatego rekruterzy szukają sposobów na odfiltrowanie ludzi.

Postaw się na ich miejscu i zadaj sobie pytanie, dlaczego mogą nie chcieć Cię zatrudnić („Nie mam tego”, „Nie jestem tym” itp.). Następnie przygotuj swoją obronę: ✋

„Może się wydawać, że mogę nie nadawać się najlepiej na to stanowisko, ponieważ [ich zastrzeżenie]. Ale warto wiedzieć wiedzieć, że [powód, dla którego osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną nie powinna się nadmiernie przejmować]”.

Pytania dotyczące Twojej rasy, wieku, płci, religii, stanu cywilnego i orientacji seksualnej są nieodpowiednie. W wielu miejscach nielegalne. 🛑 Niemniej jednak możesz otrzymać jeden lub więcej z nich. Jeśli tak, masz kilka opcji. Możesz po prostu odpowiedzieć na nie pytaniem:

„Jak to ma się do mojego stanowiska?”

jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej

1️⃣1️⃣ Ćwicz, ćwicz, ćwicz. – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Spróbuj teraz, bez przygotowania odpowiedzieć zwięźle na pytanie : Dlaczego mamy cię zatrudnić? 🤔 Najlepiej to nagraj. Poważnie. Jak spodobało ci się to nagranie? Czy odpowiedź była zwięzła i przekonująca?

Jedną rzeczą jest przygotowanie się z mentalną odpowiedzią na pytanie typu: „Dlaczego mamy cię zatrudnić?” Wypowiedzenie tego na głos w pewny i przekonujący sposób to kolejne wyzwanie. Praktyka czyni mistrza. 💪 A jeśli praktyka, to jak już wcześniej wspomniałem – na głos.

Gdy spróbujesz odpowiedzieć na to pytanie po raz pierwszy w życiu, zabrzmisz w sposób zniekształcony i zdezorientowany. Bez względu na to, jak jasna była twoja odpowiedź w głowie! Zrób to następnie jeszcze 10 razy. A zabrzmisz spójnie i bardziej wyraziście. Przekonaj się sam poprzez nagranie. 📱

Nie powinieneś ćwiczyć, kiedy jesteś „na scenie” z rekruterem. Przećwicz przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną.

Dzień rozmowy kwalifikacyjnej – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Po spędzeniu czasu na przygotowaniach możesz odnieść sukces w dniu rozmowy kwalifikacyjnej, ćwicząc te wskazówki:

1️⃣2️⃣ Zaplanuj strój na rozmowę kwalifikacyjną poprzedniego wieczoru 👨‍💼

Jeśli masz szansę porozmawiać z rekruterem przed rozmową kwalifikacyjną, możesz zapytać go o ubiór w miejscu pracy. Jeśli nie masz kogo zapytać, sprawdź firmę, aby zweryfikować co będzie odpowiednie.

To tyczy się także rozmów przez kamerę. To, że jesteś w domu nie musi oznaczać, że najlepszym ubiorem będzie t-shirt. W domu nie musisz przynajmniej dbać o dolną część garderoby, więc tym bardziej zadbać chociaż o górę. 👔

1️⃣3️⃣ Zaplanuj swój harmonogram, żeby być na miejscu 10–15 minut wcześniej – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Sprawdź jak wygląda trasa 🛣️ z miejsca twojego zamieszkania do miejsca, w którym odbędzie się rozmowa. Jeśli korzystasz z transportu publicznego, określ plan awaryjny na wypadek opóźnień lub zamknięć.

Zawsze jest lepiej być 10, 15 a nawet 30 minut przed czasem, niż nawet 5 minut po czasie. Kiedy przyjdziesz wcześniej, możesz wykorzystać dodatkowe minuty na obserwację dynamiki w miejscu pracy.

jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej

1️⃣4️⃣ Zrób świetne pierwsze wrażenie

Nie zapomnij o drobiazgach. Wyczyść buty, upewnij się, że masz czyste i schludne paznokcie, sprawdź ubrania pod kątem dziur, plam, sierści zwierząt i luźnych nitek. I pamiętaj o uśmiechu. 😁

Liczy się pierwsze wrażenie, a wskazówki niewerbalne mają większe znaczenie niż te werbalne. Szczególnie na początku. Tak więc w ciągu tych pierwszych kilku minut chodzi o to, by uśmiechać się pewnie, mocno ściskać dłoń 🤝 inawiązywać kontakt wzrokowy.

Jeśli chodzi o ubranie, postaraj się dopasować styl ubierania się do stylu firmy, z którą się spotykasz. Powinieneś być w stanie dobrze poznać dress code firmy poprzez jej stronę internetową i media społecznościowe, zwłaszcza wszelkie treści dotyczące kultury pracy. Twój rekruter również może Ci doradzić.

Warto pokazać pokazać trochę osobowości i charyzmy 🕺, ale dobrze też wyglądać na osobę dobrze dopasowaną. W razie wątpliwości zawsze celuj w business casual.

1️⃣5️⃣ Zabłyśnij w ciągu pierwszych pięciu minut.

Niektóre badania wskazują, że osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną podejmują decyzję o kandydatach w ciągu pierwszych pięciu minut rozmowy.

Następnie spędzają resztę rozmowy na szukaniu rzeczy, które potwierdzą tę decyzję. Więc co możesz zrobić w ciągu tych pięciu minut, aby mieć dobry start? 🏃

Przyjdź z energią i entuzjazmem 💥 i wyraź swoje uznanie za czas rekruterów. (Pamiętaj: tego dnia może spotkać się z wieloma innymi kandydatami i może być zwyczajnie zmęczony. Podziel się swoją energią!)

Zacznij też od pozytywnego komentarza na temat firmy – coś w stylu: „Naprawdę nie mogłem się doczekać tego spotkania [nie „rozmowy kwalifikacyjnej”]. Myślę, że [firma] wykonuje świetną pracę w [określonej dziedzinie lub projekcie ] i jestem naprawdę podekscytowany perspektywą, że będę mógł wnieść swój wkład”.

Zadbaj tylko, żeby brzmiało to naturalnie a nie jak jakaś wyuczona formułka z artykułu. 🙃

1️⃣6️⃣ Traktuj każdego, kogo spotkasz z szacunkiem – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Obejmuje to osoby na drodze i na parkingu 🅿️, personel ochrony i personel recepcji. Traktuj każdego, kogo nie znasz, jak kierownika ds. rekrutacji. Nawet jeśli nim nie są, Twój potencjalny pracodawca może poprosić o ich opinię.

Takie nastawienie zmniejsza szanse na wpadkę. Cały czas zachowujesz się wtedy tak jak powinieneś. A nie tylko w pokoju, kiedy rekruter przejdzie przez drzwi.

1️⃣7️⃣ Stań po tej samej stronie co rekruter.

Wielu rekruterów postrzega rozmowy kwalifikacyjne jako swego rodzaju batalię. ⚔️ Kandydacji będą próbowali wyłuskać najlepszą ofertę od osoby przeprowadzającej rozmowę, a zadaniem osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną jest trzymanie się pierwotnej oferty.

Twoim zadaniem jest przekształcenie tego „przeciągania liny” 🪢 w relację, w którym oboje jesteście po tej samej stronie. Możesz powiedzieć coś tak prostego, jak:

„Cieszę się, że mamy szansę dowiedizeć się o sobie więcej, żeby sprawdzić czy ja pasuję na to stanowisko i czy to stanowisko pasuje do mnie. “

To stawia Cię w zupełnie innym świetle. Sprowadza też rozmowę na zupełnie inny poziom. Rozmawiacie teraz jak równy z równym.

jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej

1️⃣8️⃣ Przygotuj się na small talk – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Prawidłowe (lub błędne) przeprowadzenie small talku może mieć (wbrew pozorom) poważne konsekwencje. 😅 Jest to sposób na budowanie relacji i powinowactwa oraz rozpoczęcie tworzenia tej nieuchwytnej jakości, „chemii”, która charakteryzuje wszystkie efektywne relacje biznesowe. 🧳

Tak więc w ramach przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej dobrze jest pomyśleć z wyprzedzeniem o niektórych prawdopodobnych tematach, które mogą się pojawić, aby ułatwić płynny przebieg rozmowy. Kiedy w naszym CV wpisujemy coś w hobby, warto żebyśmy mieli chociaż coś do powiedzenia na ten temat.

Kluczem jest wymyślenie tematów, które Cię interesują. Tak abyś mógł zarówno zadawać, jak i odpowiadać na wiarygodne pytania. Bardzo częstymi tematami są relacje rodzinne, sport, wakacje czy domowe zwierzęta.

Na przykład, jeśli zobaczysz zdjęcie rodziny rekrutera, być może warto o nie zapytać. – Przygotuj się też na własną rodzinną anegdotę. Albo jeśli jesteś fanem sportu ⚽️ i zauważasz oznaki, że twój rekruter też nim jest, być może mógłbyś zadać odpowiednie pytanie, na które również masz ciekawą odpowiedź:

(„Czy zdarza ci się chodzić na mecze?” „Jak myślisz, kto zdobędzie Puchar w tym roku?” itd.).

Oczywiście nie należy też przesadzać i znaleźć w tym wszystkim złoty środek. ⚖️ Jeśli będziemy zadawać zbyt wiele osobistych pytań możemy wypaść mało profesjonalnie.

1️⃣9️⃣ Zadbaj odobre dobre maniery i mowę ciała

Ćwicz pewną, przystępną mowę ciała od momentu wyjścia z domu. 🏡 Podnieś brodę, ściągnij barki i napnij dolną część brzucha, aby mieć prostą postawę.

Przed rozmową weź głęboki oddech i powoli wydychaj powietrze, aby poradzić sobie z uczuciem niepokoju i wzmocnić pewność siebie. Utrzymuj kontakt wzrokowy i uśmiechaj się.

Zawsze kiedy przemieszczasz się z miejsca na miejsce rób to w jakimś celu. 🎯 Kiedy po prostu kręcimy się po pokoju, wyglądamy na niespokojnych i zagubionych.

2️⃣0️⃣ Bądź asertywny i weź odpowiedzialność za rozmowę. – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Wiele osób podczas rozmów kwalifikacyjnych stara się bardzo mocno być grzecznym. Przez toniektórzy zwykle asertywni kandydaci stają się zbyt bierni podczas rozmów kwalifikacyjnych. Pamiętaj, że grzeczność nie oznacza bierności.

Rozmowa kwalifikacyjna jest jak każda inna rozmowa. To taniec 💃, w którym ty i partner poruszacie się razem, oboje reagując na siebie. Nie popełnij błędu, siedząc i czekając, aż rekruter zapyta Cię o nagrodę Nobla, którą zdobyłeś. Twoim obowiązkiem jest upewnienie się, że odejdzie znając Twoje kluczowe mocne strony. 💪

2️⃣1️⃣ Pozyskaj ich autentycznością i pozytywnością

Bycie szczerym podczas rozmów kwalifikacyjnych może pomóc pracodawcom łatwo nawiązać z Tobą kontakt. 🤝 Kiedy za bardzo staramy się grać kogoś innego, tworzy to pewną barierę. Postaraj się być najlepszą wersją siebie, ale jednak pozostań sobą. Udawanie kogo innego może sprawdzić się na krótką metę. W dłuższej perspektywnie może być problematyczne.

Okazywanie pozytywnego nastawienia poprzez uśmiech 😁 i optymizm wpłynie na to, że rozmowa przebiegnie bardziej płynnie i lekko. Bycie poważnym cały czas nie jest wskazane w (prawie) żadnej branży.

jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej

2️⃣2️⃣ Odpowiadaj zgodnie z prawdą na zadane pytania – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Czasem może wydawać się kuszące, aby upiększyć swoje umiejętności i osiągnięcia. Rekruterzy są na to wyczuleni i uważają, że uczciwość jest godna szacunku. Skoncentruj się na swoich kluczowych mocnych stronach i na tym, dlaczego Twoje doświadczenie sprawia, że ​​masz wyjątkowe kwalifikacje na to stanowisko. Nie maluj trawy na zielono. 🍀

2️⃣3️⃣ Nie spiesz się z odpowiedziami.

Wiele osób ma tentedencję do tego, aby od razu po usłyszeniu pytania udzielić odpowiedzi. Nie dają sobie chwili na to, aby w pełni przetrawić to pytanie i zastanowić się nad odpowiedzią. 🧐 Może to nie tylko zmniejszyć jakość udzielanej odpowiedzi, ale sprawić, że wypadniemy na pochopnych i zdenerwowanych.

Oczywiście jak zwykle kłania się tutaj złoty środek ⚖️, bo jeśli będziemy czekać z odpowiedzią zbyt długo, może zrobić się niezręcznie.

2️⃣4️⃣ Komuikuj najważniejsze od samego początku

Politycy szkoleni w zakresie obsługi mediów zawsze powinni mieć maksymalnie trzy kluczowe przesłania do przekazania, których powinni się trzymać i powtarzać podczas każdego wywiadu.

Podobnie, dobrym pomysłem jest posiadanie dwóch lub trzech kluczowych punktów dotyczących tego, co masz do zaoferowania i czego szukasz – na przykład:

„Jestem gotowy na wyzwanie związane z zarządzaniem zespołem”,

„ Łączę doświadczenie w zakresie zarządzania projektami z wiedzą techniczną”,

„W swojej karierze rozwinąłem obszerny zestaw umiejętności w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa”.

Oto trzy kluczowe punkty, o których chcesz, aby Twój rekruter zapamiętał o Tobie. Spróbuj więc komunikować je w naturalny sposób, kiedy tylko możesz. Nawet w ciągu pierwszych kilku minut. 🕥

To wraca też do punku 6️⃣. Warto mieć gotową odpowiedź na niektóre z najczęstszych pytań, które pojawiają się na początku – na przykład „Powiedz mi, dlaczego chcesz dla nas pracować” czy „Jak rozumiesz, na czym polega ta praca?”

2️⃣5️⃣ Utrzymuj zwięzłe i skoncentrowane odpowiedzi – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Twój czas spędzony z każdym rekruterem jest ograniczony ⌚️, więc wykorzystaj go dobrze. Jeśli masz tendencje do rozgadywania się, koniecznie przećwicz odpowiedzi wcześniej, aby twoje odpowiedzi było zwięzłe i spójne.

Pamiętaj, aby nie przesadzić też w drugą stronę i nie odpowiadać na wszystko jednym zdaniem. 😅 Złoty środek to coś, co przewija się przez wiele punktów w tym artykule.

jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej

2️⃣6️⃣ Przygotuj się na wywiad oparty o zachowanie.

Jednym z najczęstszych obecnie stylów prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych jest poproszenie ludzi o opisanie doświadczeń, które mieli, demonstrujących zachowania, które zdaniem firmy są ważne na danym stanowisku.

Możesz zostać poproszony o opowiedzenie o czasie, gdy podjąłeś niepopularną decyzję, wykazałeś się dużą wytrwałością lub podjąłeś decyzję pod presją czasu i przy ograniczonych informacjach. Warto podejść do tego z 3 stron:

 1. to przewidzenie zachowań, których prawdopodobnie będzie szukał rekruter
 2. to zidentyfikowanie przynajmniej jednego przykładu, kiedy zademonstrowałeś każde zachowanie.
 3. to przygotowanie historii dla każdego przykładu.

W punkcie 5️⃣ omówiliśmy odpowiadanie na pytania metodą STAR. Sprawdzi się ona świetnie w przedstawianiu takich zachowań. Pamiętaj też, aby przejrzeć swoje CV przed rozmową kwalifikacyjną, mając na uwadze tego rodzaju format; może to pomóc Ci zapamiętać przykłady zachowań, których być może nie przewidziałeś z góry.

2️⃣7️⃣ Przygotuj swoje oczekiwania finansowe

Powinieneś przyjść przygotowany, aby omówić swoje oczekiwania finansowe. Jeśli nie masz pewności, o jakie wynagrodzenie 💶 jest odpowiednie, skorzystaj z serwisu Glassdoor. Tam znajdziesz potencjalne zarobki w firmie, do której aplikujesz. Im większa firma tym te zarobki są bardziej dokładne. 💸

Jeśli jednak nie jesteś w stanie znaleźć danych na ten temat, ustal sam ze sobą jakie są Twoje widełki i trzymaj się ich podczas rozmowy.

2️⃣8️⃣ Nie mów negatywnie o poprzednich pracodawcach

Firmy chcą zatrudniać osoby rozwiązujące problemy, które pokonują trudne sytuacje. 🏋️ Jeśli czujesz się zniechęcony swoją obecną pracą, skup się na rozmowie o tym, co zdobyłeś z tego doświadczenia i co chcesz dalej robić.

Nie skupiaj się na tym co Ci się nie podoba i nie narzekaj na aktualnego pracodawce. Stawia to w złym świetle nie tylko jego, ale przede wszystkim ciebie.

2️⃣9️⃣ Zamknij w pozytywnym tonie. – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Jeśli pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej, naprawdę czujesz, że to jest pozycja dla Ciebie i jesteś autentycznie podekscytowany 🤩wizją startu – podziel się tym,

Powiedz rekruterowi, że naprawdę, bardzo podoba ci się ta praca. Że byłeś podekscytowany przed rozmową kwalifikacyjną (jeśli faktycznie tak było), a teraz jesteś jeszcze bardziej podekscytowany, i jesteś przekonany, że chciałbyś tam pracować.

Jeśli na końcu rekrutacji jest dwóch równie dobrych kandydatów – ty i ktoś inny – osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną uzna, że ​​masz większe szanse na przyjęcie oferty, a zatem może być bardziej skłonna do jej złożenia. 🤝

Możesz też wykonać test w stylu 16personalities i poznać swoje preferencje zawodowe na podstawie osobowości:

„Zrobiłem staranną samoocenę kariery i wiem, że jestem najbardziej interesuje mnie [jeden lub dwa z Twoich najważniejszych tematów zainteresowań zawodowych] i – popraw mnie, jeśli się mylę – wydaje mi się, że ta pozycja pozwoliłaby mi realizować te zainteresowania. Wiem też, że najbardziej motywują mnie [ dwa lub trzy z Twoich najważniejszych motywatorów z oceny MyPath] i mam poczucie, że jeśli dobrze sobie poradzę, to na tym stanowisku mogę je otrzymać.

Wiem też, że moje najsilniejsze umiejętności to [dwie lub trzy najsilniejsze umiejętności z oceny 16 personalities] i uważam je za umiejętności, których najbardziej potrzebuje osoba na tej pozycji”.

Jeśli pod koniec rozmowy:

 1. upewnisz rekrutera, że chcesz tę pracę, 💼
 2. wyjaśnienisz, dlaczego uważasz, że jest ona dobrze dopasowana do ciebie,
 3. pokazażesz swoją troskliwość i dojrzałoścć
 4. dalsej będziesz rozbrajać dynamikę przeciągania liny, do której przyzwyczaili się rekruterzy

Będzie to najsilniejsze możliwe „zamknięcie” – a to jest naprawdę dużo warte. 🏅

jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej

Po rozmowie kwalifikacyjnej – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej jest jeszcze coś, co możesz zrobić, aby upewnić się, że zrobiłeś wszystko co mogłeś. Daj sobie większe szanse na posunięcie się naprzód 📈, wykonując następujące czynności:

3️⃣0️⃣ Zapytaj o kolejne kroki

Po rozmowie kwalifikacyjnej warto zapytać swojego rozmówcę, kierownika ds. rekrutacji lub osobę rekrutującą o to, czego powinieneś się spodziewać w następnej kolejności. 🤔

Prawdopodobnie będzie to e-mail uzupełniający z wynikami rozmowy kwalifikacyjnej i dodatkowymi wymaganiami, takimi jak lista zadań, lista referencyjna lub kolejna rozmowa kwalifikacyjna.

Warto jednak upewnić się jak będzie to wyglądać w twoim przypadku. To pokazuje proaktywność i zaangażowanie.

3️⃣1️⃣ Wyślij email z podziękowaniami po rozmowie kwalifikacyjnej

Poproś o wizytówkę każdej osoby, z którą rozmawiasz podczas rozmowy kwalifikacyjnej, abyś mógł indywidualnie wysłać osobny e-mail 📧 z podziękowaniem.

Jeśli rozmawiałeś rano, wyślij e-mail tego samego dnia. Jeśli miałeś rozmowę po południu, następny poranek jest w porządku. Upewnij się, że każdy e-mail różni się od innych, korzystając z notatek zrobionych podczas rozmów

Po każdej rozmowie (na której ci zależy 😏) napisz maila z podziękowanię. Dostosuj swoje notatki, odnosząc się konkretnie do tego, o czym rozmawiałeś z osobą prowadzącą rozmowę kwalifikacyjną; na przykład:

„Byłem szczególnie podekscytowany [lub zainteresowany lub zadowolony słysząc] to, o czym powiedziałeś…”

Aby napisać dobrą notatkę z podziękowaniem, po każdej rozmowie będziesz musiał poświęcić trochę czasu na zanotowanie kilku rzeczy na temat tego, co powiedział rozmówca. Pamiętaj też, aby taką notkę wysłać do 48h po rozmowie kwalifikacyjnej.

3️⃣2️⃣ Nie poddawaj się! – Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Jeśli miałeś złą rozmowę o pracę, o której naprawdę myślisz, że będzie dla Ciebie odpowiednia, nie poddawaj się! 💪 Napisz notatkę, wyślij e-mail lub zadzwoń do rekruterów, aby powiadomić go, że uważasz, że źle wyraziłeś swoje myśli. Powiedz dlaczego uważasz, że ta praca jest do ciebie idealnie dopasowana i możęsz wnieść w niej wartość.

Powtórz, co masz do zaoferowania firmie i powiedz, że chciałbyś mieć możliwość wniesienia swojego wkładu. To, czy ta strategia przyniesie Ci ofertę pracy, zależy od firmy i od Ciebie. Ale jedno jest pewne: jeśli nie spróbujesz, twoje szanse są dokładnie zerowe. 👌

3️⃣3️⃣ Wyciągnij lekcję

A jeśli tym razem się nie udało, zapisz, co mogłeś zrobić lepiej podczas rozmowy kwalifikacyjnej, i dokonaj korekt, zanim udasz się na następną rozmowę kwalifikacyjną.

Jeśli tego nie zrobisz, istnieje możliwość, żę popełnisz te same błędy i efekt rozmowy będzie znowu taki sam. Błąd jest błedem tylko wtedy, kiedy nie wyciągasz z niego wniosków. ☝️

jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej – Podsumowanie

Rozmowa kwalifikacyjna to coś, co każdy z nasz przejdzie w swoim życiu przynajmniej kilka razy. Niestety szkoła nie przygotowuje nas do nich i musimy opierać się na sugestiach osób, które nie zawsze wiedzą najlepiej. Trzymając się tych rad zwiększasz swoje szanse na to, że twoja rozmowa zakończy się ofertą!

Jakie są najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej❓

1. Opowiedz mi o sobie.
2. Co przyciągnęło Cię do naszej firmy?
3. Opowiedz o swoich mocnych stronach.
4. Jakie są Twoje słabości?
5. Gdzie widzisz siebie za pięć lat?
6. Opowiedz mi o sytuacji, w której napotkałeś wyzwanie biznesowe?
7. Jakie są najważniejsze rzeczy, których szukasz w swojej następnej roli?
8. Dlaczego odchodzisz z obecnej pracy?
9. Jakie są Twoje oczekiwania dotyczące wynagrodzenia?
10. Czy masz jakieś pytania do mnie?

Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić – jak odpowiedzieć? 🤔

Pokaż, że masz umiejętności i doświadczenie, aby wykonywać swoją pracę i osiągać świetne wyniki. Nigdy nie wiesz, co inni kandydaci oferują firmie. Ale znasz siebie: podkreślaj swoje kluczowe umiejętności, mocne strony, talenty, doświadczenie zawodowe i osiągnięcia zawodowe, które mają fundamentalne znaczenie dla osiągania wielkich rzeczy na tym stanowisku.

Czego nie mówić podczas rozmowy o pracę? 😅

1. Cokolwiek negatywnego na temat poprzedniego pracodawcy lub pracy. …
2. “Nie wiem.” …
3. Dyskusje na temat świadczeń, urlopu i wynagrodzenia. …
4. „To jest w moim CV”. …
5. Nieprofesjonalny język. …
6. “Nie mam żadnych pytań.” …
7. Pytanie czym zajmuje się firma. …
8. Przesadnie przygotowane odpowiedzi lub banały.